Michał Jarocki Michał Jarocki
651
BLOG

Azjatyccy królowie "szos"

Michał Jarocki Michał Jarocki Polityka Obserwuj notkę 3

 Niewiele brakowało, a niedawno doszłoby do "stłuczki" okrętów wojennych USA i ChRL. O mały włos amerykański krążownik typu Ticonderoga, USSCowpens (CG 63) zderzyłby się z niewymienioną z nazwy chińską jednostką nawodną.

Do zdarzenia doszło na wodach Morza Południowochińskiego. Idący pierwotnie obraną trasą, USS Cowpens znalazł się na kursie kolizyjnym z chińskim okrętem. Chcąc uniknąć zderzenia, amerykański krążownik musiał zboczyć z kursu. Nie pomogły próby nawiązania łączności radiowej z Chińczykami, aby wyjaśnić całe nieporozumienie i lepiej skorygować działania obu okrętów.

Na pierwszy rzut oka całe zdarzenie mogło zakończyć się nieprzyjemną, jednak zwyczajnie nieszczęśliwą, kolizją. Nie w ocenie Waszyngtonu, a przynajmniej nie w pierwszych, bardziej żywiołowych i emocjonalnych komentarzach. Przedstawiciele Białego Domu oraz US Navy nieformalnie oskarżali ChRL o zwyczajną prowokację, powiązaną z wydarzeniami mającymi miejsce w ostatnich latach na wodach Morza Południowochińskiego.

Chodzi oczywiście o kwestię rywalizacji terytorialnej ChRL z mniejszymi państwami regionu, takimi jak Filipiny, Indonezja, Malezja czy Wietnam o kontrolę nad wyspami archipelagów Spratly i Paracelskiego. Jak powszechnie wiadomo, USA otwarcie wspierają wspomniane państwa w ich walce z Pekinem, zarówno poprzez działania polityczne jak i wojskowe (ćwiczenia morskie/lądowe, przebazowanie oddziałów, sprzedaż uzbrojenia).

Nic więc dziwnego, że w pierwszej, mało dyplomatycznej, ocenie USA opisywane zajście miało oczywisty związek z problemem Morza Południowochińskiego. Naturalnie, stanowisko Pekinu jest diametralnie odmienne i to Amerykanie oskarżani się o prowokacyjną obecność okrętów wojennych na wodach uznawanych (przynajmniej przez ChRL) za chińską strefę wpływów.

Jak było naprawdę, to już zależy od indywidualnej interpretacji. Warto jednak przypomnieć, że w 2009 amerykański okręt badawczy typu Impeccable, USNS Impeccable (T-AGOS-23), także znajdujący się na wodach wspomnianego akwenu, został przegoniony przez 5 okrętów marynarki wojennej ChRL. Sam USS Cowpens brał zaś udział w akcji niesienia pomocy Filipińczykom po przejściu tajfunu Haiyan.

Ekspert Centrum Studiów Polska-Azja, Fundacji Amicus Europae i Instytutu Jagiellońskiego. Szef działu "Bezpieczeństwo Międzynarodowe" magazynu "Stosunki Międzynarodowe" (www.stosunki.pl). Redaktor Agencji Lotniczej ALTAIR.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka