elementy programu
Ściąga dla partii politycznych
7 obserwujących
477 notek
119k odsłon
126 odsłon

Zmiana ordynacji

Wykop Skomentuj4

Wymyśliłem kolejny optymalny punkt programu wyborczego. Należy zlikwidować progi liczby podpisów czy  w ogólności - nie może być ograniczenia dla prawa do wolności wyborów. Prawa wyborcze powinny być równe dla wszystkich, nie tylko prawo do głosowania (czyli czynne prawo) i wybierania, ale także prawo do bycia kandydatem. Dlatego zdefiniujemy liczbę maksymalną komitetów wyborczych. Wprowadzimy prawo, że w wyborach do parlamentu zawsze startuje powiedzmy 12 komitetów wyborczych w tym przynajmniej jeden komitet o nazwie Komitet Bezpartyjny - standardowy komitet dla kandydatów, którzy nie są członkami żadnej partii od przynajmniej 5 lat. Pozostałe 11 komitetów to będą komitety wyłonione poprzez konkurs rejestracyjny podobny do tego, który mamy obecnie - wg liczby zebranych podpisów - każdy będzie miał prawo do złożenia tylko jednego podpisu poparcia dla (jednego) komitetu. Wg naszego nowego prawa każdy wyborca miałby 12 Kart w każdych wyborach do Sejmu i Kartę z 12-oma kandydatami do Senatu i na Prezydenta. Kandydata do Senatu w danym okręgu ustalać będziemy wg liczby podpisów poparcia oddanych na kandydata w jego okręgu. 

Tylko w przypadku braku chętnych do kandydowania liczba kandydatów może być mniejsza niż 12. Nawet gdyby dany komitet nie dostał ani jednego podpisu, może znaleźć się wśród kandydatów. W takim przypadku decyduje pierwszeństwo w czasie rejestracji kandydata - kto zarejestrował się jako pierwszy, ten pierwszy wchodzi na Kartę.

W wyniku merytorycznej dyskusji możemy zmienić liczbą 12 na inną - lepszą. Jednak ta liczba musi być większa niż 6 - to wynik doświadczenia z obecnych wyborów.

Wykop Skomentuj4
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka