Blog
Więcej Konkurencji. Mniej Przywilejów.
Paweł Dobrowolski
Paweł Dobrowolski ekonomista i strażak OSP
17 obserwujących 156 notek 275473 odsłony
Paweł Dobrowolski, 24 maja 2018 r.

Rzekomo wartościowe tytuły

1728 74 0 A A A

Co roku mniej więcej o tej porze, wśród części autorów dotowanych przez ministerstwo kultury pisemek społecznych podnosi się wrzask: nie dostaliśmy dotacji! Nie przychodzi im do głowy stworzyć środowisko czytelników gotowe czytać i płacić. Są przekonani, że należy im się zabawa w wydawców na koszt podatnika.

Szermują hasłami „zasłużone czasopisma” czy „wartościowe tytuły”:

image

image

Nie dostali dotacji i krzyczą: ograniczają wolność słowa! Od kiedy wolność słowa to przymuszanie współobywateli do płacenia za wasze hobby?

Jeśli już daje się pieniądze podatników na czasopisma polityczne, to zdrowe jest by, na zasadzie politycznej wajchy, kasę dostawali raz jedni raz drudzy. I tak za dużo mamy rozmaitych przytulisk i przechowalni na koszt podatnika dla nieudacznych doktorów nauk wszelakich. Okresowe wysychanie kasy od podatnika, raz po jednej raz po drugiej stronie, wyczyści przynajmniej część z nich.

Gdybyś jednak chciał się śmiać z bezczelność młodocianych, pozujących na redaktorów przez wydawanie tysiąca czy dwóch tysięcy egzemplarzy jakiegoś pisemka z państwowej dotacji, w półdarmowych lokalach od miasta to popełnisz błąd. Oni ćwiczą siły w dyscyplinie życia na koszt obywateli i ustawiania obywateli z pozycji autorytetów, w której różni starsi tfffurcy mają znaczne sukcesy. Polska nie jest krajem równych wobec prawa obywateli. Jest krajem, gdzie różne kasty mają przywileje typu 50% kosztów uzyskania przychodu niedostępne dla mniej wartościowych i mniej zasłużonych współplemieńców.

Przedszkole tffurców angażując starszych kolegów w wymuszanie kasy od współobywateli osiąga rozpoznanie siebie przez starszych kolegów jako część kasty. A to większa część sukcesu w namaszczaniu na kastę.

image

Po obywatelsku i liberalnie pytam jednak: chcecie agitować do urządzania Polski wedle waszych recept? To zbierzcie potrzebne środki w waszym środowisku, zrzucie się sami, albo utrzymajcie się ze sprzedaży waszych rzekomo wartościowych czasopism.

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

W latach 1989-91 pracował z profesorem Sachsem. Absolwent Harvardu. Od 1995 zajmuje się doradztwem gospodarczym - pomaga zarządom i właścicielom spółek w podejmowaniu strategicznych decyzji. W tym czasie brał udział w ponad pięćdziesięciu transakcjach kupna i sprzedaży spółek, z czego około dwudziestu doszło do skutku na łączną sumę ponad 1 miliarda euro. Ekspert Instytut Sobieskiego oraz Warsaw Enterprise Institute. Autor koncepcji wprowadzenia do polskiego porządku prawnego Publicznego Wysłuchania. Pomiędzy rokiem 2011-2013 prezes Forum Obywatelskiego Rozwoju, gdzie 10-krotnie zwiększył liczbę współpracowników oraz po raz pierwszy w historii FOR doprowadził do wzrostu środków pozyskiwanych od darczyńców. Opublikował raport szacujący dług publiczny Polski na powyżej 200% PKB, książkę pt. „Podstawy Analizy Finansów Firm” wydaną nakładem Stowarzyszenia Księgowych w Polsce oraz kilkadziesiąt raportów i artykułów o ekonomii politycznej reform. Członek zespołu ministra sprawiedliwości ds. nowelizacji prawa upadłościowego. Strażak w Ochotniczej Straży Pożarnej.

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Tematy w dziale Kultura