24 obserwujących
224 notki
209k odsłon
  1115   1

Starsi Bracia w Wierze, żydowska Pascha, polskie Zmartwychwstanie - nadchodzi Wielka Noc

Z Internetu
Z Internetu

Tematu "Święta Wielkanocne' na Salonie jeszcze nie ma... Chyba będzie, ale czy Polacy- katolicy katolicy jeszcze wierzą w Wielką Noc?

Starsi Bracia w Wierze, Pascha, Wielka Noc – piszę z wielkiej litery gdyż temat jest doniosły i aktualny... Tematy polsko-żydowskie, albo odwrotnie; są ważne a nawet Wielkie... W czasie nadchodzącej Paschy czyli Wielkanocy, ważne przede wszystkim.

Bardzo dawno temu, w szkole podstawowej we Włochach (wtedy pod Warszawą) ksiądz katecheta mówił na lekcjach religii – „Kochane dzieci – Wielka Noc to nasze najważniejsze święto... nie odwracajcie się od Krzyża”... Mówił jakby, z dużej litery.

Wiele się od tamtego czasu zmieniło... Nastał Sobór Watykański II i kapłani przed ołtarzem Ofiarowania Pańskiego odwrócili się od krzyża... Chyba to był symboliczny początek zmian w umysłach ludzi, niegdyś Chrystusowi wiernych... Cywilizacja konsumpcyjna coraz bardziej odstaje od Boga.

Począwszy od szkolnego nauczania historii starożytności a potem religii, historii o Mojżeszu i tablicach z Dziesięcioma Przykazaniami, było dla mnie oczywiste że są to historie starsze niż my liczyliśmy swój czas...

Czas przed narodzeniem Chrystusa, czas po narodzeniu Chrystusa. Stara era, nowa era... Historia nowożytna zaczęła się od narodzin Chrystusa... Narodzin, czy śmierci?... Oczywiście, że narodzin... Kalendarz żydowski, kalendarz chrześcijański, inne kalendarze... Mamy 2021 rok według naszego kalendarza, ale mało kto wie, że jest to 5781 rok w kalendarzu hebrajskim...

Według żydowskiego kalendarza Wydawnictwa Austeria -

„Rok 5781 od stworzenia świata. Symbol roku to זח”א (zajin/chet/alef), co oznacza, że Rosz Haszana przypada w szabat (siódmy dzień tygodnia); miesiąc cheszwan i kislew mają po 29 dni (chaserim – brakujące), a pierwszy dzień Pesach przypada w niedzielę (pierwszy dzień tygodnia). Rok ma 353 dni, 51 szabatów. Jest to piąty rok w dziewiętnastoletnim cyklu księżycowym i trzynasty rok w dwudziestoośmioletnim cyklu słonecznym."

Pascha i jej obchody były najpierw świętem żydowskim, długo przedtem zanim zaczęto używać terminu „Żyd”... kiedyś, kiedyś, istnieli Izraelici... Kraje - nie kraj, rozrzucone na dużej przestrzeni śródziemnomorskiego Bliskiego Wschodu. Miasta – państwa, władcy i królowie... I ludzie, którzy powoli, ale konsekwentnie tworzyli Naród... Naród Żydów o którym wielu mówi (także Żydów), że go nie ma.

Od lat mieszkamy na Florydzie wśród społeczności żydowskiej. Mamy wśród niej znajomych, czasami spotykamy się i rozmawiamy; w naszych domach i nie tylko... Dodatkowo, ja mam nieprzemijającą ciekawość odkrywania czegoś nowego, innego i ciekawego o ich świecie.

Od samego początku bo od chwili urodzenia, losy moje i mojej rodziny były pokrzyżowane z losami, co najmniej kilku rodzin żydowskich...

Szkoła, studia, koledzy, znajomości i przyjażnie... Pierwsza dziewczyna... Żydowscy profesorowie – mentorzy mojej naukowej i zawodowej historii... Sprawy „polsko-żydowskie” niesłychanie mnie interesują nie może być inaczej.

Z racji uczestnictwa w wielu kościelnych mszach i nabożeństwach; słuchania i czytania Starego i Nowego Testamentu, ewangelii, psalmów i przypowieści - siłą rzeczy można było dokonać wielu skojarzeń... Kiedyś byłem mnistrantem. W kościele Matki Boskiej Loretańskiej na Pradze, na początku lat 60-tych odprawiaem msze z księdzem Niedzielakiem, jeśli ktoś to nazwisko pamięta.

Prehistoria biblijna, historia judaizmu, definicje ludów i rodów Izraela, Patriarchowie, niewola egipska, wyjście z niewoli, historyczny Izrael, królestwo Izraela, okresy historii królestwa i państwa – to wszystko zlało się w strumień fascynujących dla mnie wydarzeń i opowiadań, wyprzedzających historię starożytnej Grecji i Rzymu...

Lata potem weszły do świadomości problemy „stosunków polsko - żydowskich”; jeszcze bardziej skomplikowane po ostatniej światowej wojnie; wiedza o żydowskiej zagładzie i próbach zrzucenia tego ciężaru na polski kraj i naród...

Próby, wysiłki i sukcesy politycznych macherów którym, przy globalizacji „problemu żydowskiego” najmniej zależało na wyprostowaniu historycznych związków Żydów i Polaków, bardzo Polaków do Żydów zraziły.

Znajomość - nieznajomość własnej religii i słabość naszych Pasterzy w wyjaśnianiu podstaw obu religii, jeszcze bardziej pogłębiały kryzys tożsamości chrześcijańskiej u Polaków... Teraz wyniki dobrze wydać.

Od czasów papieża - Polaka, zaczął funkcjonować termin „nasi starsi bracia w wierze”...

Określenia - “Starsi bracia w wierze” używają chrześcijanie różnych wyznań wobec wyznawców współczesnego judaizmu.

O ile wyznawcy judaizmu określani są jako „bracia starsi”, o tyle muzułmanie określani są jako nasi „bracia młodsi”. Ale dialog pomiędzy religiami monoteistycznymi nie ma długiej historii, a wzajemne kontakty obciążone są nieufnością i skłonnością do rozdrapywania urazów i ran z przeszłości.

Lubię to! Skomentuj97 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo