2 obserwujących
64 notki
81k odsłon
565 odsłon

Karta, przelew czy aplikacja? Przegląd popularnych metod płatności w sieci

Transakcje bezgotówkowe sprawiają, że handel w sieci kwitnie. Fot. Pixabay
Transakcje bezgotówkowe sprawiają, że handel w sieci kwitnie. Fot. Pixabay
Wykop Skomentuj1

Płacąc bezgotówkowo za zakupy w sieci możemy skorzystać z karty, elektronicznego portfela, pośrednika płatności internetowych, albo zrobić tradycyjny przelew. Na czym polegają te metody i czy są bezpieczne?

W tradycyjnym sklepie stacjonarnym wybór jest bardzo prosty. Płacimy gotówką lub kartą, o ile sklep jest wyposażony w terminal płatniczy. Zupełnie inaczej wyglądają płatności w Internecie. Tutaj możliwości płatności bezgotówkowych jest kilka. Warto poznać poszczególne mechanizmy i sprawdzić, które są dla nas zarówno wygodne, jak i zachowują odpowiednie standardy bezpieczeństwa.

Polacy częściej korzystają z nowoczesnych technologii płatniczych niż reszta Europy

Karta płatnicza

Kiedyś do transakcji w Internecie potrzebowaliśmy karty kredytowej. Na szczęście dzisiaj już wszystkie „plastiki” umożliwiają nam dokonanie płatności w Internecie. Na stronie sklepu wystarczy wybrać opcję płacenia kartą, a naszym oczom powinien ukazać się formularz do pozostawienia danych. Zostaniemy poproszeni o wprowadzenie numeru karty, trzycyfrowego kodu CVC/CVV oraz daty jej ważności. 

Żeby zachować większe bezpieczeństwo, banki wdrażają coraz częściej usługę 3D Secure, która stanowi dodatkowe zabezpieczenie. Podczas transakcji klient jest proszony również o podanie hasła SMS. Procedura upodabnia transakcję karta do bankowego przelewu, ale za to zwiększa bezpieczeństwo. 

Portfel elektroniczny

Elektroniczne portfele to bardzo wygodne rozwiązanie, gdy chcemy płacić kartą, ale zależy nam na większym bezpieczeństwie płatniczych plastików. Takim portfelem jest np. Masterpass. Usługa nazywana portfelem elektronicznym bezpiecznie przechowuje dane kart płatniczych, które wcześniej w nim zarejestrujemy. Rejestracja odbywa się tylko raz, a później wystarczy logowanie do wirtualnego portfela i podanie kodu PIN, aby wykonać transakcję. Nie trzeba też za każdym razem wpisywać danych karty – wystarczy wybrać jedną z kart zapisanych wcześniej w portfelu – dzięki czemu płacenie jest szybkie i wygodne.

Portfele elektroniczne gwarantują bezpieczeństwo przechowywania danych. Możemy zapisać tam kilka kart płatniczych i nigdy nie martwić się o to, że dane karty zostaną udostępnione nieuczciwemu sprzedawcy lub przechwycone. Portfel elektroniczny działa na komputerze, tablecie i smartfonie, więc każde urządzenie staje się dla nas automatycznie narzędziem do płacenia. 

Przelewy pay-by-link

Pay-by-link to obecnie dosyć popularna metoda płatności, dzięki której pieniądze przechodzą przez operatora płatności internetowych, ale dzięki temu trafiają błyskawicznie na rachunek sklepu. 

Po dokonaniu zakupów i wybraniu tej opcji, operator pokaże nam ikonki banków, a my musimy wybrać jeden z nich. W ten sposób zostaniemy przekierowani na stronę logowania do systemu transakcyjnego banku. Tam po wpisaniu loginu i hasła, system sam uzupełni dane przelewu. Płacący musi zatwierdzić transakcję hasłem SMS. Co ważne, pieniądze trafiają od razu na konto sprzedawcy. 

Zwykły przelew

Chociaż płatności w Internecie bardzo się rozwinęły, część klientów nadal woli samodzielnie wykonać przelew, bez udziału pośredników. W ten sposób można płacić za zakupy w większości sklepów. Sklep podaje dokładne dane, czyli numer rachunku, dane firmy oraz numer zamówienia, a naszym zadaniem jest samodzielne wysłanie przelewu z poziomu bankowości internetowej. 

Minusami tego rozwiązania są czas i ryzyko popełnienia błędu przy samodzielnym uzupełnianiu danych. Sprzedawca otrzyma pieniądze dopiero wtedy, gdy pieniądze zostaną zaksięgowane na jego koncie. Oznacza to, że w przypadku kont bankowych w różnych bankach przelew może dotrzeć dopiero na następny dzień, co opóźnia wysyłkę towaru. 

Niezależnie do wybranej metody płatności, powinno się zachować wszelkie środki ostrożności oraz wcześniej zweryfikować sam sklep oraz bezpieczeństwo połączenia internetowego. Złote zasady bezpiecznego kupowania w sieci


© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.


Wykop Skomentuj1
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka