Capricorn ludowe Capricorn ludowe
174
BLOG

Rzeczpospolita Polska to nie państwo prawa!

Capricorn ludowe Capricorn ludowe Polityka Obserwuj notkę 0

 Nieco ponad rok temu, 25.11.2015. w Sejmie RP marszałek senior Kornel Morawiecki wygłosił znamienne słowa;

Panie Marszałku, pani premier, Wysoka Izbo!Przecież pani pytała o przyzwoitość - nad prawem jest dobro Narodu! Jeśli prawo to dobro zaburza, to nie wolno nam uważać to za coś, czego nie możemy naruszyć i zmienić. To mówię - prawo ma służyć nam! Prawo, które nie służy narodowi to jest bezprawie!Prawo jest ważną rzeczą, ale prawo to nie świętość.

które spotkały się z gorącym aplauzem większości posłów.

Niektórzy wyrażali dezaprobatę a część komentarzy była skrajnie krytyczna. Taką krytykę wyraził m.in. słynny opozycjonista J. Pinior.

  Popatrzmy więc jak się one mają do Konstytucji RP. W niej już na początku czytamy, że Rzeczpospolita Polska jest demokratycznym państwem prawnym oraz że Władza zwierzchnia w Rzeczypospolitej Polskiej należy do Narodu. Naród sprawuje władzę przez swoich przedstawicieli lub bezpośrednio.
I jeszcze jedno;   Ustrój Rzeczypospolitej Polskiej opiera się na podziale i równowadze władzy ustawodawczej, władzy wykonawczej i władzy sądowniczej.

Gdzie więc szukać braku zgodności z Konstytucją tego co powiedział K. Morawiecki. Ktoś wskaże?  Przecież pod względem formalnym jest to klasyczna parafraza tekstu Konstytucji RP, nie wykraczająca ani na jotę poza jej formalną treść.

Na kanwie tej wypowiedzi przez środowiska liberalne wyrażona została zaskakująca,  fetyszyzująca prawo opinia, że jeśli chcemy być wolni musimy być  niewolnikami prawa. Hmm, czego to już ci nowocześni liberałowie nie wymyślą. Paradoksy w charakterze norm etycznych? Zdradźmy, że autorką tej błyskotliwej sentencji jest posłanka .Nowoczesnej pani Katarzyna Lubnauer. Panią posłankę B. Dolniak też tu przypomnijmy.


Tą drogą doszliśmy do sedna sprawy.

Bardzo często spotykamy się z określeniem - państwo prawa- używanym błędnie jako określenie ustroju Rzeczypospolitej a często stanowiącym oręż na rzecz i ekspansji i separacji trzeciej władzy. 

Prawo jako byt abstrakcyjny nie jest państwem. Niezbędnym elementem państwa jest ludność, społeczeństwo, - Naród wreszcie.

Tak więc Rzeczpospolita Polska jako demokratyczne państwo prawne używa prawa jako narzędzia i ono jako narzędzie właśnie jest stosowane. Narzędzie zaś, jak to narzędzie, zużywa się i starzeje.  Ten który się nim posługuje musi je naprawiać a tak w ogóle to, dopasowywać do swoich ciągle zmieniających się potrzeb.

Szanowna Pani posłanko Lubnauer, szanujmy Konstytucję RP .   Naród wykorzystuje prawo i je kształtuje. Nie jest jego niewolnikiem. W swej większości jego opresyjnej roli wcale nie doświadczył.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka