Stary Wyjadacz Stary Wyjadacz
145
BLOG

pasztet jako danie jarskie

Stary Wyjadacz Stary Wyjadacz Polityka Obserwuj notkę 13

Pasztet - potocznie ten termin oznacza jakiś nagle wyłaniający się problem. Ale także jest to typ potrawy przygotowanej na bazie mięsa. Jeszcze pół wieku temu w Polsce był to doskonały substytut dania mięsnego.

Jak zatem zrobić samodzielnie pasztet jako doskonały dodatek do potraw bezmięsnych ?

Sposób jest prosty. Trzeba tylko wiedzieć, że pasztet jest mieszaniną różnych mięs dokładnie zmielonych i może zawierać różne dodatki smakowe. Pasztet polega na wstępnym ugotowaniu kawałków mięsa, zmieleniu ich już po ugotowaniu i wystygnięciu oraz dodaniu do tak przygotowanej masy odpowiednich przypraw. Do masy tej dodaje także odpowiednią ilość jajek i po uformowaniu - można go ponownie zapiekać.

W takiej postaci nadaje się zarówno jako "smarowidło" do pieczywa, może być podawane z dodatkowymi jarzynami i owocami.



image

Najbardziej znana postać pasztetu domowego, foto ilustracyjne, https://fotokulinarnie.pl/wp-content/uploads/2014/12/IMG_8337-792x1174.jpg?v=1606693612


Najprostsze przepisy bazują na odpadach mięsnych po wykonaniu wędlin typu szynki czy kiełbasy.

Odpady te nie są czymś gorszym. Ale ich udział w masie mięsnej potrafi nadać potrawie naprawdę wyszukany smak. Ponieważ pasztet przygotowuje się z mięsa wcześniej ugotowanego - do wyrobu pasztetu nadają się mięsa z kością, od której trudno jest to mięso oddzielić w procesie maszynowym.

Dodatek chrząstek jest dodatkowym walorem pasztetu, chociaż równie dobrze nadają się mięsa nawet pierwszego gatunku. Szczególnym dodatkiem pasztetu jest wątroba - także gotowana - wymieszana z pozostałymi składnikami. Często stosuje się dodatek wątroby w ilości nieprzekraczającej 1/3 ogółem ilości mięsa przeznaczonego na pasztet.


image

"Świąteczna" wersja domowego pasztetu, foto ilustracyjne, https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTUPqARhvCB7K4iMzRt4sopNMm618vOL6Mv5KWXODN3_hZukX4oegRHzdWpH9iQITTBxrg&usqp=CAU


W pierwszej kolejności należy zadecydować, z jakiego mięsa i w jakiej ilości będzie przygotowany ten pasztet (czasami będzie on miał postać "pieczeni rzymskiej") - ale oba te przysmaki robi się w sposób podobny. 

Mięso dzielimy na porcje wymagające dłuższego lub krótszego czasu gotowania. W pierwszej kolejności do garnka wstawiamy kawałki wymagające dłuższego gotowania i w odpowiednim czasie dodajemy te - którym wystarczy krótszy czas. Na końcu dodajemy wątrobę - która nie wymaga długiego czasu gotowania.

Jeżeli będą wykorzystanie kawałki mięsa wraz z kością - po ugotowaniu mięsa oddzielamy mięso od kości. Same kości nie będą już użyte w przygotowaniu pasztetu.

Można dodawać takie części, jak uszy czy skórę wieprzową. Jeżeli decydujemy się na pasztet z chudego mięsa - wtedy warto jest dodać pewną ilość słoniny, aby gotowy produkt nie był nazbyt suchy w smaku.

Po ugotowaniu mięsa i oddzieleniu go od kości przystępujemy do mielenia. Zmielone mięso przyprawiamy. Szczególnym dodatkiem smakowym jest tutaj gałka muszkatułowa, którą ucieramy na proszek. Jeżeli chodzi o przyprawy - to tutaj nie ma jakichś ograniczeń. W zależności od upodobań - możemy dodać przyprawy lub z nich zrezygnować.

Starannie wymieszana masa do przyszłego pasztetu wymaga jeszcze dodania odpowiedniej ilości jajek - aby po wypieczeniu pasztet został właściwie "związany". Pozostaje jeszcze podjąć decyzję o dodatku jarzyn. Tu obowiązują dwie szkoły. Dodatek jarzyn zwiększa ilość pasztetu, ale dodatek jarzyn do mięsa zdecydowanie skraca okres przechowywania takiego pasztetu.

Jeżeli przygotowana porcja jest przeznaczona do szybkiego spożycia - dodatek warzywny może być doskonałym uzupełnieniem smakowym.

Jeżeli przygotowanie pasztetu jest formą wydłużenia okresu przydatności potrawy - wtedy raczej należy zrezygnować z dodatku warzywnego. W obu przypadkach nie pogorszy to smaku pasztetu.

I ostatni etap - ułożenie w formy do zapiekania. Pasztet możemy włożyć do formy całkowicie ją wypełniając. Można jednak do przygotowanej formy dodać na przykład jajko ugotowane na twardo (lub pasek słoniny) i obłożyć je masą pasztetową. Wtedy - w przekroju - może to być bardzo atrakcyjna forma.


image

Pasztet w wersji "długoterminowej", foto ilustracyjne, https://1.bp.blogspot.com/-wshPxCtIBBQ/X4VHfBBP8ZI/AAAAAAAAuC0/VisH1DsG6fsGmP1ASeC1FK73wMIY-iu2ACLcBGAsYHQ/s2048/Photo_1602569872900.jpg

Pasztet można też zapasteryzować w słoikach. Wtedy należy zrezygnować z dodatku w postaci jajka gotowanego na twardo.


image

Jedna z wegańskich wersji domowego pasztetu, foto ilustracyjne, https://i0.wp.com/blogzapetytem.pl/wp-content/uploads/2017/12/FullSizeRender-4.jpg?fit=640%2C448&ssl=1

I nie pozostaje już nic więcej - jak życzyć smacznego...







Lubię dobre jedzenie

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka