0 obserwujących
5 notek
11k odsłon
3279 odsłon

Dlaczego nie dam na WOSP?

źródło: wikipedia, zdjęcie wykorzystywane wyłącznie jako prawo cytatu w myśl Art. 29. Prawo cytatu Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
źródło: wikipedia, zdjęcie wykorzystywane wyłącznie jako prawo cytatu w myśl Art. 29. Prawo cytatu Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wykop Skomentuj201

Jak przepływają pieniądze w ramach WOSP?

Na podstawie oficjalnych oswiadczeń przedstawicieli WOSP (można je łatwo znaleźć) przepływy pieniężne są następujące:

  1. Pieniądze z puszek wędrują do centrali, gdzie są liczone i wpłacane na rachunki bankowe Fundacji WOSP.
  2. Organizowane są przetargi na zakup sprzętu medycznego. Jak ogłosił p.Owsiak, zbiórka w roku 2020 będzie na zakup najbardziej nowoczesnych urządzeń medycznych i sprzętu niezbędnego do wyposażenia sal operacyjnych, oddziałów intensywnej opieki pooperacyjnej, a także zakładów diagnostyki.
  3. Pieniądze powędrują do wybranych dostawców urządzeń medycznych i sprzętu.
  4. Zakupione urządzenia medyczne i sprzęt zostaną dostarczone do wybranych szpitali i zakładów diagnostyki. Nie wiadomo dokładnie do jakich szpitali i zakładów trafią, więc domyślam się, że będą to szpitale i zakłady, których właścicielami są jednostki samorządu terytorialnego. Bezpośrednim beneficjentem zatem są szpitale i zakłady diagnostyki. 

To jest koniec bezpośredniego obiegu finansowego.

Czy zebrane pieniądze komuś pomogą?

Pytanie dziwne, ale jak widzimy wyżej, z przepływów finansowych nie wynika wprost, że ktokolwiek skorzysta na zbiórce pieniędzy. Możemy się domyślać, wiedząc jak działają jednostki NFZ, że zakupione urządzenia i sprzęt będzie służył do realizacji statutowych zadań szpitali i zakładów diagnostyki. 

Usług w dziedzinie zdrowia nie da się realizować tylko przy pomocy sprzętu i urządzeń. Potrzebna jest również praca personelu. Nikt w WOSP nie wspomina, że praca personelu jest finansowana ze zbiórki. NFZ normalnie finansuje w ramach zabiegów i badań medycznych zarówno pracę personelu, jaki i wykorzystanie urządzeń. Możemy się domyślać więc, że zakupione za pośrednictwem WOSP urządzenia będą albo stały bezczynnie, albo będą w najlepszym wypadku wspomagały realizowane zabiegi i badania finansowane przez NFZ. 

Poprzez rozdzielenie finansowania pracy personelu od finansowania sprzętu i urządzeń nikt nie jest w stanie zagwarantować, że zakupiony sprzętu i urządzenia będą wykorzystane optymalnie. 

Według oświadczeń WOSP, pracę tej fundacji wspomagają fachowcy, lecz trudno ocenić w jakim stopniu to jest skuteczne. 

W sieci można znaleźć przykłady dylematów lekarzy, jak ten: kto tak naprawdę ratuje dzieci, które w ciężkim stanie trafiają do szpitali

W jakim stopniu pieniądze ze zbiórki wspomogą NFZ?

W roku 2019 Fundacja WOSP ogłosiła na swojej stronie, że w marcu tego roku "Na finałowym rachunku bankowym widnieje niewiarygodna kwota 175 938 717,56 PLN".

Przyjmijmy, że całość tej kwoty została wydana na zakup sprzętu i urządzeń medycznych. 

Plan finansowy zatwierdzony przez Ministra Zdrowia przewidywał, że koszty świadczeń opieki zdrowotnej w roku 2019 wyniosły 91 136 250 000 PLN.

W najlepszym wypadku wsparcie WOSP dla NFZ wynosi max. 0,19%.

Czy finanse WOSP są transparentne?

Niestety jest wiele wątpliwości na temat finansów fundacji WOSP.

Jak wyliczył portal kontrowersje.net: "Do dziś nie są rozliczone trzy kolejne „Finały” WOŚP, gdzie zebrano ponad 400 milionów złotych, co łatwo sprawdzić tutaj: http://zbiorki.gov.pl/zbiorki/zbiorki/wykaz-zbiorek

Sprawdziłem i rzeczywiście tak jest. Zbiórki WOSP można znaleźć na tej stronie, na przykład, wg słowa kluczowego "orkiestra".

Zgodnie z ustawą o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych, termin na złożenie sprawozdania to 30 dni od zakończenia zbiórki publicznej. Tutaj mamy opóźnienia dochodzące do 3 lat.

Ten sam portal podaje, że "O tym kto i za ile wykonuje usługi oraz w jakich warunkach jest kupowany sprzęt, Owsiak nie powiedział nigdy i nikomu, pomimo zarządzeń sądu i 14 wyroków sądów administracyjnych, w tym trzech kar dla WOŚP".

W ostatnim wyroku z dnia 14 lutego 2019 WSA w Warszawie wymierzył Fundacji WOSP grzywnę w kwocie 1000 zł (jeden tysiąc złotych), oraz 697 zł (sześćset dziewięćdziesiąt siedem złotych), tytułem zwrotu kosztów postępowania na rzecz skarżącego.

Czy Fundacja nie posiada pieniędzy, aby wypłacić zasądzone 1697zł? Wygląda na to, że posiada, lecz reprezentuje pogląd typu "nie mamy Pańskiego płaszcza i co nam Pan zrobi?"

Czy należy pomagać?

Pytanie jest oczywiście retoryczne. Pomagać należy. Moim zdaniem są jednak lepsze pomysły na wydawanie naszych pieniędzy niż wrzucanie ich do puszki WOSP.

Pomagam, jeżeli:

  • łańcuszek, przez który przepływają moje podarowane pieniądze jest krótki;
  • znam bezpośrednio osoby, które są zaangażowane w dystrybucję pomocy;
  • wiem dokładnie na czym polega świadczona pomoc.


Wykop Skomentuj201
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo