13 obserwujących
51 notek
117k odsłon
  3750   0

O manipulacji - filmy Marcela Łozińskiego

Mój przyjaciel, Marcel Łoziński, jak rzadko kto potrafi uchwycić to, co kryje się pod powierzchnią życia. W Kinie Kultura zorganizowalismy pokaz jego dwóch filmów o manipulacji polityczną rzeczywistością.

"Jak żyć" (1977) to dokument o manipulacjach w trakcie konkursu na "socjalistyczną rodzinę" podczas obozu ZSMP. Marcel wprowadził na obóz swoich ludzi, którzy nieźle się wkręcili w działanie. W efekcie powstał obraz, który od razu trafił na półkę. Wyświetlano go dopiero za czasów "Soldiarności" w warszawskim kinie "Wars", do momentu wprowadzenia stanu wojennego.

"Jak to się robi" (2006) to zapis specyficznego eksperymentu Piotra Tymochowicza, który po castingu wyłania osoby, które pod jego okiem poznają tajniki psychologicznego wpływu na "tak zwane masy". Pod okiem Tymochowicza (wówczas doradcy Leppera), jego wychowankowie rozpętują uliczne demonstracje, sieją zamęt w politycznych kuluarach, zawstydzają szefów partii. Główny bohater (młody student) - w celu zdobycia upragnionego mandatu posła - przechodzi drogę od PiS przez SLD i SdRP, aby skończyć w... Samoobronie.

Oba filmy doskonale odsłaniają kulisy manipulacji i sprawnego PR, który  ma kupować i kupuje "ciemny lud ". Warto oglądać zwłaszcza "Jak to się robi", bo Tymochowicz jest teraz prawą ręką Palikota, w dużej mierze odpowiedzialnym za ostatni sukces sejmowy.

Jak się bronić przed manipulacją? Receptą są postawa obywatelska i nonkonformizm. Nonkonformizm i postawa wyprostowana jest dzisiaj nie mniej potrzebna niż w latach 80. Z oportunistami nie zbudujemy ani silnej, ani nowoczesnej Polski: konformizm jest zaprzeczeniem innowacyjności i fundusze europejskie tu nie pomogą. 

 

 

83.227

Lubię to! Skomentuj24 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale