0 obserwujących
70 notek
36k odsłon
  391   0

Tarcza wg Komorowskiego

 Wielkie objawienie! Prezydent Komorowski zaleca budowę polskiej tarczy antyrakietowej, która miałaby być częścią wspólnej tarczy NATO.

http://www.wprost.pl/ar/337494/Tarcza-antyrakietowa-w-Polsce-Komorowski-zbudujmy-wlasna/

Cóż to za pomysł i co to oznacza?

Pomysł polskiej tarczy wynika, wg Komorowskiego, z wycofania się USA (Obamy) z planów budowy amerykańskiej tarczy, której elementy miałyby być na terenie Polski. Tym samym Komorowski sugeruje, że powinniśmy liczyć na siebie, nie na USA. W następnym zdaniu jednak twierdzi, że nasza tarcza powinna być elementem systemu NATO (europejskiej części?). Wg Komorowskiego USA jest naszym sojusznikiem, ale gorszym niż państwa NATO z Europy?

Przechodząc do oceny samego pomysłu:

W aspekcie militarnym - nie wiadomo, o co Komorowskiemu chodzi. Mam nadzieję, że Prezydent zdaje sobie sprawę, że amerykańska tarcza antyrakietowa ma chronić przed rakietami balistycznymi - ogólnie terytorium NATO, a w szczególności USA. Nie chodzi o obronę przeciwlotniczą terytorium RP. Słuszna jest oczywiście budowa takiego systemu , którego, oprócz lotnictwa, polska armia praktycznie nie posiada. Ale jaki to ma związek z amerykańską tarczą antyrakietową? To są i miały być odrębne dwa systemy o dwóch różnych celach.

W aspekcie politycznym - chodzi raczej o amerykańskie instalacje wojskowe na terytorium RP i to pod samym nosem Rosji.

Po ujawnieniu planów budowy tarczy - Rosja grozi, krzyczy, żąda. Nic tak nie kłuje w oko Rosji, jak amerykańska tarcza antyrakietowa, która może doprowadzić do zniwelowania odstraszającej  wartości rosyjskiego arsenału atomowego  do zera. Kłuje również obecność amerykańskich instalacji wojskowych na terenie Polski. Kraju, który w dalszym ciągu traktowany jest przez rosyjskich decydentów jako strefa wpływów.

Rosja grozi, a;e Rosja również proponuje różne absurdalne pomysły, jak choćby zbudowanie wspólnej tarczy przez NATO i Rosję.

Celem długodystansowym jest oczywiście spowodowanie wycofanie USA w sferze militarnej z Europy.

 

Czymże więc jest propozycja Komorowskiego zbudowania jakiejś enigmatycznej tarczy z europejskimi sojusznikami? Propozycja wpisująca się pięknie w pomysły rosyjskie na dezintegrację NATO.

 

Nic mądrzejszego nie wymyślę, zacytuję posła Krzysztofa Szczerskiego: 

"Prezydent BronKom zaproponował tarczę-bis, kiedyś było NATO-bis a wszystko wypływa jakby z tego samego źródła, WSIo rawno" https://twitter.com/KSzczerski/status/231774964607504384

Lubię to! Skomentuj9 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale