Bruszura wydana przez Czesława Bieleckiegi i HGW Watch
Bruszura wydana przez Czesława Bieleckiegi i HGW Watch
Cz-Bielecki Cz-Bielecki
596
BLOG

"Godzina pytań" redukuje urzędnicze absurdy!

Cz-Bielecki Cz-Bielecki Polityka Obserwuj notkę 0

O jeden zbędny zespół w Ratuszu mniej, czyli o pozorowaniu działań na przykładzie. To pierwszy efekt ogłoszenia przeze mnie "Godziny Pytań".

W ciągu 10 dni od publikacji broszury "Godzina Pytań" (i mojego wystąpienia na Radzie Miasta), w której pytałem o efekty prac Zespołu do spraw koordynacji działań związanych z utworzeniem w Warszawie instytucji kultury pod nazwą "Muzeum Komunizmu"(pełna nazwa) oraz drugiego - też pełna nazwa - Zespołu ds. budowy Muzeum Komunizmu w ramach Stołecznego Zarządu Rozbudowy Miasta, Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz zlikwidowała pierwszy z wymienionych zespołów.

Przygotowywane od 2005 r. Muzeum Pamięci Komunizmu SocLand miało nawiązywać do Muzeum Pamięci Holocaustu w Waszyngtonie albo Muzeum Tolerancji w Los Angeles. W ramach inwestycji planowano stworzyć podziemne Forum Wolności na dziedzińcu przed Pałacem Kultury i Nauki, pomiędzy głównym wejściem a teatrami Studio i Dramatycznym. Do muzeum zwiedzający mieli wchodzić z poziomu Agory zaprojektowanej na osi Pałacu od strony ul. Marszałkowskiej.

W 2008 r. padła zapowiedź, że pierwsza ekspozycja w muzeum zostanie otwarta w 2010 r. a otwarcie całości rok później. Jednak od kilku lat w tej sprawie nie działo się nic, choć w strukturach miejskich istniały aż dwa zespoły powołane do przygotowania tego muzeum.

Pierwszym był Zespół ds. budowy Muzeum Komunizmu w ramach Stołecznego Zarządu Rozbudowy Miasta. Drugi zespół został powołany przez Prezydent Warszawy w sierpniu 2008 r. i był odpowiedzialny za koordynację działań związanych z utworzeniem w Warszawie instytucji kultury pod nazwą „Muzeum Komunizmu”. W naszej broszurze zawarta jest nieskomplikowana prośba: Proszę podać efekty działania obydwu zespołów.

Po publikacji "Godziny Pytań" z takim pytaniem zwrócili się też do Pani Prezydent radni Jarosław Krajewski i Michał Dworczyk. 10 dni później prezydenckim zarządzeniem odwołano zespół do spraw koordynacji działań związanych z utworzeniem w Warszawie instytucji kultury pod roboczą nazwą „Muzeum Komunizmu”.

Zarządzenie nr 1114/2011 z 08-07-2011

http://bip.warszawa.pl/NR/exeres/40864048-98E2-4FBD-B791-5C69D7E5E6EE,frameless.htm

Co więcej Ratusz (wiceprezydent Jacek Wojciechowicz z upoważnienia HGW) w swojej odpowiedzi na pytanie radnych nie odniósł się do pytania o efekty, a jedynie poinformował o odwołaniu zespołu w składzie:

1) Małgorzata Naimska – Zastępca Dyrektora Biura Kultury, Przewodnicząca Zespołu,
2) Katarzyna Ratajczyk - p.o. Dyrektora Biura Promocji Miasta, Zastępca Przewodniczącej Zespołu,
3) Ewa Kawecka-Włodarczak – Prezes Zarządu Pałacu Kultury i Nauki Sp. z o.o., członek Zespołu,
4) Wojciech Borowik – Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta, Zespół ds. budowy Muzeum Komunizmu, członek Zespołu.

To szacowne grono miało następujące zadania:


1) przedstawienie ogólnej koncepcji funkcjonowania Muzeum Komunizmu, zwanym dalej „Muzeum”,
2) wskazanie siedziby Muzeum na terenie Pałacu Kultury i Nauki,
3) przygotowanie projektu budżetu i harmonogramu działań utworzenia Muzeum,
4) przygotowanie założeń do konkursu na nazwę, koncepcję funkcjonowania i ekspozycję Muzeum,
5) nadzór nad przygotowaniem dokumentów niezbędnych do utworzenia instytucji kultury pod roboczą nazwą „Muzeum Komunizmu”.


Należy podkreślić, że zlikwidowano zespół, który najwyraźniej był zbędny i nie realizował swoich zadań. A dopiero nasze pytanie trwające kilkanaście sekund spowodowało, że ktoś się tym zainteresował. W odpowiedzi wymieniono działania drugiego zespołu, ale są one związane z przygotowywaniem wystaw i konferencji, a nie faktycznym budowaniem Muzeum.

http://bip.warszawa.pl/NR/rdonlyres/000c7568/qjavumxxcpqdatmztcazvcwclzvxclud/26_07_2011_582_odp_KrajewskiDworczyk.pdf

Oczywiście likwidacja jednego zespołu nie zmienia sytuacji Muzeum Komunizm. Słuszna idea, wpuszczona na swoje nieszczęście w magmę urzędniczo-biurokratyczną warszawskiego samorządu, czeka na nowe władze, które nie będą pozorowały działań zasłaniając się kilkoma zespołami „do spraw”.

Wystarczyło zadać pytanie trwające kilkanaście sekund i... jeden zespół ds. nie wiadomo czego zniknął. Gdyby "Godzina Pytań" wprowadziła rutynę pytań i odpowiedzi do Pani Prezydent co miesiąc, być może okazałoby się że większość z 1800 nowych urzędników w Warszawie nie za bardzo wiadomo czym się zajmuje.

 75.840

 Całość broszury do pobrania: http://www.slideshare.net/pretm/godzina-pyta

Cz-Bielecki
O mnie Cz-Bielecki

 

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka