31 obserwujących
5314 notek
1897k odsłon
193 odsłony

nielegalne składowiska odpadów na terenie Polski

Wykop Skomentuj4

W ostatnich dniach sierpnia 2019 stwierdzono wyciek ścieków do Wisły, które winny trafić do oczyszczalni ścieków "Czajka" w Warszawie. Prezydent miasta poinformował o awarii w tej oczyszczalni, która wymusiła natychmiastowy zrzut ścieków do rzeki.

Wkrótce okazało się, że awarii uległy dwa przewody do przerzutu ścieków pod dnem rzeki - jednego dnia główny rurociąg a w 24 godziny później nie funkcjonował już rezerwowy przewód kolektora.

W trybie interwencyjnym z udziałem wojska, pod patronatem premiera wybudowano kolektor zastępczy wstrzymując zrzut ścieków do rzeki. W ciągu tygodnia, po krótkim okresie deszczowym, ponownie zaobserwowano zrzut ścieków do rzeki. 

Tym razem przyczyną miał być opad deszczu, który dostał się do kanalizacji i zwiększył objętość ścieków ponad możliwości techniczne awaryjnej przepompowni...

Dzisiaj już wiemy, że oczyszczalnia "Czajka" jest przygotowana na określoną ilość ścieków i większej ilości technologicznie nie jest w stanie oczyścić. W tej sytuacji oczekiwanie na oczyszczenie ścieków dostarczonych syfonem pod dnem Wisły jest tylko pobożnym życzeniem, nawet po przebudowie ta oczyszczalnia nie jest w stanie "przerobić" tej ilości ścieków.

Bliższe spojrzenie na funkcjonowanie oczyszczalni "Czajka" ujawniło, że od grudnia 2018 nie funkcjonuje spalarnia odpadów przewidziana jako proces technologiczny. Z tego powodu ogromna ilość odpadów pościekowych została wywieziona na nieznane składowiska odpadów. Ten proces rozpoczął się w 2013 roku i od tego czasu trwa wywożenie niespalonych odpadów w nieznane miejsca... [1]

Wiadomo też, że problemy oczyszczalni "Czajka" znane są prezydentowi miasta od grudnia 2018 roku i ten fakt jest skrzętnie ukrywany przed opinią publiczną [2].

– Konstrukcja ekologiczna oczyszczalni „Czajka” polegała na tym, że osady po ściekach mają być w specjalnej instalacji spalane, żeby nie zanieczyszczały środowiska. Tam też również są odpady przemysłowe, metale ciężkie i w odpowiedni sposób, nowoczesną technologią miały być przetwarzane. Informacje Inspektoratu Ochrony Środowiska wskazują, że od sześciu lat przez połowę okresu nie działa ta instalacja, warta pół miliarda złotych. Niestety, ale wygląda to na wielką fuszerkę.

https://www.radiomaryja.pl/multimedia/kolejne-awarie-w-warszawskiej-oczyszczalni-czajka/

Obecnie syfon do przesyłu ścieków pod dnem Wisły jest częściowo rozebrany - co wyklucza wykorzystanie go z pierwotnym przeznaczeniem przed ukończeniem remontu. Analiza sytuacji sprowadza do wniosku, że należy wybudować nową oczyszczalnię, by nie przeciążać oczyszczalni "Czajka" ściekami z drugiego brzegu Wisły.

Budzi to wątpliwości korzystania z kolektora pod Wisłą w przyszłości. No i wyjaśnienia wymagają okoliczności składowania odpadów niebezpiecznych z pominięciem procedury określonej parametrami utylizacji tych odpadów...


Przed nami wybory parlamentarne. Pozostawienie tej sytuacji samej sobie jest niepoważne. Należy starannie śledzić działania polityków odpowiedzialnych za utylizację odpadów uciążliwych nie tylko w Warszawie. Może okazać się, że zrzut nieoczyszczonych ścieków do środowiska jest powszechny z uwagi na wzrastającą liczbę mieszkańców dużych miast przy braku inwestycji w rozwój instalacji do utylizacji odpadów.

Myślę, że taki raport powinien ukazać się jeszcze przed wyborami, abyśmy mieli świadomość, z jakiego rodzajami niedomówieniami mamy do czynienia. Osoby zaufania publicznego nie mogą nosić piętna "kłamczuszków"...____________________________________

[1] - https://www.radiomaryja.pl/informacje/ciag-dalszy-klopotow-z-czajka-awaria-byla-ukrywana-od-grudnia/

[2] - https://www.radiomaryja.pl/informacje/tylko-u-nas-s-kaleta-o-sytuacji-w-oczyszczalni-czajka-r-trzaskowski-powinien-zdymisjonowac-caly-zarzad-oraz-rade-nadzorcza-spolki-ktora-sam-nadzoruje/

-Wykop Skomentuj4
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości