99 obserwujących
90 notek
697k odsłon
  16471   0

Tajemnice lotu 7.04.2010

Na mapie zaznaczone są kierunki cieni, o których piszę m.in. w notce. Dla lepszej orientacji w terenie:)
Na mapie zaznaczone są kierunki cieni, o których piszę m.in. w notce. Dla lepszej orientacji w terenie:)
Jeszcze na początku września 2010 dyskutowaliśmy o tym, że Tusk nie poleciał do Smoleńska 7 kwietnia TU-154M (http://clouds.salon24.pl/227496,tu-154-nie-polecial-do-smolenska-7-kwietnia;
 
Reporter Mróz twierdził, już po "katastrofie" 10.04, że Oni (delegacja premiera) nie przylecieli tupolewem, ponieważ ten tupolew był niesprawny. Inny dziennikarz informował: Wiadomo, że w Smoleńsku lądował między innymi Lech Wałęsa, ostatnio lądowali tam też Donald Tusk i Władimir Putin, z tym, że polski premier lądował tam wówczas innym samolotem, wojskową casą.
 
Pierwszy film został zdjęty z YouTube z powodu otrzymania roszczenia dotyczącego praw autorskich przez TelewizjaPolska-itvp, drugi film usunął sam użytkownik. Pod linkami zamieszczonymi powyżej pozostały jednak ślady tych filmów i wypowiedzi dziennikarzy.
 
Jeszcze we wrześniu ubiegłego roku nie mieliśmy żadnych zdjęć, czy filmów TU-154M z tego dnia. Sugerowaliśmy się obiema wypowiedziami, że tutka 7.kwietnia do Smoleńska nie poleciała, co zostało wzmocnione informacją z Naszego Dziennika, który ustalił, że tuż przed podróżą Tuska, mechanicy z Samary dłubali przy tupolewie w Warszawie. Podobno usuwali usterkę związaną z systemem autopilota - tak twierdził płk. Ryszard Raczyński (www.se.pl/wydarzenia/kraj/rosyjscy-mechanicy-majstrowali-przy-prezydenckim-t_150601.html).
 
Z czasem zaczęły pojawiać się zdjęcia, a później nawet filmy z lądowania tupolewa 7. kwietnia 2010 na lotnisku Siewiernyj w Smoleńsku.
 
Oto materiały, jakimi w tej chwili dysponujemy:
 
ZDJĘCIA:
 
1. Witold Liliental
 
 
Na zdjęciu widać, jak schodki odjeżdżają. Przy pierwszych drzwiach przy kokpicie były podstawione schodki bez zadaszenia, przy drugich z zadaszeniem.
 
Liliental w swojej relacji (http://www.poloniaprzyszlosci.org/pdf/g14.43.pdf) twierdził, że samolot wylądował o godz. 11.00. W autokarze czekali 10 minut na lądowanie samolotu Putina. Zdjęcie jest zapewne zrobione w tym właśnie czasie, kiedy czekano na premiera Rosji.
 
2. Gubernator Kononov
 
Zdjęcia Kononova przedstawiają lądowanie TU-154M, kołowanie, podstawienie schodków pod samolot, otwarcie drzwi samolotu, wysiadanie pasażerów, odjazd kolumny samochodów, odsunięcie schodków od samolotu. Przez cały ten czas schodki bez daszka znajdują się przy pierwszych drzwiach, przy kokpicie.
 
Cienie na zdjęciach (od czasu podstawienia schodków) padają równolegle do łączeń płyt betonowych, na których stoi samolot.
 
3. Allen Paul
 
 
Pisałam już o różnicach w schodkach podstawionych pod samolot na tym zdjęciu w stosunku do wszystkich dotychczas dostępnych zdjęć i filmów z 7.kwietnia. W notce http://clouds.salon24.pl/296683,dwa-kursy-do-smolenska-7-04-2010 zastanawiałam się nad tym, czy aby tupolew o numerze bocznym 101 nie zrobił dwóch kursów tego dnia z Okęcia do Smoleńska. Jednak po dokładniejszej analizie czasu wylotu, przelotu i przylotu wynika jedno - do Smoleńska poleciały dwa TU-154M!
 
Różnice widoczne są również w kącie padania cieni. Zdjęcie Allena Paula jest zrobione później niż gubernatora Smoleńska i Marii Zuby. Z danych EXIF tego zdjęcia wynika, że zostało zrobione o godz. 12:07 czasu warszawskiego.
 
Na zdjęciu widoczna jest jeszcze kolumna samochodów.
 
Warto w tym miejscu również wspomnieć, że kiedy Putin przyleciał chwilę po tu-154 101, podstawiono mu pod pierwsze drzwi schodki bez zadaszenia, a pod drugie drzwi... też schodki otwarte (http://vkononov.ru/wp-content/uploads/2010/12/DSC_0830.jpg).
 http://1.1.1.4/bmi/p.web-album.org/89/fb/89fb4ae4b99442d0e32d2181ab71de34a,4,0.jpg
 
 
Czyżby podstawienie schodków z daszkiem pod samolot / samoloty polskiej delegacji było zamierzonym działaniem Rosjan?
 
4. Maria Zuba
 
 
Kolumna samochodów odjechała, pod pierwszymi drzwiami podstawione są schodki bez daszka.
Cienie na zdjęciu padają równolegle do łączeń betonowych płyt.
 
 
FILMY:
 
1. Witold Liliental
 
 
Film ten przeszedł przez ręcę TVN, co mówi samo za siebie:
 
Na pytanie w komentarzach pod filmem: Czy kiedy oddał Pan to nagranie w kwietniu 2010 telewizji TVN24, oddał Pan kopię czy pożyczył oryginał? - Witold Liliental odpowiedział: Oryginal i oddali mi oryginal
 
Na filmie wmontowany jest fragment z lądowania od wschodu (pisałam już o tym wcześniej -http://clouds.salon24.pl/286587,ladowanie-witolda-lilientala-7-kwietnia-w-smolensku).
 
W tym fragmencie (5.41) wycięto kilka klatek obejmujących miejsce "katastrofy". Zastanówmy się, czemu ktoś miałby to zrobić. Służbiści, gdyby zależało im na ukryciu czegoś w tym dokładnie miejscu, po prostu wycięliby większy fragment filmu, a nie tylko ten, obejmujący ciekawy nas kadr.
Lubię to! Skomentuj164 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale