6 obserwujących
153 notki
416k odsłon
641 odsłon

Został ostatni tydzień na rozliczenie podatku PIT za 2018 r.

Został ostatni tydzień, aby rozliczyć się z fiskusem.
Został ostatni tydzień, aby rozliczyć się z fiskusem.
Wykop Skomentuj

Został tylko tydzień, aby w usłudze "Twój e-PIT" zaakceptować albo odrzucić PIT za 2018 r. Jeśli do 30 kwietnia podatnik tego nie zrobi oraz nie rozliczy się w inny sposób, to przygotowany dla niego e-PIT zostanie uznany za złożony.

Najprościej i najkrócej możesz sprawdzić i wysłać swój e-PIT logując się Profilem Zaufanym. Profil Zaufany to też jedyna możliwość dla tych, którzy w 2018 roku podjęli pracę po raz pierwszy.

Druga opcja wymaga przygotowania danych z deklaracji za 2017 rok oraz informacji od pracodawcy za ubiegły rok. Trzeba również podać PESEL lub NIP i datę urodzenia. W obu przypadkach możemy zdecydować czy chcemy uzupełnić swoje zeznanie podatkowe czy zatwierdzić wersję wypełniona przez urząd.


PIT 2019 w usłudze "Twój e-PIT"

Od 2019 roku obowiązek wypełnienia rozliczeń za 2018 rok bierze na siebie Krajowa Administracja Skarbowa. To ona zajmuje się teraz wypełnianiem zeznań podatkowych dla podatku dochodowego od osób fizycznych. Od przyszłego roku urzędnicy wypełnią za nas też PIT-36 i PIT-36L.

W usłudze "Twój e-PIT" deklarację można poprawić lub uzupełnić i następnie je zaakceptować. Dotyczy to przede wszystkim osób, które chciałyby przekazać 1 proc. podatku na organizację pożytku publicznego (OPP) albo rozliczyć ulgi. Można też odrzucić przygotowane zeznanie i rozliczyć się z fiskusem samodzielnie.

Od 2019 fiskus rozliczy PIT za pracownika. Od 2020 roku za samozatrudnionych

Co jeśli nie zaakcentujemy PIT?

Jeśli do 30 kwietnia nie skorzystamy z usługi Twój e-PIT, tzn. nie zaakceptujemy ani nie odrzucimy przygotowanego PIT-37 lub PIT-38 oraz nie złożymy deklaracji w żaden inny sposób (np. przez e-Deklaracje lub w wersji papierowej w urzędzie skarbowym), to  przygotowany e-PIT zostanie uznany za złożony. Znajdziemy go wtedy na podatki.gov.pl w sekcji "Złożone dokumenty".

Jeśli z takiego automatycznie zaakceptowanego zeznania podatkowego będzie wynikać niedopłata podatku – to do 31 maja podatnik otrzyma informację o tym z urzędu skarbowego. Będzie mieć 7 dni od dnia jej doręczenia, aby wpłacić kwotę niedopłaty na konto urzędu skarbowego za pomocą przelewu bankowego lub za pośrednictwem poczty. Numery kont bankowych urzędów skarbowych znajdzie na stronie podatki.gov.pl.

Natomiast jeśli z e-PIT-a będzie wynikać nadpłata podatku, to odpowiednią kwotę podatnik otrzyma przelewem na konto bankowe – jeżeli urząd skarbowy posiada numer jego konta. Jeśli nie posiada, pieniądze zostaną przesłane przekazem pocztowym. W tej sytuacji 45-dniowy termin do zwrotu nadpłaty będzie liczony od 1 maja br.

Po co Profil Zaufany?

Aby sprawdzić swój e-PIT przyda się Profil Zaufany. Dzięki niemu załatwimy też niemal wszystkie sprawy urzędowe nie wychodząc z domu. Za pomocą Profilu Zaufanego można:
  • złożyć wniosek o dowód osobisty, a zgubiony zgłosić w kilka sekund (właściciele e-dowodu mogą nawet zawiesić swój dokument na 14 dni),
  • zameldować się lub kogoś / wymeldować się lub kogoś,
  • założyć lub zawiesić działalność gospodarczą
  • zgłosić narodziny dziecka, złożyć wniosek o 500+,
  • wystąpić o odpis aktu stanu cywilnego,
  • sprawdzić historię pojazdu sprowadzanego z zagranicy, sprawdzić liczbę swoich punktów karnych,
  • zalogować się do Internetowego Konta Pacjenta
  • wejść na Platformę Usług Elektronicznych ZUS
  • podpisać i wysłać pismo ogólne do urzędu.

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim.

Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka