318 obserwujących
4858 notek
5897k odsłon
  1744   2

Premier za dekomunizacją Powązek Wojskowych

       Niedawno pisałem, że coraz więcej organizacji i osób zwraca się do władz RP o przywrócenie Powązkom Wojskowym należnego im charakteru narodowej nekropolii, o co od dawna zabiega Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie.
       Ostatnio ujawnił się ważny sojusznik w tym dziele. Jak poinformowała „Rzeczpospolita”, premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z reżyserem Arkadiuszem Gołębiewskim stwierdził, że jest za wypracowaniem rozwiązania, zgodnie z którym w Alei Zasłużonych tego szczególnego cmentarza nie będą leżeli „ci, którzy przyczyniali się do zniewolenia naszego narodu, ci, którzy byli po stronie najgorszego, byli sami łajdakami, albo byli tymi, którzy się łajdakom wysługiwali".
       Czy w ślad za tymi słowami szefa rządu pójdą wreszcie konkretne działania? Optymalnym rozwiązaniem byłoby przejęcia zarządu nad Powązkami Wojskowymi lub chociaż ich częścią z Aleją Zasłużonych przez państwo tak jak stało się to z placem Józefa Piłsudskiego w Warszawie i z terenem Westerplatte w Gdańsku., bo samorząd warszawski ewidentnie nie jest zainteresowany tą kwestią.
       Może potrzebna będzie specjalna ustawa, żeby ta nekropolia powróciła do należnej jej roli. Poseł Prawa i Sprawiedliwości Bartosz Kownacki powiedział „Rzeczpospolitej”,, że gdyby taki projekt trafił do Sejmu, zapewne zyskałby większość, bo nawet gdyby wstrzymała się niewielka część Zjednoczonej Prawicy, to poparłaby go zapewne Konfederacja i posłowie związani z Kukiz'15.Gorzej byłoby w Senacie, ale trzeba spróbować, gdyż sprawa jest tego warta.


    
Lubię to! Skomentuj157 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka