elementy programu
Ściąga dla partii politycznych
12 obserwujących
683 notki
188k odsłon
  1278   0

Stan fizyki, jako nauki - mamy kryzys

W najnowszym ŚN jest artykuł o kryzysie w fizyce. Niby wiedziałem z innych artykułów już od dawna, że są kłopot z teoriami i pomiarami, że w kilku kwestiach wyniki doświadczeń są niezgodne z teorią, że obserwacje się nie zgadzają, że nie ma dobrej teorii dla jakiegoś zjawiska... Ale to wszystko mieściło się w moim pojmowaniu rozwoju nauki, jako elementy konieczne do tego, żeby naukowcy mieli motywacje do pracy twórczej i żebyśmy wszyscy nie wyobrażali sobie, że nauka wie już wszystko i jedynym problemem jest edukacja.

I nagle otworzyły mi się oczy, gdy przeczytałem opis dyskusji, jaką odbyli w zeszłym roku na jakiejś konferencji dwaj nobliści: Riess i Gross. Zastanawiali się czy mamy do czynienia ze zwyczajnym "napięciem" (w znaczeniu różnicy poglądów), czy z "problemem"(czymś poważnym)... i w końcu obaj doszli do wniosku (otworzyły im się oczy), że wszyscy mamy do czynienia z "kryzysem" w nauce - czyli czymś, co jest na jeszcze wyższym stopniu poważności. Kryzys przypomina ten z neutrinami, kiedy fizykom wydawało się, że Słońce produkuje za mało neutrin... Trzeba było poprawić błędy w Modelu Standardowym.

Teraz mamy dwie różne metody mierzenia stałej Hubble'a (H we wzorze na prędkość oddalania się od siebie odległych galaktyk v=Hr, gdzie r jest odległością między galaktykami). Fizycy mierzą i obliczają prędkości oddalania się galaktyk i czasem im wychodzi, że H=67, a czasem, że H=74.

Jak by się czuła matka niemowlęcia, gdyby niektórzy lekarzy ważyli i mierzyli jej dziecko i raz miało ono 67 cm wzrostu a innym razem 74 cm? I ani lekarze, ani producenci tych przyrządów do mierzenia dziecka nie potrafili zrozumieć, dlaczego raz im wychodzi 67 a innym razem 74. Wiadomo tylko tyle, że kiedy dziecko jest pionowo, to przyrząd do pomiaru w pionie (wzrostu) dziecka daje wynik 67 cm, a kiedy dziecko leży, to przyrząd do pomiaru (długości) dziecka daje wynik 74 cm.

Dla ciekawych opiszę (mocno upraszczając), jak dostajemy wynik 67, a jak 74. Pierwsza metoda obliczania H bierze się z obserwowania z jaką prędkością oddalają się odległe galaktyki. Potem dzielimy  tę prędkość przez zmierzoną odległość. Druga metoda polega na porównaniu średnic fluktuacji promieniowania reliktowego z początku Wszechświata i obecnych. Podzielenie obecnej średnicy przez czas życia Wszechświata daje prędkość. Tak otrzymaną prędkość dzielimy przez średnicę początkową fluktuacji.

A po co o tym piszę? Aby uświadomić czytelnikom, jak niepewna jest ludzka wiedza. Fizyka jest najlepiej zbadaną i zgłębioną dyscypliną - jest fundamentem dla innych nauk, nie tak starannie skonstruowanych jak fizyka. Nauki są z kolei fundamentem innych dyscyplin wiedzy, które nie są naukowe - są jeszcze mniej starannie skonstruowane. Przykłady takich dyscyplin to socjologia i ekonomia - dyscypliny zależne od poglądów politycznych i marzeń o lepszej przyszłości. Jeszcze niżej stoją religie i tzw. paranauki (nauki fałszywe, tworzone przez oszustów). Ale tylko fizycy przyznają się czasem do tego, że mają kryzysy.

Lubię to! Skomentuj91 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie