Blog
Sowiniec
Sowiniec
Sowiniec filozof, nauczyciel akademicki
278 obserwujących 3237 notek 4303035 odsłon
Sowiniec, 19 grudnia 2016 r.

Majdanu nie będzie

3074 307 0 A A A

         Kiedy obserwuję liczne manifestacje przeciwników obecnego układu władzy w Warszawie i w innych miastach Polski mam nieodparte wrażenie, że komuś zamarzyło się powtórzenie w stolicy Polski kijowskiego Majdanu.

         Do takiej powtórki oczywiście nie dojdzie, ponieważ nie ma żadnych podstaw do siłowego rozwiązania obecnego konfliktu i obie strony sporu powinny jak najszybciej usiąść do rozmów, aby wyjaśnić sobie wszystkie problemy, których ostatnio sporo namnożyło się w naszym życiu politycznym. Patronować tej dyskusji mógłby Prezydent RP, wyraził on już zresztą gotowość do mediacji.

         Wszystkim wyszłoby to na dobre w przedświątecznym tygodniu, kiedy emocje życia publicznego powoli ustępują prywatnemu ciepłu rodzinnych i towarzyskich spotkań. Większość parlamentarna udowodniłaby, że jest zdolna cofnąć się choćby o pół kroku, opozycja miałaby okazję rzeczowego wyartykułowania swoich najważniejszych postulatów, a prezydent Andrzej Duda pokazałby się jako mąż stanu umiejący w kryzysowej sytuacji sprostać roli głowy państwa.

          Nie wiem, czy taka rozmowa jest dzisiaj realna, ale na pewno jest możliwa i dlatego Prezydent RP chce, aby do niej doszło, zwłaszcza że opozycja nie kryje takiego właśnie oczekiwania wobec niego. Gdyby ktoś odmówił udziału w debacie pod patronatem głowy państwa w chwili poważnego przesilenia politycznego, wziąłby na siebie całą odpowiedzialność za wzrost niebezpiecznych nastrojów na ulicach.

        Zamiast marzyć o Majdanie liderzy partii i innych ugrupowań pozostających w opozycji wobec większości parlamentarnej oraz rządu  powinni skorzystać z zaproszenia prezydenta Andrzeja Dudy. A jak zacznie się już rozmawiać, to można osiągnąć lepsze efekty niż się wcześniej przypuszczało, co nie znaczy, że uczestnicy dyskusji nie rozejdą się bez porozumienia. Spróbować jednak warto.

          Powyższy tekst ukazał się pierwotnie na stronie internetowej Radia RMF FM.

 

Opublikowano: 19.12.2016 14:10.
Autor: Sowiniec
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

filozof-fenomenolog, autor "Zarysu filozofii spotkania" i "Filozofów o godnym życiu", harcerz, publicysta prasy krajowej i polonijnej, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, wiceprezes Ogólnopolskiej Federacji Piłsudczyków, były reprezentant prasowy pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Polsce

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Rafał Broda Wakacje sprzyjają wyciszeniu emocji.
  • Gucio Pucio Interpunkcja!
  • Fosil A niech Pan dymisjonuje kogo chce.

Tematy w dziale Polityka