2 obserwujących
10 notek
2723 odsłony
  81   0

Polskie firmy wciąż wspierają Ukrainę

fot. Motivizer
fot. Motivizer
Już blisko 270 dni trwa obrona Ukrainy przed atakami Rosji. Każdego dnia na teren tego kraju spadają dziesiątki rakiet niszcząc budynki mieszkalne i infrastrukturę krytyczną. Mimo zepchnięcia wojsk rosyjskich do defensywy mieszkańcy Ukrainy potrzebują wsparcia zza granicy. Ważnym elementem jest też przygotowanie ram współpracy przy przyszłej odbudowie państwa i gospodarki Ukrainy. Na te potrzeby wciąż odpowiada wiele polskich firm i przedsiębiorców.

Cały czas możemy usłyszeć o inicjatywach polskich firm i przedsiębiorców, którzy wspierają ukraińskich uchodźców w Polsce jak i i tych Ukraińców, którzy zdecydowali się pozostać w swoim kraju. Wiele działań ma charakter odgórny, realizowany przez firmy, ale wiele działań wychodzi też bezpośrednio od pracowników w ramach wolontariatów. Pomoc płynie zarówno od najbogatszych firm jak i z najmniejszych start-upów. Jak w ostatnim czasie podał Główny Urząd Statystyczny okresie od 24.02.2022 do 30.06.2022 r. 70,2 proc. gospodarstw domowych w Polsce udzieliło pomocy mieszkańcom objętej wojną Ukrainie. Najwięcej pomagających znalazło się wśród osób pracujących na własny rachunek - 81,2%.

Nadajniki od polskiej firmy Emitel przywróciły ukraińską telewizję i radio w Chersoniu

Jak istotne są szybkie i dokładne informacje przekonaliśmy się sami w trakcie narodowego lockdownu podczas pandemii koronawirusa. Sygnał z ukraińskich kanałów telewizyjnych i programu ukraińskiego radia przywrócono w wyzwolonym Chersoniu i okolicznych miejscowościach. Dzięki temu Ukraińcy na wyzwolonym terytorium mogą otrzymywać sprawdzone informacje na temat przebiegu działań zbrojnych i sytuacji w kraju.

Udało się to zrobić dzięki nowym silnym nadajnikom, które przekazali Koncernowi Radiofonii, Radiokomunikacji i Telewizji polscy koledzy, firma Emitel SA - poinformowała ukraińska Państwowa Służba Łączności Specjalnej i Ochrony Informacji

Emitel od początku wojny włącza się w pomoc Ukrainie.  We współpracy z polskimi nadawcami, na potrzeby uchodźców przebywających w Polsce, uruchomione zostały emisje radiowe oraz telewizyjne w języku ukraińskim. Kobiety i dzieci uciekające przed wojną potrzebują bezpiecznego schronienia, namiastki normalnego życia, aby mieć możliwość znalezienia pracy, szkół, czy przedszkoli, dlatego poza wsparciem materialnym i  finansowym spółka zdecydowała się również na adaptację jednego z budynków administracyjnych w Poznaniu na potrzeby uchodźców z Ukrainy. Co istotne, ostatnie prace wykończeniowe zostały wykonane przez samych pracowników Emitel w ramach wolontariatu pracowniczego.  Obecnie w tej lokalizacji przebywa około 25 osób, którymi opiekuje się stowarzyszenie „Warto razem”, mające duże doświadczenie w niesieniu pomocy obywatelom Ukrainy.

Użytkownicy kafeterii benefitowej Motivizer mogą wspierać Polską Akcję Humanitarną

Nie tylko największe firmy wspierają Ukrainę. Polski, dynamicznie rozwijający się Start-up Motivizer w swój system benefitowy, z którego korzystają największe firmy, takie jak T-Mobile, Toyota, KGHM czy PZU wkomponował możliwość wspierania Polskiej Akcji Humanitarnej. Zebrane w ten sposób środki przekazywane są na pomoc mieszkańcom Ukrainy. Dodatkowo pracownicy Motivizer zdecydowali się osobiście zaangażować w pomoc Ukrainie i obywatelom tego kraju. Część z nas przyjęła uchodźców do swoich domów, inni udzielają się jako wolontariusze w Polsce i na Ukrainie.

- Ukraina wciąż potrzebuje naszej pomocy, szczególnie teraz gdy Rosja zintensyfikowała swoje ataki rakietowe, a mieszkańcy Ukrainy zmagają się coraz większymi przerwami w dostępie do prądu i wody. Dlatego zdecydowaliśmy się oddelegować jednego z naszych pracowników do działań związanych z logistyką transportów humanitarnych, które trafiają w niedostępne rejony wschodniej Ukrainy. Tomasz od lat związany jest z Ukrainą i angażuje się w akcje o charakterze społecznym. – mówi Paweł Filutowski CEO/CTO Motivizer

Już na początku tego konfliktu Motivizer, wspólnie z Agencja POWER - Event Incentive Conference Sport Online zorganizował swój pierwszy transport humanitarny do Ukrainy.

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) uruchomił program Europe – Poland – Ukraine. Rebuild Together

„Europe – Poland – Ukraine. Rebuild Together” to inicjatywa, której celem jest tworzenie i wzmacnianie relacji między europejskimi, polskimi i ukraińskimi środowiskami biznesu i przygotowanie ram współpracy przy przyszłej odbudowie państwa i gospodarki Ukrainy. W ramach projektu odbędzie się cykl konsultacji, wydarzeń oraz międzynarodowa konferencja. Działania w ramach programu prowadzone są we współpracy z wiodącymi organizacjami biznesu działającymi w Ukrainie: European Business Association (EBA) i Ukraińskiej Izby Handlowo Przemysłowej. W ramach spotkań będą przeprowadzone bezpośrednie spotkania z polskimi i ukraińskimi przedstawicielami branż, których funkcjonowanie jest kluczowe dla utrzymania i odbudowy ukraińskiej gospodarki.

Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka