0 obserwujących
3 notki
5094 odsłony
  430   0

Analiza rządów PiS-u ,czy to był rzeczywiście gospodarczy cud?

*Poniższy artykuł jest prywatną opinią osoby sympatyzującej z KWMP CONVERTUM. Z uwagi na apartyjny charakter podmiotu, artykuł w żadnym wypadku nie jest jego oficjalnym stanowiskiem.
Jednocześnie KWMP CONVERTUM serdecznie zachęca wszystkich swoich sympatyków do przesyłania swoich tekstów, które po krótkiej weryfikacji będą tutaj zamieszczane. Artykuły prosimy kierować na kwpmconvertum@gmail.com

Życzymy miłej lektury i zapraszamy do merytorycznej dyskusji!


Wielokrotnie Prawo i Sprawiedliwośc chwaliło się gospodarczym "cudem" podczas swoich rządów, wskaźniki makroekonomiczne wskazywały pozytywne dane płynące z gospodarki w czasie rządów Prawa i Sprawiedliwości.  Spadało bezrobocie ,wzrost gospodarczy wynosił ponad 6 % ,wymiana handlowa w tamtym czasie miała dodatni bilans , pochylmy się bardziej szczegółowo nad tymi danymi i odpowiedzmy sobie na pytania :

1.Czy wzrost gospodarczy zawdzięczamy działaniom rządu?

2.Czy rzeczywiście dług publiczny spadał podczas rządów PiS-u ?

3.Jak polityka podatkowa miała wpływ na sytuację budżetu i społeczeństwo?

I.WZROST GOSPODARCZY -Posłużę się tą prostą tabelą, aby dokonac analizy makroekonomicznej, najpierw spójrzmy na wzrost gospodarczy w latach rządów , otóż należy wziąśc pod uwagę realny wpływ na gospodarkę jaki miała rządząca partia, oczywiście w takim przypadku , należy do tego okresu zaliczac okres " do przodu" a więc przyjmijmy III kwartał 2006 r. jako początek okresu i " zakończmy" go na II kwartale 2008 r.  Jakie wnioski można wyciągnąc?  PKB wykazywało tendencję zwyżkową jedynie do połowy 2007 r. , a więc jeszcze przed globalnym kryzysem finansowym, dynamika wzrostowa która trwała od początku 2005 r zapoczątkowana jeszcze za rządów SLD, została zahamowana w czasie jeszcze globalnej koniuktury, widac bowiem wyraźnie realny spadek dynamiki (6,7 % -2007r, 3 % - III kwartał 2008 r. )  Czy spadek dynamiki to efekt działan gabinetu rządowego? Trudno jednoznacznie powiedziec, oczywiste jednak jest to , że "cud gospodarczy" został wyraźnie "napompowany" światową koniukturą, efektami działań poprzedniego rządu jak i pierwszymi symptomami wpływu na gospodarkę środków unijnych.

II.DŁUG PUBLICZNY O ile możemy polemizowac ,czy rządy PiS doraźnie przyczyniły się do gospodarczego wzrostu należy wziąsc pod lupe "inne" wskaźniki które miały wpływ na sytuację budżetu, jak i całościowego stanu finansów publicznych w tamtych czasach. Drugi wykres przedstawia nam relacje długu publicznego względem PKB , o ile w relacji do PKB nasz dług publiczny spadł z poziomu 48 % w 2005 r, do 45 % w 2007r.  to kwestia tego czy PiS dbał o finanse publiczne jest dyskusyjna, albowiem już w 2008 r czyli w czasie kiedy Platforma jeszcze nie wykonała swojego pierwszego budżetu dług publiczne ponownie w relacji do PKB wzrósł na poziom 48 %. Należy dodatkowo zwrócic uwagę na fakt, iż nominalne od 2006 r dług wzrósł o ponad 100 miliardów.

III.POLITYKA PODATKOWA -Prawo i Sprawiedliwośc w kampanii wyborczej zapowiadało , "Nową umowę społeczną" . Wprowadzone  zostały nowe stawki PiT(2008) , wprowadzone zostały nowe ulgi podatkowe na dzieci  , została obniżona składkła rentowa oraz zlikwidowano podatek od spadków. Komu jednak nowa polityka podatkowa przyniosła najwięcej korzyści? Oto  fakty :

I.PiS zamroził pierwszy i drugi próg podatkowy oraz kwotę kosztów uzyskania przychodu, co najmocniej uderzyło w najmniej zarabiających. Jednocześnie musieli płacić wyższą składkę zdrowotną na NFZ, bo została ona podniesiona dwukrotnie - w 2006 i 2007 r. A więc na pewno te zmiany nie polepszyły sytuacji bytowej najmniej zarabiających Polaków, Fiskalizm wręcz się powiększył, dodajmy że nowe stawki PiT wyraźnie promowały grupę najlepiej zarabiających Polaków - Obniżona bowiem została górna stawka PiT ( z 40 % na 32 %) natomiast dolna grupa zarabiająca do 85 tys zł została "odciążona" o cały procencik z 19 % na 18. Wraz ze wzrostem składki na NFZ , nawet uwzględniając obniżkę składki rentowej , większośc podatników ( ok.70% ) nie odczuła realnej obniżki podatków, natomiast wyrwa w budżecie spowodowała cięcia w sferze społecznej.Nie wnioskuję tutaj , czy to słusznie czy nie, jednak partia deklarująca solidaryzm społeczny odciążyła w pierwszej kolejności tych podatników, których dochód przekraczał ponad 85 tyś zł.W sumie pomoc państwa dla najuboższych rodzin spadła w ciągu rządów PiS-LPR-Samoobrony z 7,7 do 7,2 mld zł. - Jeśli wziąć pod uwagę inflację, to wydatki spadły realnie o jedną piątą.

II.Ulga prorodzinna- Najbogatsi (10 proc. najlepiej zarabiających gospodarstw domowych) na uldze zyskali przeciętnie 160 zł miesięcznie, a najbiedniejsi - zaledwie po kilka złotych. Powód? Żeby wykorzystać ulgę w całości, dochody rodziny z dwójką dzieci musiałyby przekroczyć 3,6 tys. zł brutto. To poza zasięgiem mniej zarabiających.Jednocześnie zamrożenie progów dochodowych uprawniających do pomocy społecznej spowodowało, że liczba dzieci dostających zasiłek rodzinny spadła o 199 tys.

SYTUACJA BUDŻETU -Na koniec, spójrzmy na trzeci wykres, wykazujący wydatki stałe budżetu - z 58 % w 2005 roku wzrosły one do ponad 73 % w roku 2007 , jest to sprawa fundamentalna ponieważ wydatki stałe jest trudno w późniejszym okresie zmniejszac.Powoduje to regularne narastanie długu publicznego, jak i powód do zwiększenia podatków. Sytuacja polityczna nie pozwala na radykalne ograniczenia tych wydatków, zawsze rządzącą partię będzie to kosztowac spadkiem notowań, następne lata rządów PO potwierdzają tą regułę bo do dnia dzisiejszego wydatki stałe oscylują w granicach 75 % wpływów.

BEZROBOCIE - W prawdzie bezrobocie w Polsce spadło poniżej  10 % co mozna uznac za pewien sukces, bowiem powstały również realnie miejsca pracy, jednak należy zwrócic uwagę na fakt, że w latach 2005-2008 z kraju wyjechało ponad 2 miliony Polaków. Bezrobocie strukturalne więc naturalnie spadło, pytanie brzmi tylko ,ile w tym zasługi rządu? Jak pokazały następne lata, strukturalne bezrobocie nadal występuje i narasta.


 

 

Lubię to! Skomentuj14 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale