Sledzinski Sledzinski
1010
BLOG

Praca dla absolwentów szkół wyższych...

Sledzinski Sledzinski Edukacja Obserwuj temat Obserwuj notkę 12

Studiowanie...

Kiedyś było to poważne wyzwanie, któremu sprostać mogli jedynie nieliczni. Owszem, państwo pomagało, bowiem samo kształcenie się nie wymagało sporych wydatków. Jeżeli ktoś mieszkał w miejscowości, w której studiował, to koszt tego studiowania polegał na finansowaniu źródeł wiedzy, głównie książek.  Często można było wypożyczyć je na cały semestr w bibliotece uczelni.

Osoby spoza siedziby uczelni musiały korzystać z odrębnego zakwaterowania - co częściowo ułatwiał system akademików, czyli domów-hoteli prowadzonych przez uczelnie dla studentów. Część tej młodzieży mieszkała w samodzielnie wynajmowanych mieszkaniach, czasem wspólnie przez kilka osób.

Innym rozwiązaniem było wykpienie mieszkania na wolnym rynku przez rodziców studenta czy studentki.

Jednak najtrudniejszym problemem było znalezienie zatrudnienia zgodnego z kierunkiem kształcenia. Tę sytuację ratował często fakt, że wiele osób kończących studia wcześniej uczyło się w technikum o specjalności innej niż kierunek studiów.

W najtrudniejszej sytuacji pozostawała młodzież po liceum ogólnokształcącym, dla której same studia bez praktycznej nauki zawodu nie dawały zbyt wiele doświadczenia.


I tak oto doszliśmy do lat 90. XX wieku, kiedy to zlikwidowano szkoły o profilu zawodowym pozostawiając młodzieży albo naukę w liceum ogólnokształcącym z kontynuacją na studiach wyższych, albo też porzucenie nauki jeszcze przed maturą. Wiele osób, którym nauka nie za bardzo odpowiadała, skorzystało z tej opcji i pracuje, często poza granicami Polski, z całkiem przyzwoitym wynagrodzeniem godzinowym...

W najgorszej sytuacji są osoby, które ukończyły studia w kierunkach bardziej ogólnych, konstruktorskich czy też kulturotwórczych. Tym osobom pozostało zatrudnienie się w każdej pracy za najniższe stawki, bo przecież dyplom wyższej uczelni nie jest przydatny w jakimś tam amazonie czy firmie ochroniarskiej albo kurierskiej.

Dla chłopaków często pozostaje praca na budowie, często przy obsłudze maszyn budowlanych, dziewczyny mogą sprawdzić się jako opiekunki osób starszych - a prawdziwe pieniądze dostaje się poza granicami Polski...

Jak w obecnej sytuacji kształtuje się system studiowania ?

Cóż, bywa różnie. Program jest podzielony na dwa etapy - pierwszy to licencjat i drugi - magisterium. Po części pierwszej ma się coś w rodzaju dyplomu technika a tytuł "magistra" nie musi gwarantować awansu zawodowego. Właściciele prywatnych firm cały zarząd skupiają głównie w rękach rodziny a pracowników przyjmują "z polecenia" sobie znanych osób. Owszem, jest jeszcze system pozyskiwania kadr przez firmy wyszukujące kadry na zlecenie przedsiębiorców - tu jednak osoby z wykształceniem wyższym czeka ogromny zawód, bo dla nich ani nie ma pracy zgodnej z profilem kształcenia i kwalifikacji, ani też wynagrodzenie nie nadąża za oczekiwaniem, nawet tym najskromniejszym.


Można zastanawiać się nad założeniem własnej firmy, ale w obecnej sytuacji rynkowej trudno jest uzyskać rentowność, bo kto kupi twój produkt, jeżeli sam nie ma za co żyć ?




Sledzinski
O mnie Sledzinski

Prawidłowe funkcjonowanie przedsiębiorstwa jest pochodną właściwych relacji społeczno-gospodarczych w państwie

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo