Wojtek Wojtek
66
BLOG

inwestycja w zielone źródła energii

Wojtek Wojtek Polityka Obserwuj notkę 1


Energia ze źródeł odnawialnych jest szansą na zachowanie stabilności ekologicznej w wymiarze nie pogarszającym środowiska naturalnego. I tutaj warto jest spojrzeć na to, co zostało dokonane i jaki ma to wpływ na kondycję środowiska.

Jednym z takich "poligonów" są na przykład obszary zurbanizowane. Spójrzmy na architekturę obszarów zurbanizowanych z tradycją sięgającą tysiąca lat. Takie obszary znajdziemy również i na terenie Polski. Tu zasugerowałbym zainteresowanie się chociażby obszarem miasta Wrocławia. Są tutaj obszary w centrum miasta, które mają za sobą czas istnienia ponad tysiąca lat pod zabudową. Mam tutaj na myśli Ostrów Tumski i jego zespół budowli sakralnych. Katedra - którą widzimy dzisiaj - ma swoją historię pisaną, podobnie, jak i jej bliskie okolice. Ten obszar, mimo zwartej zabudowy, zawiera w sobie i rzekę, która służy jako trasa żeglowna, i starorzecza dawnych rozlewisk Odry /(np. obszar Ogrodu Botanicznego), i bardzo starą zabudowę współczesną, pełniącą ważne funkcje użytkowe dla współczesnych mieszkańców.


Warto zwrócić uwagę, że tutaj zabudowa jest w pełni dostosowana do istniejących warunków środowiska, a mimo to nie ma tutaj ani dzikiej dżungli, ani też i pustyni - czyli obszaru pozbawionego wszelkich organizmów żywych.

Jest jednak zupełnie inaczej. Mimo, że jest to obszar zurbanizowany już od ponad tysiąca lat, mimo, że występują tutaj pozostałości dawnej zabudowy skoncentrowanej w postaci gruzów i pożarów, to na powierzchni nadal trzyma się dobrze zieleń miejska - trawniki, krzewy oraz nawet kilkusetletnie drzewa. 

Teren ten przecina kilka ważnych arterii miejskich, które w godzinach szczytu komunikacyjnego są trudne dla sprawnego przemieszczania się, a w licznej zabudowie mieszczą się urzędy oraz przedsiębiorstwa zatrudniające wielu pracowników, tu przemieszczają się codziennie tysiące petentów, znajdują tu miejsce nauki studenci kilku wrocławskich uczelni.

W tej niewielkiej przestrzeni znajduje się również strefa mieszkaniowa dla kilku tysięcy mieszkańców.

Jeżeli spojrzymy na tereny, które zabudowano już po roku 1945, a takich w strefie miasta Wrocławia nie jest mało, to mimo nowoczesnego podejścia do architektury miejskiej często jest już zupełnie inaczej. Osiedla pozbawione roślinności wysokiej, osiedla pozbawione otwartych zbiorników wodnych - straszą wysokimi temperaturami w czasie intensywnego nasłonecznienia a w porach jesiennych i wiosennych wieją tutaj ogromne wiatry i to tak silne, że nieuważne otwarcie kilku okien w mieszkaniu skutkuje ogromnymi przeciągami.

Obszar w strefie zwartej zabudowy jest betonową pustynią. Obudowany nieprzepuszczalną dla wód opadowych warstwą powoduje natychmiastowy zrzut wód opadowych do rzeki z pominięciem retencji naturalnej gruntu...


Prace inwestycyjne poprzedzane są dokładnymi badaniami oraz analizami ich wpływu na środowisko naturalne. Po wyciągnięciu wniosków służą one ukierunkowaniu działań przyszłych, które będą realizowane już w przyszłości.


A jak ma się to w praktyce - to można zobaczyć w materiale archiwalnym sprzed pół roku...

Świadomie załączam tutaj ten archiwalny materiał dlatego, że dotyczy on unijnych środków na wsparcie po epidemii, ale uwarunkowanych wypełnieniem działań na rzecz ochrony środowiska naturalnego w Polsce...

Wysłuchajmy ponownie tę rozmowę - uwzględniając aktualny stan w lipcu 2022 roku:



https://www.youtube.com/watch?v=89VnM9F1txQ





Wojtek
O mnie Wojtek

O mnie świadczą moje słowa...  .

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka