316 obserwujących
4858 notek
5887k odsłon
  484   0

O uczczenie "żołnierzy wyklętych"

 

 

Czy 1 marca zostanie uznany przez Sejm RP Dniem Żołnierzy Antykomunistycznego Podziemia?

Z taką inicjatywą wystąpiły do parlamentarzystów samorządowe władze Opola oraz tamtejsi kombatanci z kilku organizacji niepodległościowego podziemia antykomunistycznego, m.in. ze Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość", Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych i Światowego Związek Żołnierzy Armii Krajowej.

Poparcie dla sejmowej uchwały zadeklarowały już kluby parlamentarne Platformy Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości. Wolno spodziewać się również podobnego stanowiska Polskiego Stronnictwa Ludowego, którego członkowie wiele wycierpieli w latach 40. z rąk aparatu terroru PRL, ponosząc liczne ofiary z życia..

"My, członkowie niepodległościowych organizacji zbrojnych, walczących w latach 1944-1956 z komunistycznym reżimem, zwracamy się z apelem do organizacji kombatanckich, wywodzących się z formacji zbrojnych podziemia antykomunistycznego, o wsparcie idei upamiętnienia naszych bohaterów poprzez ustanowienie dnia 1 marca Dniem Żołnierzy Antykomunistycznego Podziemia" – napisali w swoim apelu opolscy samorządowcy oraz weterani walk o wolną od sowieckiego jarzma Polskę. Skierowali go również do marszałków Sejmu i Senatu, a także do posłów ze wszystkich klubów parlamentarnych za wyjątkiem Sojuszu Lewicy Demokratycznej, ponieważ partia ta jest obca polskiej tradycji niepodległościowej, kultywując pamięć takich ugrupowań militarnych, jak Gwardia i Armia Ludowa, podporządkowanych zdrajcom spod znaku służącego interesom Moskwy PKWN i mordujących żołnierzy Armii Krajowej oraz poakowskiego podziemia.

Inicjatorom uchwały chodzi o to, aby „żołnierzy wyklętych” – jak często nazywa się członków antykomunistycznej konspiracji zbrojnej po 1944 roku - odpowiednio uhonorować i odzyskać dla nich należne miejsce w historii Polski.

Dlaczego wybrano datę 1 marca? Taką datę podpowiedział prezes Instytutu Pamięci Narodowej profesor Janusz Kurtyka. Tego dnia w  1951 roku zostali bowiem straceni przez komunistyczny reżim członkowie IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, czyli ostatniego, który nie był inwigilowany i w pełni kontrolowany przez Urząd Bezpieczeństwa oraz działające w Polsce organa NKWD

W imieniu Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie z ogromną radością oraz z wiekim uznaniem w pełni popieram tę piękną inicjatywę, doskonale służącą odkłamywaniu najnowszej historii Polski i wyważaniu właściwych proporcji w jej ocenie.

Mam nadzieję, że wszystkie niepodległościowe związki kombatanckie w kraju i na obczyźnie, a także wiele patriotycznych stowarzyszeń społecznych (w tym organizacje harcerskie) pozytywnie odpowiedzą na opolski apel, a Sejm szybko przyjmie stosowną uchwałę, ustanawiając 1 marca Dniem Żołnierzy Antykomunistycznego Podziemia.

dr Jerzy Bukowski

rzecznik POKiN

Lubię to! Skomentuj11 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale