6 obserwujących
70 notek
23k odsłony
108 odsłon

Miłość do zwierząt – słownik wyrazów bliskoznacznych

Wykop Skomentuj2

Po dzisiejszym rannym, a popołudniowym w Polsce wejściu na Salonowego bloga stwierdziłem, że jednak ludzie to czytali... Temat miłości per se jest ważny w ogólności, a miłości do zwierząt w szczególności...

Od dawna spotykają mnie zarzuty, że kura wlazła mi na łeb i wydziobała co jest w środku... Od takich opinii z godnością się odwracam... Stwierdzam, że tacy opiniodawcy nie potrafią czytać, a mnie na pewno.

Są dwa ważne powody dla których kura stała się dla mnie tematem #1.

O nich kiedyś napiszę... Historycznie rzecz biorąc od tyłu historii, przełomowym było wydarzenie #3, kiedy to, już na Florydzie, postanowiłem przed Świętami Bożego Narodzenia kupić kokoszkę; żeby z nią pogadać po Wigilii, kiedy to wszystkie zwierzęta zaczynają mówić ludzkim głosem.

To wydarzenie było przełomowym sensu scricto, więc wziąłem się za klawisze i o kurze zacząłem pisać... Zrobiłem plan i jak w każdym określiłem misję... W poprzednim artykule ją przypomniałem, teraz podkreślę "cudzysłowiem".

„Wyjaśnić społeczeństwu jakie jest powinowactwo kury z homo sapiens...”

Rwałem się do tego tematu już w zbiorze prac „Kurą w płot”, który mi z tego blogu jakoś umknął, ale to nie szkodzi...

Zosia i ja bardzo lubimy różne potrawy z kury, którą tu nazywa się „chicken”. Każdy myśli sobie, że „chicken” to kurza młodzież, szczególnie młodzież.

Pokolenie młodych konsumentów odwiedzających KFC nie ma pojęcia, że “w kurzym udzie tkwi potęga”.

Kto pamięta, ze jest to słynna sentencja Napoleona Buonaparte, wypowiedziana podczas spożywania poule parisienne po wygranej Bitwie Narodów pod Lipskiem!?... Napoleon wiedział co mówi, a adiutanci skrzętnie jego słowa zapisali. 

Moja Zosia już od dawna mi doradza, że kura dla społeczeństwa w Polsce to temat nieznany, bo obywatele odwiedzają najczęściej hamburgery i McDonalds... Że powinienem temat jakoś przybliżyć, na przykład przez przypomnienie haseł znanych, albo wyrazów bliskoznacznych, których znaczenie można szybko wyguglwać...

Chyba Zosia ma rację, więc przystępuje do tekstowania znaczeń słownikowych i haseł internetowych, natychmiast.

Posługuję się przykładami umocowania terminu “kura” w różnych międzynarodowych kontr- i sub-kulturach, zarówno akceptujących, jak również kontestujących przyjęty system wartości i mechanizmy rytmu życia współczesnego społeczeństwa.

• Kurza twarz – Paradox Darwina, kiedy w kolejnym pokoleniu zmutowanych kur wykluwa się z jaja kura z ludzka twarzą.

• Przerywniki zbliżone znaczeniowo do "kurza twarz" - np.: "kurcze blade" i "kurcze" - maja wyrażać negatywne emocje, gdy brakuje innych słów... Komunikat „Kurza twarz!” w GoogleChrome - może się pojawić, gdy strona internetowa nieoczekiwanie ulegnie awarii.

• Wyrażenie “kurza dupa” - posiada 57 synonimów w słowniku synonimów polecanym przez prof. Bralczyka. Najczęściej używane synonimy słowa kurza dupa to: kurdebalans, kurdefelek, kurnaolek, kurde, kuzwa, jasna dupa... Slowo “kurnos” stosuje się raczej do opisu osobników małych wzrostem.

• Kurka wodna – ptak z rodziny kurowatych, seria dwuwymiarowych gier komputerowych, dramat Witkacego, restauracja we Wrocławiu; równiez eufemizm używany jako przekleństwo albo podkreślający panujący bajzel i frustracje (patrz Stanisław Bareja, “Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz?”)

• Ruben de Almeida - Di-Dżej znany jako DJ Kura, popularny portugalski celebryta, muzyk i producent.

• Kura na Kamczatce - rosyjska baza wojskowa, gdzie testowane są nowe, balistyczne pociski międzykontynentalne.

• Kura Kaupapa Maori - sieć szkól w Nowej Zelandii, w których nauczany jest język i podstawy kultury maoryskiej.

• Kura - sieć restauracji sushi w Japonii i USA, np. 130 St. Marks Place, New York, NY 10009‎; rezerwacja tel.(212) 228-1010. ..Jest to w East Village na Manhattanie i nie radzę teraz tam chodzić, bo można oberwać. (P.S. dzwonił kolega i powiedział że jest spalona). 

• Kura-no-baju - typ ozdobnego siodła używanego w Japonii, znane jako “siodło samurajów”, ofiarowane Królowej Wiktorii przez cesarza Mutsuhito.

• Kura - dwupoziomowe, rozkładane łóżko firmy IKEA (nr katalogowy 802.538.14), do nabycia w IKEA Sunrise, Florida, za 199 dolarów.

• Kura Kura Resort – luksusowe miejsce wypoczynku dla turystów i biznesmenów na Archipelagu Karimunjawa w Indonezji...Krótko mówiąc porządny „sex resort” .

• KURA 98.9 FM – mała stacja radiowa w Ouray County, Southwestern Colorado, nadająca modern pop, indie i klasyczny rock.

• Kura Chiropractic – klinika Douglasa Friedmana, DC, CCSP, Manhattan, NYC; specjalizująca się w fizykoterapii i rehabilitacji ortopedycznej. Adresu nie podaję.

• Kenta Kura – japoński tancerz, solista i nauczyciel w Royal Ballet School of London; wykonawca baletowych rol, m.in. Tirrenio (Ondine), Florestana (Śpiaca królewna), Benvolio i Mercurio (Romeo i Julia), Oficera (Mayerling).

• Kura Lusia – w ramach Szymorningu, wykonawczyni (z zespołem Jarzębina), przeboju Koko Euro Spoko, który się stal hymnem nieudanych Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej w 2012 roku; pozywana do sądu za treści godzące we władze.

• Stanisław Kogut – od 2005 roku Senator PiS z Nowego Sącza; żonaty z dwojgiem dzieci. Gdzieś zniknął.

• O kurach: “Ani me, ani be, ani kukuryku” (Bohdan Smoleń).

• O kurze:”Twierdzę kategorycznie, że to jest osioł! (Oberleutnant von Nogay).

• O kurach i kogutach: “Piejo, kury, piejo - ni mają koguta!” (na biłgorajska nutę, Grzegorz z Ciechowa).

W podsumowaniu podkreślam, że będę nieustannie pracował w kierunku wzmocnienia społecznego nacisku; w ramach stałego i systematycznego przywracanie pozycji kury w społeczeństwie, na bazie uznania jej jako zwierzęcia domowego, na tych samych prawach jakie maja psy, koty lub jeże.

Majac kure w domu, nie musimy jej skubać! 

Kura przyjacielem czlowieka! 

... to be continued...


Wykop Skomentuj2
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości