Blog
Weekend z książką
ebooki
ebooki Zaczytana Gabriela
3 obserwujących 368 notek 59756 odsłon
ebooki, 18 grudnia 2017 r.

Czym jest wszechświat? Czym jest uniwersum?

174 1 0 A A A
My Wieloświaty – Jacek Poncyliusz
My Wieloświaty – Jacek Poncyliusz

„Nie liczę godzin i lat, to życie mija nie ja. Bliżej gwiazd, bliżej dna jestem wciąż taki sam” tak brzmi refren słynnego przeboju Andrzeja Rybińskiego, który zna chyba każdy. Bije z niego radość i beztroska, poczucie zawieszenia w tak zwanym ,,bezczasie”. Mimo że takie chwile oddechu, zdystansowania wobec otaczającego świata są potrzebne, to jednak warto czasami porzucić słodką obojętność i zastanowić się nad istotą bytu. Czy rzeczywiście to życie mija, nie ja? Czym jest czas? Jak skonstruowany jest wszechświat? Są to oczywiście pytania niełatwe, wymagające rozległej wiedzy i zorientowania, ale nawet z dostępną w dzisiejszych czasach wiedzą i rozwojem nauki trudno jest nam na nie odpowiedzieć.


Tego niełatwego zadania podjął się Jacek Poncyliusz, autor książki „My Wieloświaty”, gdzie w sposób zarówno naukowy, jak i filozoficzno-religijny próbuje przedstawić spójną koncepcję rzeczywistości otaczającej człowieka. Jest przy tym pokorny i świadomy swojej zwykłej, ludzkiej niewiedzy: ,,Dlaczego jest Jakiekolwiek, Cokolwiek i Ktokolwiek? Ja, Ty, On, Ona, Ono, My, Wy, Oni? Co było ostatecznym początkiem i co będzie ostatecznym końcem nas wszystkich, każdego z nas osobno? To jak zapytać: skąd się wzięło drzewo przy drodze i jakie będą jego przyszłe losy? Trudny temat. Niewykonalne zadanie… Bo co o tym możemy wiedzieć?”.


Mimo tych trudności, „My Wieloświaty” to lektura porywająca i dająca do myślenia. Czytelnik poznaje punkt widzenia Jacka Poncyliusza, razem z nim wędruje przez meandry pytań bez odpowiedzi. Warto po nią sięgnąć, by zdać sobie sprawę, jak wiele kwestii jest jeszcze niewyjaśnionych i jak wiele ludzkość ma jeszcze do przemyślenia.


Książka dostępna tylko w wersji e-bookOpublikowano: 18.12.2017 13:16.
Autor: ebooki
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Ostatnie komentarze

  • Nie było wtedy komputerów i internetu, w telewizji lepsze programy pojawiały się tylko w...
  • Marksizm to religia ze swoimi dogmatami. W odróznieniu do np. Chrześcijaństwa jest...
  • biegacz@Autor Ebook bardzo przydatny, szczególnie dla początkujących. Wniosek jest jeden -...

Tematy w dziale Kultura