Blog
dobrezycie
Wojtek
31 obserwujących 4880 notek 1737563 odsłony
Wojtek, 12 stycznia 2018 r.

I mordy w kubeł !

273 0 0 A A A

O tym, że trzeba w Polsce bronić demokracji, wiemy bardzo dobrze. Jest nawet taka instytucja, która ma na pieczy obronę demokracji.

Niestety, sami posłowie nie przestrzegają jej reguł. Po pierwsze - aby zostać posłem, to trzeba mieć akceptację lidera partii. nie ma możliwości kandydowania ot, tak sobie. Podstawowym warunkiem ordynacji wyborczej jest obsadzenie odpowiedniej ilości miejsc w okręgu wyborczym. Jedna osoba tego nie dokona. To musi być zdecydowanie duży zespół, aby uzyskać w czasie wyborów odpowiednio wysoki próg wyborczy.

Kolejnym etapem jest minimum okręgów wyborczych. Chodzi o zebranie odpowiedniej ilości podpisów poparcia dla kandydata na posła. Rachunek jest prosty - każdy poseł musi zebrać odpowiednio dużą liczbę głosów poparcia, ale jeżeli komitet wyborczy obsadzi co najmniej 50% liczby okręgów wyborczych, to już nie musi zbierać więcej podpisów.

Wypisz-wymaluj, żaden lokalny komitet wyborczy nie jest w stanie spełnić tych warunków. Chyba, że jest to komitet wyborczy tylko z nazwy - bo tak może być zorganizowana tylko partia polityczna. Tu znowu dochodzi jednak do niespodzianek, bo w ostatnich wyborach jeden komitet wyborczy będący stowarzyszeniem, a nie partią polityczną,uzyskał imponującą ilość mandatów - ale praktycznie posłowie tego "klubu" nie mają w sejmie zbyt wiele do powiedzenia. Jest ich tutaj zbyt mało i nie mogą nawet być "języczkiem uwagi".

Zatem wracamy do ordynacji wyborczej - która przydziela mandaty w taki sposób, że najpierw liczy się procent poparcia dla każdej z partii z osobna, następnie każda partia w myśl tego klucza dostaje stosowną liczbę mandatów w sejmie.

Tu partia czy klub "Kukiz'15" dał ciała, bo mógł wystawić do parlamentu wszystkich swoich kandydatów - gdyby tylko zarejestrował się jako kilka takich klubów - formalnie niezależnych, pod różnymi nazwami - na przykład "Kukiz'15 a", "Kukiz'15 b"... bo każdy z takich klubów mógł zaproponować co najwyżej dwóch kandydatów na jeden mandat. Wychodzi, że jeden komitet wyborczy może wystawić maksymalnie 920 kandydatów do sejmu a senatowi dajmy już spokój, to nie jest "JOW".


Ponieważ Paweł Kukiz uzyskał aż około 4 tysięcy kandydatów do pracy w sejmie, to wystarczyło zarejestrować się jako cztery niezależne komitety wyborcze, ale ze wspólną linią polityczną - co pozwoliłoby wystawić aż 4 x 920 kandydatów...

Z tego zestawienia widać wyraźnie, że sama Ordynacja Wyborcza jest tak skonstruowana, że można nią manipulować w każdym kierunku.

Popatrzmy teraz na prawdziwe już partie polityczne i zajmijmy się tymi, co bronią demokracji. Na pewno jest to i Platforma Obywatelska, i .Nowoczesna, i PSL i SLD...  jeżeli każda z tych partii wystawiłaby po 920 kandydatów do sejmu - to cały sejm mógł być w rękach jednej tylko koterii politycznej.

Taka jest moc ordynacji wyborczej w Polsce.


Jak zatem bronić demokracji ?

Tutaj warto spojrzeć w wypowiedzi polityków "opozycji" na temat ukarania posłów, którzy nie byli obecni w czasie głosowania lub też zagłosowali inaczej, aniżeli sugerowało to wodzostwo polityczne. Warto zastanowić się, jaki sens ma tutaj karanie posłów karami regulaminowymi partii politycznej za wyłamanie się z "dyscypliny głosowania"...

A gdzie jest swoboda wypowiedzi ? Czy poseł jest wyłącznie maszynką do udziału w głosowaniu, czy też poseł jest rzecznikiem społeczeństwa i jego zadaniem jest reprezentowanie woli wyborców ?

Uważam, że ograniczenie swobody wypowiedzi parlamentarzystom to jest kaganiec demokracji, to jest gwałt na wolności mediów, jest to wszelkie pogwałcenie immunitetu posła.

Niestety, takie mamy demokracje, jakie jest przygotowanie kandydatów do pełnienia mandatu zaufania społecznego.


image

/.../ jestem prawnikiem a nie polonistką, wiec tym bardziej wydaje się to oczywiste...

i dalej czytamy:


Na innym plakacie była przedstawiona m.in. postać księdza. Osoba udostępniająca swój wizerunek nie była nim w rzeczywistości /.../

za:    https://www.wprost.pl/kraj/10008938/Plakat-Unii-Wolnosci-z-Kamila-Gasiuk-Pihowicz-Poslanka-odpowiada-Kukizowi.htmlZ tego bałaganu trzeba wyciągnąć stosowne wnioski.https://youtu.be/2IRZE3Pnbxwhttps://youtu.be/nV93ATIy7tY
Opublikowano: 12.01.2018 06:50.
Autor: Wojtek
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

O mnie świadczą moje słowa...


Ogółem odsłon w 2018 roku: monitoring pozycji
.
. Darmowe narzędzie do tłumaczeń stron internetowych
FreeWebsiteTranslation.com
.
Geo Visitors Map 1 tracker

1 I - 31 XII 2018 - monitoring pozycji

Średnia liczba odsłon (miesięcznie)
w 2018 r. - monitoring pozycji.

w 2017 r. - 7 340
w 2016 r. - 14 480
w 2015 r. - 10 760
w 2014 r. - 16 620
w 2013 r. - 17 160

.free counters

.Mój fotoblog :
Wrocław, 'spacer'


Zobacz moje fotografie :


1
tracker

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Już sam tytuł mówi nieprawdę. Na początku lat 90. XX w. funkcjonowała w Polsce sieć stacji...
  • @r306...
  • @r306 ----------------------------------------------------------------------------...

Tematy w dziale Polityka