Blog
Sowiniec
Sowiniec
Sowiniec filozof, nauczyciel akademicki
295 obserwujących 3964 notki 4966649 odsłon
Sowiniec, 17 września 2018 r.

O kilka słów za daleko

1395 245 0 A A A

                  Jako wieloletni instruktor harcerski wysoko cenię mówców, którzy nie korzystają z kartek ani z promptora, umieją nawiązywać kontakt ze słuchaczami, potrafią błyskawicznie zareagować na odbiór przekazywanych treści doraźnie modyfikując swoje wypowiedzi.

                Cieszy mnie, że mający za sobą mnóstwo wygłoszonych na harcerskich ogniskach gawęd prezydent Andrzej Duda przemawia ze swadą i bez posiłkowania się gotowym tekstem. Niestety, stosowanie tej pożądanej u polityków metody kontaktu z ludźmi grozi powiedzeniem kilku słów lub nawet zdań za dużo bądź użyciem niezbyt precyzyjnych sformułowań, które można potem interpretować na  różne sposoby.

                Obecnej głowie państwa zdarzają się takie „zagalopowania”, które muszą później wyjaśniać - a niekiedy nawet prostować - jego współpracownicy oraz polityczni przyjaciele, dla wrogów stanowią one natomiast znakomity materiał do ataków.

               Nie namawiam bynajmniej prezydenta Dudy do korzystania z wcześniej przygotowanych tekstów przemówień, ale do gruntownego przemyślenia i konsultowania z doradcami najważniejszych fragmentów każdego publicznego wystąpienia. Pełniący wysoką funkcję polityk nie może poddawać się emocjom, ani ulegać doraźnemu kontekstowi tudzież oczekiwaniom słuchaczy.


Opublikowano: 17.09.2018 08:00.
Autor: Sowiniec
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

filozof-fenomenolog, autor "Zarysu filozofii spotkania" i "Filozofów o godnym życiu", harcerz, publicysta prasy krajowej i polonijnej, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, były reprezentant prasowy pułkownika/generała Ryszarda Kuklińskiego w Polsce

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Zasugerowałem Prezydentowi RP uhonorowanie Davida Fordena wysokim odznaczeniem państwowym.
  • @Mercator W punkt.
  • @Nieboszczyk Koszerne?

Tematy w dziale Polityka