elementy programu
Ściąga dla partii politycznych
10 obserwujących
535 notek
140k odsłon
103 odsłony

Podsumowanie o jakości paliw

Wykop Skomentuj5

Wiele było ostatnio dyskusji o jakości paliw. Każdy miał możliwość zrozumieć, ile energii i jakim kosztem można uzyskać z różnych źródeł. Niektórzy wciąż udają, że nie rozumieją, ale to jest spowodowane ich rolą tutaj, którą muszą odgrywać. Pomijając tego rodzaju trollowanie mamy już wyczerpany ten temat. Możemy zrobić listę paliw w kolejności od najlepszego, po najbardziej niszczycielskie dla zdrowia (zanieczyszczanie środowiska), przyrody (wycinanie lasów) i klimatu (gazy cieplarniane). Najlepsze są oczywiście ekologiczne źródła energii, o których było najmniej dyskusji, bo są to zbyt oczywiste kwestie, żeby je dyskutować, niemniej wymienię niektóre dla porządku w pierwszym punkcie:

1. Młyny lub wiatraki, czyli tanie elektrownie wodne (w tym pływowe) lub wiatrowe zbudowane w miejscu, gdzie jest obfite źródło energii, np. naturalny wodospad lub stałe silne wiatry zachodnie. Tanie elektrownie słoneczne w krajach tropikalnych. Ciepłownie geotermalne w zimnych krajach bez produkowania elektryczności. Wytwórnie biopaliwa z odpadów wysokoenergetycznych, np. ze starego oleju ze smażalni...

2. Najlepsze są elektrownie jądrowe. Nie umieściłem ich w pkt 1., bo nie ma tradycji nazywania ich "ekologicznymi", chociaż są ekologiczne.

3. Elektrownie spalające metan - gaz, który ma najlepszą proporcję wodoru do węgla - daje najwięcej energii spośród paliw kopalnych, najmniej CO2 i zanieczyszczeń. Można go wydobywać małym kosztem z klatratów, a nawet wytwarzać z biomasy kosztem energii słonecznej.

4. Elektrownie na gaz ziemny, który ma gorsze proporcje wodoru do węgla i zanieczyszczeń niż czysty metan. Gaz ziemny wydobywany jest średnim kosztem.

5. Elektrownie na ropę - ciekłe węglowodory mają gorsze proporcje wodoru do węgla i zanieczyszczeń niż gazowe. Ropa wydobywana jest średnim kosztem.

6. Elektrownie na węgiel - paliwem jest sam węgiel bez wodoru i mnóstwo zanieczyszczeń. Wydobycie bywa kosztowne - łatwo dostępny węgiel z kopalni odkrywkowych się kończy.

7. Najgorsze są paliwa produkowane jako etap pośredni w produkcji energii - paliwa, których się nie wydobywa, ale które trzeba wytworzyć kosztem spalenia innych paliw. Najbardziej drastyczne przykłady to biopaliwo rolnicze i wodór:

a) Biopaliwo rolnicze produkowane jest z żywności produkowanej przez rolników. Trzeba wyciąć las, teren zamienić na pola uprawne, potem trzeba siać, nawozić, nawadniać, opryskiwać, zbierać, transportować... a wszystkie te etapy pochłaniają energię (rolnictwo jest kosztowne) wytwarzaną z innych paliw, tak że w sumie nie wytwarzamy żadnej energii, a nawet mniej niż zero - wyłącznie ją marnotrawimy - zmuszamy koncerny węglowe, naftowe i gazowe do zwiększenia wydobycia paliw kopalnych tylko po to, żeby bawić się biopaliwami, niszczyć lasy, zatruwać Ziemię, zmieniać klimat i wywoływać klęski głodowe w biednych krajach. Rolnictwo biopaliwowe to największa ekonomiczna zbrodnia przeciwko ludzkości.

b) Wodór trzeba wytworzyć, bo nie ma wodoru kopalnego. Najprościej wytworzyć go z wody... żeby potem spalić na wodę - to jest energetyczny absurd, który każdy rozumie - bezsensowna strata energii... chyba, że celem jest magazynowanie energii. Bardziej złożone (i mniej zrozumiałe) metody produkcji wodoru nie ominą prawa zachowania energii, które jest prawem uniwersalnym. Przykładowo, produkcja wodoru z metanu nie jest kosztowna, ale pozbawia nas  doskonałego paliwa, jakim jest metan. Jeśli zsumujemy te koszty z energią, jaką można uzyskać spalając metan, to w sumie mamy stratę wymuszoną przez prawo zachowania energii (wsparte II zasadą termodynamiki - jeśli ktoś chce to zrozumieć, pytajcie śmiało).

8. Jeśli o czymś zapomniałem, proszę o uzupełnienie... Najgorsze są technologie drogie (pochłaniające dużo energii), które niewiele wnoszą : wiatrak bez wiatru, tama na rzece na równinie... takie instalacje w sumie wytwarzają ujemną ilość energii, czyli wyłącznie ją marnotrawią. Tama na równinie ma sens, jako magazyn energii, gdy wody jest w rzece za dużo - jest jak wodór, jak elektrownia szczytowo-pompowa, jak wiatrak w czasie burzy.

9. Aha, istnieje jeszcze coś na pograniczu tego tematu - przemiana lub zastępowanie źródła energii nową inną energią. Jest oczywiste, że należy dążyć do ograniczenia spalania paliw z punktów z większym numerem, np. 5. - ropę zmienić na 4. - gaz ziemny. Złem jest zmiana np. z 5) na 6) - węgiel. Przykład: Jeżeli chcemy samochody spalinowe zastąpić elektrycznymi i zbudujemy nową elektrownię gazową, to zrobimy dobry uczynek, ale jeśli w tym celu zbudujemy nową elektrownię węglową, to będzie zbrodnia.

Wykop Skomentuj5
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka