Paweł Dobrowolski Paweł Dobrowolski
2075
BLOG

Blokowanie legalnego marszu to faszyzm

Paweł Dobrowolski Paweł Dobrowolski Protesty społeczne Obserwuj temat Obserwuj notkę 82

Obywatele RP blokujący legalny marsz ONR zachowali się jak faszyści. Istotą blokady jest przemoc. Przemoc w polityce to faszyzacja polityki. Owszem, poglądy ONR mogą się nie podobać. Jeśli ci się nie podobają poglądy innych, np. ONR, przekonuj współobywateli przeciw ONR, krytykuj i wyśmiewaj poglądy ONR. Ale nie blokuj cudzych zgromadzeń. Blokowanie legalnego marszu czyni z Obywateli RP faszystów i faszyzuje nasze życie publiczne. Normalizuje przemoc jako narzędzie dyskusji politycznej.

Kilkanaście dni temu oburzaliśmy się na blokadę spektaklu przez ONR. Wczoraj to Obywatele RP łamali prawo i godzili w wolność wypowiedzi współobywateli – zablokowali ulicę, którą miał maszerować ONR.

Na usprawiedliwienie swojej blokady Obywatele RP twierdzą, że poglądy ONR są tak paskudne, że trzeba blokować ich marsze. ONR, gdy blokował teatr używał dokładnie tej samej logiki: poglądy artystów, są tak paskudne, że trzeba uniemożliwić ich głoszenie. Jedni warci drugich.

Nie ma i nie może być zgody na to, by jedna grupka Polaków, wybierała sobie inną grupkę za cel przemocy politycznej. Ja nie mam prawa zakazać tobie, czytelniku, wypowiadania twoich haseł, a ty mi, moich. Jeśli nie zgodzimy się na tę zasadę, rozsądzić będzie musiała przemoc, wypożyczona od państwa, lub taka bezpośrednia Polak przeciw Polakowi.

Póki co jedni i drudzy usiłują wciągnąć apart państwa w przemoc przeciw wolnej wypowiedzi Polaków. Jedni krzyczą o obrazie narodu i uczuć religijnych, drudzy o mowie nienawiści. Na razie policja zarówno przy blokadzie teatru, jak i blokadzie marszu zachowała się profesjonalnie. Przy niezbędnym minimum siły odblokowała jedno i drugie wydarzenie.

Można i trzeba przekonywać, że przemoc przeciw wolności słowa to zła droga. Można i trzeba też zatrzymać eskalację do przemocy politycznej. W Polsce to wolność powinna być normą A nie zakaz. Należy skreślić z kodeksu karnego wszystkie przepisy przeciw wolności wypowiedzi. I karać tych, którzy przemocą utrudniają innym korzystanie z wolności słowa.

p.s. mam wrażenie, że lewica nie uczy się. Gdyby nie ich blokada, wiekszość z nas by o marszu ONR nie uszłyszała. Podobnie było, z marszem niepodłegłości, który kiedyś gromadził, po 100-200 łysych młodzieńców. Ale, gdy za jego blokowanie wzięła się lewica, to przerodził się w imprezę gromadzącą kilkadziesiąt tysięcy obywateli.


W latach 1989-91 pracował z profesorem Sachsem. Absolwent Harvardu. Od 1995 zajmuje się doradztwem gospodarczym - pomaga zarządom i właścicielom spółek w podejmowaniu strategicznych decyzji. W tym czasie brał udział w ponad pięćdziesięciu transakcjach kupna i sprzedaży spółek, z czego około dwudziestu doszło do skutku na łączną sumę ponad 1 miliarda euro. Ekspert Instytut Sobieskiego oraz Warsaw Enterprise Institute. Autor koncepcji wprowadzenia do polskiego porządku prawnego Publicznego Wysłuchania. Pomiędzy rokiem 2011-2013 prezes Forum Obywatelskiego Rozwoju, gdzie 10-krotnie zwiększył liczbę współpracowników oraz po raz pierwszy w historii FOR doprowadził do wzrostu środków pozyskiwanych od darczyńców. Opublikował raport szacujący dług publiczny Polski na powyżej 200% PKB, książkę pt. „Podstawy Analizy Finansów Firm” wydaną nakładem Stowarzyszenia Księgowych w Polsce oraz kilkadziesiąt raportów i artykułów o ekonomii politycznej reform. Członek zespołu ministra sprawiedliwości ds. nowelizacji prawa upadłościowego. Strażak w Ochotniczej Straży Pożarnej.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo