318 obserwujących
4858 notek
5894k odsłony
  1102   0

Czy obok „Żaczka” stanie pomnik Pyjasa?


                Z taką inicjatywą wystąpił jeden z założycieli Studenckiego Komitetu Solidarności i zarazem przyjaciel Stanisława Pyjasa - Bronisław Wildstein.


               Uważa on, że dobrą okazją do uroczystego ogłoszenia konkursu na taki monument jest przypadająca 15 maja 40. rocznica powstania SKS - pierwszej w Europie środkowo-wschodniej niezależnej organizacji studenckiej w okresie panowania reżimu komunistycznego. To właśnie z tego domu akademickiego, w którym mieszkał Pyjas wyprowadziło go dwóch mężczyzn po południu 6 maja 1977 roku (zwłoki znaleziono rankiem następnego dnia w sieni kamienicy przy ulicy Szewskiej 7).


               Jak dowiedziała się „Gazeta Wyborcza”, odbyło się już spotkanie w tej sprawie u prezydenta Krakowa profesora Jacka Majchrowskiego.


               „- Wstępnie wyraził zgodę wymagając, by był to raczej posąg, a nie pomnik. W ubiegłym roku w budżecie państwa zarezerwowano 100 tysięcy złotych na przeprowadzenie konkursu na ten pomnik. Ma to zrobić Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku” - powiedział gazecie inny z twórców Komitetu - Bogusław Sonik.


                 Są jednak problemy formalne. Postawienie pomnika wymaga uchwały Rady Miasta Krakowa, a na razie nie wpłynął do niej żaden wniosek w tej materii. W dodatku nie wszyscy członkowie SKS popierają pomysł Wildsteina.


               „Część zauważa, że sami krakowianie mają już dość zbyt dużej liczby pomników w mieście. Nieoficjalnie wiadomo też, że ci, co chcą pomnika, nie są zgodni co do artystycznego wyrazu tego przedsięwzięcia. Jedni chcieliby pomnika figuratywnego, inni sugerują bardziej symboliczne rozwiązania” - czytamy w „GW”.


            Podobne kontrowersje budzi też udział prezydenta Andrzeja Dudy w jubileuszowych uroczystościach. Ma on złożyć kwiaty w bramie kamienicy przy ul. Szewskiej 7 i wręczyć odznaczenia byłym członkom SKS oraz ich rodzicom. Niektórzy dawni  studenccy opozycjoniści nie chcą jego obecności, obwiniając obecną głowę państwa o firmowanie demontażu państwa przez Prawo i Sprawiedliwość.


              Pewne jest natomiast nazwanie placyku przed „Żaczkiem” imieniem Stanisława Pyjasa, ustawienie tam dwumetrowego postumentu informacyjnego ze zdjęciami członków SKS i informacjami o nich, urządzenie przez Instytut Pamięci Narodowej czasowej wystawy na Plantach pt. „Solidarność narodziła się w Krakowie”, przyznanie Studenckiemu Komitetowi Solidarności medalu Cracoviae Merenti oraz przyjęcie jego imienia przez jedną ze szkół w podwawelskim grodzie.


 


Lubię to! Skomentuj120 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka