Spotkanie, pocałunek św Joachima i Anny w  Bramie Złotej, Sza'ar ha-Rahamim, Giotto di Bondone, Meeting at the Golden Gate, 1305
Spotkanie, pocałunek św Joachima i Anny w Bramie Złotej, Sza'ar ha-Rahamim, Giotto di Bondone, Meeting at the Golden Gate, 1305
Dariusjune Dariusjune
458
BLOG

Krąg wspólnoty małżeńskiej Teams of our Lady, Equipes Notre-Dame

Dariusjune Dariusjune Religia Obserwuj temat Obserwuj notkę 0

 

Teams of our Lady - Equipes Notre-Dame - propozycja dla małżeństw 

Chciałbym zaprezentować wspólnotę małżeństw Teams of our Lady - Equipes Notre-Dame, która w sektorze West London na Ealingu ma 8 kręgów polskojęzycznych. Jest propozycją dla par małżeńskich nie tylko z naszej parafii, rozwoju życia duchowego i małżeńskiego we wspólnocie chrześcijańskiej. Jestem doradcą duchowym sześciu kręgów oraz kapelanem sektoru West London, związanym od 12 lat ze wspólnotą, której poświęcam swój najlepszy czas. Radują mnie małżeństwa szczęśliwe oraz pełne radości z życia rodzinnego, chroniące poczęte dzieci, opiekujące się starszymi rodzicami, stawiające sobie jako cel chrześcijańskie wychowanie dzieci i młodzieży. 

Ideał małżeństwa chrześcijańskiego 

„Teams of our Lady mają jako główny cel pomagać parom małżeńskim w dążeniu do świętości, wszystko w kręgu jest nakierowane na dążenie do osiągnięcia doskonałości w miłości chrześcijańskiej”, myśl założyciela ruchu Equipes Notre Dame - ks. Henry Caffarela. Jest to wspólnotą małżeństw, które wierzą w ideał małżeństwa chrześcijańskiego. Chcą zrealizować go przez pozostawanie wiernymi obietnicom Chrztu Świętego; przez zaproszenie Chrystusa w centrum osobistego życia i rodziny; oparcie życia małżeńskiego i rodzinnego na Ewangelii oraz poszukiwanie lepszego poznania woli Bożej dotyczącej mężczyzny i kobiety; przez świadczenie swoim życiem o miłości Bożej i niesienie światu orędzia Dobrej Nowiny przez uobecnianie wartości chrześcijańskich w życiu społecznym i zawodowym; wsparcie i służbę dla Kościoła, biskupów oraz duchowieństwa, promowanie małżeństwa i życia rodzinnego w społeczeństwie. 

Powstanie kręgu małżeńskiego 

Krąg powstaje tam, gdzie kilka małżeństw pragnie pogłębić dar sakramentu małżeństwa oraz chce skorzystać z drogi, jaką proponuje ruch. Tworzy go (4–6) małżeństw. W małżonkach musi zrodzić się pragnienie, aby „wypłynąć na głębię”. Krąg nie jest celem samym w sobie; jest środkiem do służenia swoim członkom. Ma im pomóc w głębokim  przeżywaniu czasu wspólnej modlitwy i czasu działania oraz w skutecznej, wzajemnej pomocy na drodze do Pana, w dawaniu o Nim świadectwa. Żadne małżeństwo nie wchodzi do kręgu pod presją, żadne nie pozostaje w nim z przymusu. Liczy na wsparcie tych, którzy podzielają ich ideał oraz angażują się w tworzenie „kręgu”, ponieważ znają trudności życia chrześcijańskiego, są świadomi swojej słabości i ograniczoności swych wysiłków. Życie kręgu nie ogranicza się tylko do comiesięcznego spotkania. Modlitwa małżonków w jedności z innymi w ich intencjach, dzielenie się różnymi przeżyciami, problemami i wzajemna pomoc są kontynuowane podczas całego miesiąca.

Comiesięczne spotkanie teamu 

Punktem centralnym kręgu jest spotkanie miesięczne jako zgromadzenie chrześcijan, którym Chrystus obiecał, że będzie pośród nich, gdy zgromadzą się w Jego Imię (por. Mt 18, 19-20). Spotkanie to rozwija i podtrzymuje przyjaźń między małżeństwami kręgu. Jest miejscem udzielania sobie wzajemnej pomocy przez modlitwę, wsparcie i zachęty, dzielenie się realizacją „zobowiązań”, przez wymianę myśli na temat studiowanych materiałów. Małżeństwa dzielą się owocami indywidualnych refleksji, aby światło wiary nadało znaczenia i inspiracji ich życiu, prowadziło bliżej Boga. Ta wymiana myśli jest okazją do rozwijania i kształtowania chrześcijańskiego sumienia i duszy.  

Obecność Zmartwychwstałego Pana 

„Jest tam, wśród tych małżeństw gromadzących się w mieszkaniu, bardzo silna obecność Zmartwychwstałego, żyjącego, troszczącego się o wszystkich, kochającego każdego takim, jaki jest, z jego wadami i jego zaletami, gotowego, by pomagać mu stawać się takim, jakim On go chce. On jest tam, jak w wieczór Wielkiej Nocy w Izbie Jerozolimskiej, gdy zjawił się nagle przed oczami swoich apostołów. On tchnął na nich mówiąc: „Weźmijcie Ducha Świętego”. I oni stali się nowymi ludźmi. Jezus Chrystus nie ustaje w dawaniu swego Ducha małżeństwu. I ci, którzy otwierają się na to Tchnienie, uczą się powoli jak się na nie otworzyć, stają się ludźmi tego Tchnienia. Spotkanie toczy się, ożywiane przez Ducha Świętego. Tym mężczyznom i tym kobietom, którzy wieczorem zwykłego, czasami ciężkiego dnia, zbierają się, często wyczerpani pracą, obarczeni troskami, ten Duch przekazuje podwójną wrażliwość Chrystusa: troskę o większą chwałę Bożą i słodkie współczucie dla tych tłumów, „które są jak owce bez pasterza” - ks. Henry Caffarel.  

Kapłan - duchowy doradca 

Kapłan – doradca duchowy, pomaga małżonkom w budowaniu ich duchowości a podczas spotkania przypomina i urzeczywistnia obecność Chrystusa. Kapłan jest przyjacielem wśród przyjaciół dzieląc radości i smutki wspólnoty jakim jest krąg. Stara się on być narzędziem jedności pomiędzy małżeństwami i wewnątrz każdego małżeństwa w miłości Chrystusa, oczywiście z zachowaniem taktu i dyskrecji . Obecność kapłana w kręgu jest przywilejem, który członkowie kręgu bardzo sobie cenią. Doradca duchowy, jako specjalny przedstawiciel Chrystusa, ma misję połączyć krąg ściśle w miłości Chrystusa oraz zaoferować swoją „ofiarę modlitwy” i prośby skierowanej do Boga Ojca. 

Program wspólnoty 

Postęp w kierunku wzrostu duchowego i ludzkiego zakłada podjęcie wytyczonej drogi oraz zastosowanie środków, które umożliwią, w sposób wierny, podążanie i realizację celu. Małżeństwa wstępują do Teams w poszukiwaniu pomocy na tej drodze. Nie są one zwolnione z podejmowania wysiłku w realizacji zobowiązań którymi są: 

Zobowiązania 

• Regularne słuchanie Słowa Bożego 

• Codzienne spotkanie z Bogiem podczas modlitwy wewnętrznej 

• Codzienne spotkanie męża i żony na modlitwie małżeńskiej ( rodzinnej) 

• Comiesięczne „usiądźmy razem” 

• Ustalenie „reguły życia” 

• Coroczny udział w rekolekcjach 

Realizacja zobowiązań 

"Zobowiązania” są zasadniczą cechą ruchu, punktami orientacyjnymi wskazującymi postępy w kroczeniu drogą wiary. Odpowiadają one wewnętrznym postawom, które trzeba rozbudzić i przyjąć jako własne, a które doprowadzą do nowego sposobu życia. Leżą one u podstaw dyscypliny, która pomaga małżeństwom z Teams wdrażać Ewangelię w ich codzienne życie i motywuje, aby stale iść naprzód. Podejmowanie tych zadań powoli zmieni małżonków, rozwijając ich duchowe życie małżeńskie, zbliżając do Boga, do siebie nawzajem i do innych ludzi. Realizacja zadań wymaga od każdego z małżonków z osobna, jak również jako pary, zaangażowania, podjęcia się dobrowolnej pracy.

Małżeństwo - powołanie do świętości 

„Małżonkowie chrześcijańscy są powołani do świętości. Dla nich nie jest to zwykłe indywidualne wezwanie, chociaż osoba zachowuje zawsze coś, co nie da się wytłumaczyć i co nie może być przekazane innym, ale jest to droga, którą trzeba przebyć we dwoje. To jest wielkie odkrycie duchowości małżeńskiej: obydwie miłości, miłość małżeńska i miłość do Boga, nie wykluczają się, ale mogą się uzupełniać i pomagać małżonkom spełniać we dwoje wszystkie wymagania życia chrześcijańskiego.” (dokument „Drugi Oddech” 1988) 

Rozwój duchowy i osobowy 

Główny akcent w duchowości indywidualnej polega na osobistym wzrastaniu, natomiast w duchowości małżeńskiej na osobistym dawaniu się. Każda osoba wzrasta w trakcie swej własnej drogi duchowej i dzięki niej kieruje się ku współmałżonkowi w duchu darowania siebie, by pomóc mu we wzroście ku indywidualnej pełni. Przez pogłębianie w sobie wizji wspólnoty dwojga osób, które wspólnie dzielą swoje pragnienia, aspiracje oraz nadzieje, włączając w to praktyczne realia codziennej pracy, życia rodzinnego i bezpieczeństwa, jako małżonkowie mogą oni realizować swój wspólny plan na życie ziemskie i wieczność. 

Poznanie sakramentu małżeństwa 

Praktykowanie nowych sposobów słuchania, wzajemnego odnoszenia się, wyrażania miłości, posługiwania się językiem serca, autentycznego zaangażowania, wzajemnej przynależności, pomaga małżonkom iść przez życie w duchu radości, szczęścia oraz zadowolenia a także otwartości na potrzeby innych. Oboje powinni być świadomi sfery uczuciowej współmałżonka i dzielić z nim najgłębsze „ja” w duchu autentycznego współodczuwania. Powinni ukazywać wzajemnie system wartości istniejący w każdym z nich i razem budować hierarchię wartości odzwierciedlającą ich chrześcijańską wiarę. Teams of our Lady jest wspólnotą małżeństw połączonych sakramentem małżeńskim. Pomaga małżeństwom w pełnym przeżywaniu ich sakramentu, pomaga im spotykać się „W Imię Chrystusa”, aby w ten sposób lepiej odpowiedzieć na Jego wezwanie i przez osobisty przykład być świadkami chrześcijańskiego małżeństwa w Kościele i współczesnym świecie. 

ks. Dariusz Kwiatkowski, marianin, tekst inspirowany przemyśleniami Johna i Elaine Cogavin z Rzymu

 

Rada Papieska do spraw Świeckich postanawiała uznać Ruch Equipes Notre-Dame za międzynarodowe stowarzyszenie prywatne wiernych, posiadające osobowość prawną, zgodnie z kanonami 298-311 i 321-329 Kodeksu Prawa Kanonicznego oraz zatwierdzić Statuty Equipes Notre-Dame. Watykan, 26 lipca 2002 roku, we wspomnienia św. Joachima i Anny, rodziców Błogosławionej Maryi Dziewicy. 

Obowiązki członków wspólnoty Equipes Notre Dame (END), Teams of our Lady, zostały określone w następujących dokumentach ruchu oraz dokumentach kościoła: "Karta Equipes Notre-Dame" (1947), "Czym jest ekipa Notre-Dame?" (1977), "Drugi oddech" (1988), "Statuty kanoniczne" (2002), Dekret Pontificium Consilium Pro Laicis (2002).

 

Dariusjune
O mnie Dariusjune

I am interested in the theory and practice of integral personal and spiritual development, pedagogy and prevention of people at risk, spirituality and therapy of addicts and co-addicts, (alcoholics and co-alcoholics), methodology and paradigm of pastoral theology, processes of migration, integration, inculturation, globalization etc.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo