Niemal sto lat po zainicjowaniu nowoczesnego polskiego ruchu narodowego – tj. po powstaniu Ligi Polskiej w 1887 roku, przekształconej w 1893 roku przez środowisko skupione wokół Romana Dmowskiego w Ligę Narodową – na przełomie lat 1980/1990 doszło do jego reaktywacji. Odbyło się to w realiach schyłkowego PRL-u, w czasie tzw. transformacji ustrojowej.
Wydarzenie to zapoczątkowało nowy etap zmian organizacyjnych i programowych w polskim ruchu narodowym, dostosowanych do warunków epoki przemian politycznych i społecznych.
Tematyce najnowszej historii tego nurtu poświęcona jest audycja Studia „Narada-Polaków”, która otwiera cykl rozmów i analiz dotyczących przemian ustrojowo-politycznych minionego 35–40-lecia. Kolejne odcinki cyklu będą poświęcone różnym nurtom ideowym i politycznym obecnym w polskiej przestrzeni publicznej.
Podstawowym założeniem cyklu jest wymiana poglądów przedstawicieli różnych pokoleń, osób zaangażowanych w życie polityczne i społeczne – zarówno w przeszłości, jak i współcześnie. Kluczową ideą serii będzie zasada „sztafety pokoleń”, rozumiana jako dialog międzypokoleniowy oparty na wzajemnym szacunku, doświadczeniu i wspólnej trosce o losy Ojczyzny.
Celem cyklu jest nie tylko dokonanie rzetelnej oceny przeszłości, ale również próba sformułowania diagnoz i propozycji dotyczących koniecznych rozwiązań organizacyjnych i programowych. Rozwiązań, przed którymi stoją dziś środowiska świadomych i odpowiedzialnych Polaków – poszukujących miejsca i roli Polski we współczesnym, dynamicznie zmieniającym się świecie, w którym przeplatają się wpływy lokalne, regionalne i globalne.
Najnowsza historia polskiego ruchu narodowego cz.I (Rumble)
Najnowsza historia polskiego ruchu narodowego cz.I
Autor Paweł Ziemiński
Wierni Polsce Suwerennej
Nagranie Studia Narada, w ramach platfromy edukacyjnej Narada Polaków
NARADA POLAKOW
scenariusz realizacja i montaż, oleandro@dżon
Rozgość się, ale nie licz na... taryfę ulgową.
Gdy cisza sprzyja wygodzie, mój głos zawsze powoduje niepokój. Głos budzacy niepokój, to często głos, który przypomina o sumieniu. Jeśli komuś jest niewygodny... a tak może być, to zwykle jest prawdziwy.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Społeczeństwo