25 obserwujących
326 notek
293k odsłony
  432   0

Huragan Ian na Florydzie – wish us luck

Z Internetu
Z Internetu
Od maja do października południowa Floryda często zmaga się z silnymi burzami tropikalnymi i huraganami. Kategorii 4 huragan Ian dzisiaj w nocy dotrze do zachodnich wybrzeży Florydy. Poszkodowana będzie też Floryda Południowa.

Od maja do października południowa Floryda często zmaga się z silnymi burzami tropikalnymi - ale to jeszcze nie są huragany. Prawdziwe huragany są zjawiskiem rzadszym, chociaż okres tropikalnych burz jest nazywany na Florydzie „hurricane season” Huragany zawsze są ogromnym zagrożeniem, tak dla infrastruktury terenów przez który przechodzą, jak i dla życia ludzi.

Najniebezpieczniejszym i najbardziej kosztownym dla całej Ameryki był huragan Katrina, który spustoszył duże połacie Luizjany i miasto Nowy Orlean w ostatnim tygodniu sierpnia 2005 roku. Wyłączając Katrinę, najniebezpieczniejszym huraganem w historii Florydy była Irma; całkowite szkody wyrządzone przez ten huragan oszacowano na 50 miliardów dolarów.

We wrześniu 2017 roku Irma uderzyła na Florida Keys jako huragan kategorii 4 (Cat 4) z wiatrami o prędkości 130 mil na godzinę... Mieliśmy wtedy już dawno zaplanowaną podróż do Polski i wykupione bilety lotnicze z Miami do Warszawy przez Kopenhagę... Odlecieliśmy z Miami 8 września ostatnim samolotem jakiemu pozwolono przed burzą wznieść się z lotniska MIA w Miami...

Mieliśmy telefoniczny kontakt z sąsiadami, ale po powrocie okazało się, że nasze domostwo bardzo nie ucierpiało. Z budynku wiatr zerwał fragment dachu, ale został on szybko naprawiony. Huragan powalił w pobliżu kilka drzew, zbyt wielu szkód nie było widać.

Inne huragany na południowej Florydzie, mniejsze i większe, południową część West Palm Beach County jakoś dotąd szczęśliwie omijały lub przechodziły bokiem.

Irma była naszym pierwszym huraganowym doświadczeniem po siedmiu latach zamieszkania na Florydzie... Zapamiętałem, co najmniej kilka czynników pogodowych powodujących zagrożenie huraganem - sztormowe przypływy oceanu, śródlądowe powodzie wywołane ulewnym deszczem, bardzo silne wiatry i porywające wszystko co się da na ocean przybrzeżne prądy morskie... Trzeba dodać liczne tornada, wynikające z niskich ciśnień generowanych przez huragany.

Tornada na Florydzie są słabsze w porównaniu do ich odpowiedników w Tornado Alley w środkowej części Stanów Zjednoczonych (północny Teksas, Luizjana, Oklahoma, Kansas, Nebraska, Iowa wraz z Dakotą Południową). Ale florydzkie tornada zaskakują nawet gdy meteorolodzy wykryją je na radarze, gdyż tornada wytwarzane przez huragany są „spowite” rzęsistym deszczem, co utrudnia ich obserwacje z ziemi. Dopiero widok satelitarny robi wrażenie. 

Jeszcze w ostatni weekend było tutaj względnie spokojnie, ulewne deszcze były do wytrzymania, ale wczoraj mieszkańcy naszej mieściny tłumnie ruszyli do sklepów. Zaopatrują się w żywność, wodę, lekarstwa i paliwo. To skutek wezwania lokalnych władz do "poczynienia przygotowań".

Dzisiaj przez cały dzień lało, ale wybraliśmy się z Zosią do supermarketu po artykuły „pierwszej potrzeby", włączając do pierwszych potrzeb butelkę koniaku Meukow (czy ktoś ten koniak zna?).

Główne uderzenie huraganu (jutro ma osiągnąć Cat4) idzie na zachodnie wybrzeże Florydy, w kierunku Fort Myers i Tampa… Dzisiejsza noc i cały jutrzejszy dzień mają być krytyczne... W czwartek Ian ma przesunąć się na północ, w kierunku Georgii; po drodze będzie słabnął.

Mimo że nie będziemy na głównej drodze huraganu, nam też się oberwie - oby jak najmniej… Dzisiaj na lokalnych program telewizji WSWN7 (Fox) i WPLG10 (ABC) nadawano tylko komunikaty informacyjne o rosnącej sile huraganu zmierzającego w kierunku Florydy. W naszym hrabstwie zarządzono częściową ewakuację i zalecono udawanie się do shelters. Wszystkie szkoły, urzędy i większość sklepów będą zamknięte.

Nasz budynek ma konstrukcję żelbetową i zbudowany jest z cegły. Na balkonologgi mamy anty-sztormowe shutters, w oknach wzmocnione szyby…Ale bez power outage chyba się nie obędzie.

Recent - Ian is expected to bring 12 to 18 inches of rain to central and northeast Florida, and 6 to 12 inches to the Keys and south Florida through Thursday.

Nasze jeziorko wystąpiło z brzegów... Parking lot przed domem zalany... Samochód stoi i się trzęsie... Wiatr wieje i wyje, szarpie shutters... Z palm spadają obrywy... Leje!

Zrobiło się późno...Zosia drży w pościeli i zaprasza mnie na spoczynek.

Wish us luck!


Lubię to! Skomentuj29 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości