Weekend z książką
Książka stanowi cudowny przedmiot, dzięki któremu świat poczęty w umyśle pisarza przenika do umysłu czytelnika...
3 obserwujących
372 notki
64k odsłony
66 odsłon

„Remedium” - historia dzieła, które ma niesamowitą moc

Remedium -  Tomasz Kozłwoski
Remedium - Tomasz Kozłwoski
Wykop SkomentujMłoda Polska to okres w dziejach literatury, który przypada na lata 1890-1918. W tym czasie prężnie rozwijały się nowe prądy w malarstwie, takie jak impresjonizm, symbolizm czy też secesja. Wszystko to było spowite aurą indywidualizmu, tajemniczości i szeroko pojętej niezwykłości.

Nie umknęło to zapewne Tomaszowi Kozłowskiemu, który w swoim ,,Remedium” przenosi czytelnika w tę niezwykłą epokę, a konkretnie w jej artystyczno-malarskie środowisko. Głównymi bohaterami minipowieści są Franciszek Okrumża, malarz, oraz Aniela, kobieta z jego obrazu. Wszystko zaczyna się od tajemniczego snu, w którym Franciszek widzi niezwykłą postać. Postanawia namalować ją na płótnie, a dziwnym zbiegiem okoliczności poznaje wówczas Anielę. Jak potoczą się ich losy? I dlaczego autor zatytułował swoją książkę łacińskim słowem oznaczającym... lek?

"Życie prywatne, szare, bezbarwne, kontrastowało z jego emocjonalnym malarstwem, przepełnionym zmysłowością cielesną wyrażoną w spojrzeniu, geście, układzie warg."Okazuje się, że wszystkie te wątki i zastanawiające kwestie Tomasz Kozłowski łączy w spójną całość. Dzięki kompozycji klamrowej, tworzonej przez ,,Prolog” oraz ,,Epilog”, przybliża się do czytelnika; narracja pierwszoosobowa, pamiętnikowa sprawia, że historia wydaje się wiarygodna, a tym samym bardziej intrygująca.Autor przenosi czytelnika do czasów Młodej Polski, gdzie wszystko było spowite mgłą zagadkowości, melancholii i niezwykłości oraz na nowo odkrywa znaczenie łacińskiego remedium. W plebiscycie „Scyzoryki 2018” Tomasz Kozłowski zajął fragmentem opowiadania 3 miejsce w kategorii Literatura. To, jak mówi dodało mu skrzydeł. I tak powstała kolejna część - „Salvator”, a w trakcie pisania jest „Larva”, czyli po łacinie: maska, widmo. Patronat medialny nad spotkaniem autorskim z Tomaszem Kozłowskim sprawowała Internetowa Telewizja Kielce.


,,Remedium” to opowieść zwięzła, ale pełna treści. Jej format jest idealny, aby zrelaksować się przez niecałą godzinę lub dwie, przenosząc się przy tym w czasie. Nie brak tu zwrotów akcji, humoru, ale przede wszystkim niezwykłej historii miłosnej, która będzie miała równie niezwykły finał. Podwójny finał. Brzmi intrygująco, prawda?

Książka dostępna na
➡️ http://tylkorelaks.pl/750-remedium-9788381192453.html
lub na
➡️ http://www.psychoskok.pl/produkt/remedium/

Dociekliwi czytelnicy odnajdą w książce kilka zagadek do rozwiązania.

A pełen wywiad z autorem znajdziecie na
➡️ http://www.psychoskok.pl/aktualnosci/zawsze-uwazalem-ze-w-obrazach-jest-jakas-magia-tajemnica-rozmowa-z-tomaszem-kozlowskim/

Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura