5 obserwujących
16 notek
6576 odsłon
866 odsłon

Hagada o holobleble

http://www.marianowicz.pl/wywiady/wywia1.htm
http://www.marianowicz.pl/wywiady/wywia1.htm
Wykop Skomentuj17

Tydzień temu Magdalena Rigamonti rozmawiała z Normanem Daviesem, historykiem brytyjskim, który opowiedział o takim epizodzie nt. holobleble:

Rigamonti: Panie profesorze, opisuje pan spotkanie w Ambasadzie Izraela w Londynie, w 1974 roku.
Davies: Zamknięte spotkanie. Było przeznaczone dla zawodowych młodych historyków. Mówił głównie Yehuda Bauer, izraelski historyk. To miały być warsztaty nauczania o Holokauście. Początek wielkiej akcji, wielkiej kampanii promowania wiedzy o Holokauście na świecie. Profesor Bauer jasno przedstawił schemat historyczny. Opierał się on na tym, że w czasie wojny, w Polsce, bo to wszystko odbyło się przecież w Polsce, byli wykonawcy, były ofiary i byli ci, którzy na to wszystko biernie patrzyli, tzw. "bystanders". Wykonawcy to hitlerowcy...

Rigamonti: Niemcy.
Davies: Nie, nie Niemcy: naziści, hitlerowcy. Rzadko się mówi o Niemcach kolektywnie, stereotypowo, jak o Polakach. W tym schemacie nie występowało słowo "Niemcy". Byli hitlerowcy i kolaboranci, ofiary, ale wyłącznie Żydzi, i ci bierni, czyli Polacy. Powiedziałem wtedy: przepraszam, mój teść, Polak, w czasie Holokaustu siedział w dwóch obozach koncentracyjnych. 

Rigamonti: Wstał pan, rękę pan podniósł?                        

Davies: Tak. Wstałem. Mówiłem o teściu, który przeżył Dachau i Mauthausen. Zapytałem prof. Bauera, czy w związku z tym mój teść był biernym obserwatorem Holokaustu. Usłyszałem, że są wyjątki. Ja na to, że mój teść nie był jedynym Polakiem w obozach koncentracyjnych, tylko miliony Polaków cierpiały, ginęły, więc cały ten schemat nie bardzo pasuje do rzeczywistości.
Rigamonti: Ilu było wtedy brytyjskich historyków w ambasadzie Izraela?
Davies: Może trzydziestu, może kilku więcej.
Rigamonti: I tylko pan zaoponował?
Davies: Tylko ja, dlatego to pamiętam. Byłem na tym spotkaniu trudnym człowiekiem, takim trudnym uczniem, który kwestionuje to, co mówi nauczyciel. Przeszkadzałem, bo z całego spotkania miało wyniknąć, że Polska była historycznym ośrodkiem antysemityzmu, w związku z czym zasadne jest określanie Polaków mianem antysemitów. Zakrzyczano mnie. Usłyszałem: "Siadaj!" i "polonofil".

https://wiadomosci.dziennik.pl/opinie/artykuly/609563,norman-davies-historia-holokaust-zydzi-polacy-ii-wojna-swiatowa-niemcy-hitlerowcy.html

______

Czyli tu jest dowód z pierwszej ręki, że opowieści o holobleble to nie żadna historii tylko izraelskie ideolo, wymyślone przez polityków, bo to było ogłoszone w ambasadzie, placówce politycznej. Hagada tych izraelskich ideolo mówi, że tylko plemię izraelskie najbardziej cierpiało w historii ludzkości i w kosmosie, sprawcami byli naziści, oczywiście nie żadni Teutoni, czy Niemcy, tylko jakieś wymarłe plemię, a Polacy byli biernymi obserwatorami podczas 2WŚ, no i oczywiście byli kolaborantami, ale przecie żaden Polak nie zginął w czasie 2WŚ, no może znalazłby się jaki jeden, czy dwa wyjątki, ale wiadomo, że wyjątek zakłada regułę. 


Wykop Skomentuj17
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura