Z Internetu
Z Internetu
Dziobaty Dziobaty
351
BLOG

Zuchwały napad na Ukrainie - globalne śledztwo ta temat nieznanych sprawców

Dziobaty Dziobaty Społeczeństwo Obserwuj notkę 14
Ktoś napadł na Ukrainę, są poszukiwani nieznani sprawcy. Przypuszczalne motywy są kryminalne bo w grę wchodzą wielkie pieniądze

Wyjaśnijmy sprawę, że głównym powodem wojny, która oby się nie rozlała na Polskę, jest walka z zaborczym imperializmem Rosji i ugruntowaniem na Ukrainie prawdziwej demokracji. To nie podlega żadnej dyskusji; jak również to, że NATO i UE całą sprawę dobrze przemyślało, że odcina się od grzesznych związków Niemiec z Rosją i chce Ukrainy wolnej i niezależnej.

Rosja napadła na Ukrainę i konsekwencje pozostały... Trzeba się bronić; najlepsza jest obrona przez atak.

Z niewielkimi skrótami powtarzam swój artykuł sprzed godzin... Co powoduje że wojna na Ukrainie się zaczęła i nadal trwa?.. Wierzyć mi się nie chce że tak ważny temat został przez salonową Administrację uiwalony i spuszczony do wychodka... Nie ma artykułu na drzwiach salonu - ludzie nie czytają; nie czytają i nie wiedzą co na Ukrainie jest grane... Orkiestra gra, na Tytaniku grała głośniej... na Salonie piski i branie się za łby...

Nie wiecie ludzie, że to napad z bronią w ręku, jak na pueblo w Meksyku, silny i zuchwały. Szeryf przyjechał żeby zrobić porządek, ale niepozorny bank okazał się żyłą złota i nerwy szeryfa puściły... Indeed, bogactwo może doprowadzić do szaleństwa.

Rzecz idzie o bogactwa puebla Ukraina, więc może warto o tej Ukrainie choć trochę się dowiedzieć....Podstawowe informacje o można sobie wyguglować – Ukraina jest bogata więc napaść na nią jest warto...

Bogactwa naturalne, najpierw rolnictwo… Na Ukrainie rośnie wszystko oprócz palm; ale palmy rosną na Krymie… Rolnictwo Ukrainy to głównie uprawa roślin na urodzajnych czarnoziemach – pszenicy, kukurydzy, jęczmienia, słonecznika, buraków cukrowych. Ponadto hoduje się trzodę chlewną, bydło i drób.

Bogactw naturalnych ma Ukraina bez liku; przede wszystkim, ogromne bogactwa mineralne - bogate złoża rud żelaza i manganu, uranu, węgla koksującego, siarki, soli kamiennej i potasowej, surowców do produkcji cementu. Ma też złoża gazu i największe w Europie złoża łupków bitumicznych pozwalających na produkcję gazu łupkowego.

W roku 2012, odkryte w okolicach Krymu podmorskie złoża gazu ziemnego okazały się tak wielkie, że nie tylko pozwoliłyby Ukrainie uniezależnić się od importu surowca, ale uczyniłyby ją także konkurentem Rosji w dostawach do Europy - przekreślając jej długookresowe plany na zastosowanie wobec Unii szantażu gazowego.

Ukraina jest nie tylko bogata, jest bardzo bogata… Ekonomista Anatolij Amielin, dyrektor programu „Ekonomia” w centrum analitycznym „Ukraiński Instytut Przyszłości” ujawnił, że

Ukraina dysponuje 20 tys. lokalizacji złóż 117 rodzajów kopalin o znaczeniu gospodarczym. Z nich 8172 złoża 94 kopalin o wielkim znaczeniu gospodarczym – m.in. ropa naftowa, gaz ziemny, węgiel kamienny, uran, żelazo, mangan, chrom i nikiel, tytan, magnez, aluminium, miedź, cynk, ołów, złoto, srebro, rtęć, beryl, lit, cyrkon, hafn, tantal, niob, kobalt, cyna, wolfram, molibden, wanad, itr i lantanowce oraz german i skand. Obecnie wykorzystywane są 2868 złoża. Wycena tych zasobów waha się od 3 do 8 bln dolarów. Amielin dla swoich wyliczeń przyjął najniższą wartość tych zasobów.

„Rosja ma na swoim rozległym terytorium całą tablicę Mendelejewa, ale przewaga Ukrainy polega na znacznie lepszym klimacie niż ten w Syberii czy Dalekiej Północy, oraz bliskości rynków, do których można dotrzeć za pośrednictwem portów zdolnych przyjmować statki o dużym zanurzeniu. To jedna z zalet leżącego nad Morzem Azowskim portu w Mariupolu” – napisał Amielin.

Ukraina posiada również unikalne złoża berylu, cyrkonu i fosforu. Zasoby litu oraz uranu na Ukrainie są największymi w Europie. Zidentyfikowane zasoby uranu pozwoliły Ukrainie stać się dziewiątym największym producentem uranu na świecie…Na mapach geologicznych region Donbasu wygląda imponująco - ma wielkie złoża rud żelaza; węgla szacowane na 100 mld ton; 135 mln ton ropy; 1,1 bln m sześc gazu.

Co najważniejsze Ukraina ma paletę metali ziem rzadkich (REM), wykorzystywanych do budowy chipów niezbędnych w w produkcji światłowodów, samolotów i przede wszystkim nowoczesnych urządzeń elektronicznych, w tym telefonów, komputerów czy kamer. Materiały REM są budulcem wojennym High-Tech

Donieckie Zagłębie Węglowe było najstarsze w Rosji, a w czasach radzieckich stało się symbolem industrializacji. Dawniej mieszkali tam Kozacy, będący częścią nie tylko ukraińskiej, ale także rosyjskiej mitologii, ostatecznie zdominowani podczas podbojów z epoki Katarzyny Wielkiej. Dziedzictwem obecności sowieckiego imperium jest rosyjskojęzyczna populacja, jak twierdzi Putin - wyniszczana przez Ukraińców. Rosji chodzi więc o ich wyzwolenie – ratowanie z opresji ludności rosyjskojęzycznej lub prawosławnej.Już dawno temu portal wsj.com twierdził, że rosyjsko – ukraińska wojna będzie się toczyła o zasoby energetyczne. Ich przejęcie zapewniłoby Władimirowi Putinowi kontrolę nad drugimi największymi w Europie zasobami energetycznymi Ukrainy wycenianymi na biliony dolarów.

Jeszcze w 2012 r. agencja Reuters informowała, że Ukraina wybrała Royal Dutch Shell i amerykański Chervon na partnerów w projekcie eksploracji i wydobycia gazu z dwóch potencjalnie wielkich złóż gazu łupkowego. Złoże Yuzivska jest położone w obszarze pomiędzy Donieckiem i Charkowem, a prawo do jego zagospodarowania uzyskał Shell. W 2012 r. ukraińskie służby geologiczne oszacowały wielkość samego złoża Yuzivska na 2 biliony metrów sześć. gazu, a zlokalizowanego w okolicach Lwowa złoża Olesska na 800 mld – 1500 mld metrów sześc.

Według informacji Amerykańskiej Informacji ds. Energii z 2012 r. w Ukrainie położone są trzecie największe złoża gazu łupkowego w Europie, których wielkość oszacowano na 1,2 biliona metrów sześc.

Jak podaje portal wsj.com/reuters.com w razie agresji Rosji na Ukrainę, poza gazem, Rosja przejęłaby kontrolę nad ukraińską ropą o wartości 400 mld dol. oraz większością ukraińskiego węgla – szóstymi największymi zasobami tego surowca na świecie.

Obecnie, wojska rosyjskie zajmują terytorium na północnym wybrzeżu Morza Azowskiego, wokół miast Donbas, Ługańsk i Donieck, na którym zlokalizowane jest 90 proc. zasobów energetycznych Ukrainy.

Kanadyjska firma SecDev która jest światowym liderem w dziedzinie analityki z wykorzystaniem wszystkich możliwych źródeł informacji wskazuje jednoznacznie na gospodarcze motywy rosyjskiego ataku na Ukrainę.

Rafał Rohozinski, założyciel SecDev. powiedział - " w gruncie rzeczy wszystkie wojny dotyczą jakiegoś rodzaju zasobów",

W najnowszym raporcie SecDev wartość złóż paliw kopalnych i metali ziem rzadkich na okupowanych przez Rosję terenach Ukrainy szacuje się. na 12 bilionów dolarów

Wartość wszystkich złóż surowców kopalnych Ukrainy można ocenić na ok. 26 bilionów USD – szacują analitycy SecDev, podkreślając, że „Rosja próbuje obniżyć znaczenie Ukrainy i na stałe ją zdestabilizować oraz podważyć rzetelność tego kraju jak partnera ekonomicznego Europy i innych krajów świata”.

„Im dłużej trwa wojna, tym większe prawdopodobieństwo, że Rosja uniemożliwi Ukrainie utrzymanie statusu supermocarstwa w dziedzinach takich jak surowce i rolnictwo, a to przełoży się na wyższe ceny i „podważy przejście na energie odnawialne” - napisano w raporcie, zwracając uwagę, że rosyjski prezydent Władimir Putin zdecydował się na zaatakowanie Ukrainy nie tylko z powodu osobistych przekonań czy fiksacji - w działaniach Rosji widać też przyczyny stricte ekonomiczne.”

Co więcej – autorzy raportu Sec.Dev. twierdzą wskazali że Rosyjski atak na Ukrainę służy gospodarczo również Chinom, gdyż Europa przygotowywała się do przejścia w 2022 r. na import materiałów REM, m.in. litu z Ukrainy, by zastąpić dostawy chińskie. Jeszcze przed początkiem rosyjskiej okupacji Krymu, w 2013 r., europejskie firmy szukały ukraińskich partnerów, by zastąpić nimi chińskich producentów. Chiny są źródłem 98 proc. dostaw metali ziem rzadkich dla Europy. W rejonie Azowa i Mariupola znajdują się bardzo bogate i udokumentowane złoża pierwiastków ziem rzadkich, które nie są eksploatowane, ale powinny.

Podnoszoną kiedyś kwestią było, czy w wypadku podboju bogactwa naturalne Donbasu będą dla Rosji tak atrakcyjne… Przed 2014 r., czyli przed zajęciem części Donbasu i Krymu, w regionie stanowiącym 5 proc. terytorium Ukrainy mieszkała dziesiąta część jej ludności, która wytwarzała 20 proc. PKB. Ale w znacznej mierze był to rozwój na koszt reszty kraju… Dla Rosji eksploatacja bogactw Ukrainy może być trudna finansowo i technicznych, ale dla innych może nie być.

Gospodarka, głupcze…bogactwa naturalne Ukrainy są niezwykle atrakcyjne dla partnerów Ukrainy pomagających jej w wypędzeniu z Ukrainy Rosjan. Spojrzenie z drugiej strony lustra i bez czarowania w polskich mediach z Salonem włącznie - Ukraińscy partnerzy do wygranie tej wojny to przede wszystkim NATO; ale najbardziej na odzyskaniu i eksploatacji bogactw Ukrainy zależy USA…

W świetle problemów z Chinami i narastania konfliktu o Tajwan, staje się chyba to bardziej zrozumiałe. Może?



Swoje wywody powyżej opieram na informacjach pozyskanych z licznych żródeł - prasy codziennej i niecodziennej, zagranicznej i krajowej; doniesień agencyjnych, medialnych, platform finansowo-ekonomicznych i społecznych. Także z plotek, które mi przynosi zaufany Intel.


Dziobaty
O mnie Dziobaty

Żwawy w średnim wieku, sędziwy też. Katolicki ateista, Cutting-edge manipulator należyty. Przyjmuję w środy i czwartki, bez kolejki.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo