Armia Polska we Francji, bo tak brzmiała jej oficjalna nazwa, jako polska ochotnicza formacja wojskowa została powołana 4 czerwca 1917 r. dekretem prezydenta Francji Raymonda Poincarego.
Na 19 marca przypadają imieniny Józefa. Dla wyznawców kultu Marszałka Piłsudskiego, których, pomimo że minęo już 87 lat od jego śmierci, jest wciąż wielu, to okazja do mniej lub bardziej uroczystych obchodów.
To, że on sam jest królom równy, uważał Piłsudski za "oczywistą oczywistość", czemu dał wyraz w testamencie: ”Nie wiem, czy nie zechcą mnie pochować na Wawelu! Niech!“
Jeśli chodzi o miłość do płci przeciwnej, to Marszałek był mocno na bakier z wiernością. Gustował w kobietach o silnych charakterach, typu “bojowniczka-konspiratorka“. Można też powiedzieć, że traktował je instrumentalnie – jako ambasadorki swojej legendy.
Dzień 11 listopada, jako rocznica odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego i jako dzień po wsze czasy związany z wielkim imieniem Józefa Piłsudskiego, zwycięskiego Wodza Narodu w walkach o wolność Ojczyzny – jest uroczystym Świętem Niepodległości. (Ustawa z 23 kwietnia 1937)
Koronawirus szaleje, czwarta fala pandemii zalewa nas jak tsunami, szczepionka nie daje rady… Tylko cud może nas uratować! No właśnie, cud… A może by tak spróbować zasady: “Jak trwoga, to do… Matki Bożej Łaskawej?
Swego czasu, za prezydentury Lecha Wałęsy, Jerzy Urban prowadział w tygodniku „NIE” rubrykę "Pan Prezydent powiedział". Umieszczał tam powiedzonka L. Wałęsy, ktόre wymsknęły mu się przy rόżnych okazjach ,np. „Jestem za, a nawet przeciw”, czy „Nie chcem, ale muszem”. Zainspirowana tym cyklem, pozwoliłam sobie na zebranie „genialnych” sformułowań J. Pilsudskiego, wypowiadanych w rόżnych, mniej lub bardziej oficjalnych okolicznościach, wywiadach dla prasy, a także przy okazji spotkań towarzyskich.