68 obserwujących
331 notek
372k odsłony
  268   0

Dobra zmiana w kulturze czyli jedna dotacja to za mało

Bo ja jestem, proszę Pana na zakręcie...
Bo ja jestem, proszę Pana na zakręcie...

O zaistniałej sytuacji Krystyna Janda mówiła w programie „Polska i Świat” TVN 24. Aktorka wnioskowała m.in. o wsparcie finansowe w tworzeniu nowych spektakli czy też pieniądze na remont wejścia do budynku swojego teatru. Jak się okazało, Ministerstwo Kultury jeden wniosek odrzuciło ze względu na błędy formalne, a pozostałe unieważniło. Krystyna Janda nie rozumie tej decyzji. Mówi, że dokumenty te wypełniała w taki sam sposób, jak w poprzednich latach. Wtedy jej wnioski zostały rozpatrzone pozytywnie. „Tu chodzi o złą wolę, tylko tyle” – komentuje sprawę Janda.

Nie tylko Janda nie otrzymała pieniędzy

Teatr Polonia Krystyny Jandy nie jest jedyną instytucją kultury, która nie otrzymała rządowych dotacji. Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie wnioskowało o 200 tysięcy złotych na zakup dzieł stworzonych przez młodych artystów. Pieniędzy tych nie otrzymało. Bez wsparcia finansowego nie będzie w stanie kupić żadnej pacy.

Winni są poprzednicy

Sytuację komentuje rzecznik Ministerstwa Kultury. Twierdzi, że zmiany w obecnym sposobie finansowania spowodowane są nowym regulaminem, który sporządził poprzedni rząd. Problem stanowi zapis, wedle którego instytucje dofinansowane przez inne programy ministerstwa nie mogą ubiegać się o kolejne dotacje.

Teatr Polonia został założony w 2005 roku przez Fundację Krystyny Jandy na rzecz Kultury. Spektakle odgrywane na deskach teatru poruszają różne tematy społeczne, takie jak starość czy homoseksualizm.

http://film.onet.pl/wiadomosci/krystyna-janda-nie-otrzymala-dotacji-na-swoj-teatr/0gthf7

 

Lubię to! Skomentuj1 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale