damiannc damiannc
238
BLOG

Ku pokrzepieniu serc !

damiannc damiannc Rozmaitości Obserwuj notkę 0

Pierwszy mój wpis chciałbym poświećić ludziom chorym - chorym na nerwicę. Zaburzenia nerwiciowe są w literaturze przedmiotu określane bardzo różnie. Dla mnie osobiście jest to choroba emocji, objawiająca się niemożnością lub trudnością w wyrażaniu uczuć. Często nerwica jest powodem skrywanej złości, która niewyrażona przez długi okres czasu odkłada się w człowieku w postaci różnego rodzaju objawów. Jedni pacjenci dostają różnych objawów fizycznych (bóle głowy, brzucha, kręgosłupa, kołatanie serca) inni natomiast, mają objawy bardziej dotyczące duszy i egzystencji czlowieka np. zaczynają myśleć gdzie jest ich miejsce w tym świecie, czują okropne zniechęcenie do życia co często kończy się depresją i myślami samobójczymi.
Dlaczego o tym piszę ? Odpowiedź jest bardzo prosta - sam przez to przechodziłem i przechodzę nadal. Moje leczenie jest co prawda już bliżej szczęśliwego końca, lecz podczas choroby natkanąłem się na sprawy, które należy podkreślić, a dokładniej sposób leczenia i wychodzenia z depresji.

Jeżeli chcemy aby nasze leczenie było jak najbardziej efektywne musimy włączyć w nie dwie rzeczy: leczenie farmakologiczne i psychoterapia. O ile o lekach można przeczytać w internecie bardzo wiele, o tyle o psychoterapii już mniej. Chciałbym wszystkim chorym osobom powiedzieć, że to właśnie psychoterapia jest najważniejsza w całym cyklu leczenia. Depresja, nerwica, czy lęki to choroby, które nie da się zniwelować jedną czy dwoma tabletkami. Można skrócić ból na krótką metę, lecz nie da się wyjść z tego samym przyjmowaniem tabletek.  Psychoterapia pozwala nam zajrzeć do swojego wnętrza, lepiej poznać i zrozumieć siebie samego. Pokazuje nam pewne schematy i mechanizmy jakie zachodzą w naszym życiu i pozwala je nam zidentyfikować. 

Wszystkim chorym chcę powiedzieć: dajcie sobie pomóc ! Nie siedźcie w domu, nie załamujcie się ! Pozwólcie odpowiednim osobom (psychoterapeutom) spróbować coś zmienić w waszym życiu ! Na pewno nic nie stracicie, a możecie tylko wiele zyskać ! Wiem, że dla niektórych psychoterapia może być trudnym doświadczeniem, ale naprawdę jest to bardzo ważny krok, który powinien podjąć każdy, kto naprawdę chce z tego wyjść. Wiem o tym z własnego doświadczenia.

Z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia, życzę wszystkim dużo zdrowia, uśmiechu, spokoju wewnętrznego, a przede wszystkim wiary w to, że ja sam jestem odpowiedzialny za swoje życie. Ja sam mogę nim kierować i ja sam jestem w stanie się z nim zmierzyć i wyjść z tego zwycięsko pomimo tego, że czasem pcha nas w sytuację wyglądającą na beznadziejną i bez wyjścia. Uwierzcie w siebie !

Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku ! 

damiannc
O mnie damiannc

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości