Blog
Sowiniec
Sowiniec
Sowiniec filozof, nauczyciel akademicki
291 obserwujących 3604 notki 4631759 odsłon
Sowiniec, 6 sierpnia 2017 r.

Kalwaria Zebrzydowska pozbędzie się ostatniego reliktu komunizmu

181 38 0 A A A


                 Z centrum tej malowniczo położonej i słynnej z „dróżek” miejscowości zniknie ustawiony w 1962 roku, z okazji 20. rocznicy powstania Polskiej Partii Robotniczej, pomnik ku chwale mieszkańców biorących udział w walkach partyzanckich z okupantem hitlerowskim. Jest to efekt wieloletnich starań tamtejszego działacza opozycji antykomunistycznej Jerzego Rojka, a także przyjętej ostatnio przez Sejm ustawy o dekomunizacji przestrzeni publicznej.


                 Decyzję władz samorządowych pozytywnie zaopiniował Instytut Pamięci Narodowej, w którego piśmie czytamy:


                 „Wystawienie przedmiotowego obiektu, jak i charakter inskrypcji na umieszczonej tam tablicy były elementem działań propagujących totalitarny system komunistyczny (...), ukierunkowanych na promocję w pierwszym rzędzie oddziałów dywersyjnych sowieckich i komunistycznych. Stąd wystawiony na rynku w Kalwarii "pomnik", będący skądinąd obiektem o wątpliwych wartościach estetycznych, powinien zostać zdemontowany.”


                 A oto treść owej inskrypcji:


                Za udział mieszkańców w walkach partyzanckich z okupantem niemieckim Rada Państwa PRL uchwałą z dnia 16 października 1985 r. nadała miastu Kalwaria Zebrzydowska Krzyż Partyzancki.


                Władze Kalwarii wystąpią do wojewody małopolskiego o formalne pozwolenie na rozbiórkę monumentu i sfinansowanie jej z budżetu państwa. Tablica trafi do krakowskiego magazynu IPN, który wziął na siebie pokrycie kosztów jej demontażu.


                Być może po przewidzianym wkrótce remoncie rynku w Kalwarii Zebrzydowskiej stanie na nim nowy pomnik.


 


Opublikowano: 06.08.2017 14:14.
Autor: Sowiniec
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

filozof-fenomenolog, autor "Zarysu filozofii spotkania" i "Filozofów o godnym życiu", harcerz, publicysta prasy krajowej i polonijnej, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, były reprezentant prasowy pułkownika/generała Ryszarda Kuklińskiego w Polsce

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @Stary Rozumiem, że można też tylko wypożyczyć na czas wystawy.
  • @deda Jak zawsze fachowo w muzycznej materii. Bardzo dziękuję. :)
  • @Ulryk Podobno.

Tematy w dziale Polityka