Blog
Sowiniec
Sowiniec
Sowiniec filozof, nauczyciel akademicki
295 obserwujących 3961 notek 4964379 odsłon
Sowiniec, 9 października 2018 r.

Symbolicznie, ale jednak skazany

646 60 0 A A A

                    Na karę pieniężną w wysokości 500 złotych został skazany przez Sąd Rejonowy w Nowym Sączu za znieważenie policjanta i naruszenie jego nietykalności cielesnej Zygmunt Miernik - jeden z najbardziej aktywnych uczestników manifestacji patriotycznych regularnie odbywających się przez wiele lat pod pomnikiem Chwały Armii Czerwonej w tym mieście.    

                   Monument został zlikwidowany dopiero przed wyborami samorządowymi w 2014 roku. Wcześniej dochodziło pod nim do starć pomiędzy broniącymi go policjantami i domagającymi się usunięcia sowieckiego reliktu działaczami niepodległościowymi z Krakowa i ze Śląska.  

                   O rozebranie pomnika zabiegało przez wiele lat Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie wspierane przez wiele stowarzyszeń patriotycznych w całym kraju, a także przez instytucje państwowe dbające o pamięć narodową. Sprzeciwiał się temu prezydent Nowego Sącza z mandatu Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Nowak (nie kandyduje w tegorocznych wyborach).   

                 Już po likwidacji monumentu oraz wcześniejszym przeniesieniu otaczających go grobów czerwonoarmistów na cmentarz komunalny toczyły się liczne procesy przeciwko uczestnikom demonstracji, którym zarzucano - jak za czasów PRL - znieważanie i bicie policjantów.    

                Zygmunt Miernik zapowiedział apelację od nieprawomocnego wyroku.


Opublikowano: 09.10.2018 07:54. Ostatnia aktualizacja: 09.10.2018 14:48.
Autor: Sowiniec
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

filozof-fenomenolog, autor "Zarysu filozofii spotkania" i "Filozofów o godnym życiu", harcerz, publicysta prasy krajowej i polonijnej, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, były reprezentant prasowy pułkownika/generała Ryszarda Kuklińskiego w Polsce

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @Zosia Samosia Fachowa uwaga.
  • @noo Czyją?
  • @pemep Kto to są pisowcy?

Tematy w dziale Polityka