5 obserwujących
51 notek
28k odsłon
  550   0

Modernizacja BMP 1

No i stało się. Wygląda na to, że nasze BMP 1 zostaną zmodernizowane.

defence24.pl/dwunastka-w-walce-o-modernizacje-bwp

Aby odpowiedzieć na pytanie czy to ma jakikolwiek ekonomiczny bądź militarny sens trzeba się cofnąć w czasie o dobrych 60 lat czyli do daty wprowadzenia na uzbrojenie armii USA transportera M 113

image

Widzicie to cudo. To twór amerykańskiej myśli technicznej. Pancerz z przodu jest w stanie wytrzymać ostrzał z wielkokalibrowego karabinu maszynowego kalibru 14,5 mm. Czyli takiego w jaki są uzbrojone rosyjskie BTR i BRDM. To coś może pływać, ale najbardziej podoba mi się uzbrojenie. Widzicie ten karabin to świetna broń. Wielkokalibrowy karabin M2 kalibru 13,6 mm.

Tylko zaraz, jeden szczegół. Na tym  cudzie techniki nie ma wieżyczki. Aby użyć tego karabinu trzeba otworzyć klapę, pokazać swój muskularny tors i w pozie Rambo walić do wrogów. I tak było w istocie. Właśnie w takim stanie, bez wieżyczki Amerykanie wysłali M 113 do Wietnamu, na miejscu okazało się, że nie osłonięty niczym strzelec karabinu maszynowego, ma przed sobą bardzo krótki żywot. Aż dziw, że wyszkoleni w West Point generałowie nie potrafili tego przewidzieć. Tak więc powiedzenie, że tam gdzie kończy się logika zaczyna się wojsko nie obowiązuje nie tylko w Polsce.

Pod wrażeniem poważnych strat wśród operatorów uzbrojenia transporter został poddany doraźnym modyfikacjom. Zdjęcie poniżej.

image 

Dla wszystkich wielbicieli amerykańskiej techniki wojennej. Spójrzcie na te wieżyczki i porównajcie je z wieżyczkami z TOPAS-ów i SKOT-ów. 

Tutaj małe wyjaśnienie. M-113 był pojazdem stworzonym według koncepcji Battle Taxi. Ten pojazd miał dowieźć piechotę na pole walki, tam ją spieszyć i wycofać się na drugą linię. M-113 nie był projektowany jako wóz wsparcia piechoty. To z tego powodu uzbrojenie potraktowano trochę po macoszemu. W magazynach US Army jest dziesiątki tysięcy pamiętających II wojnę światową karabinów typu M2, które kiedyś stanowiły uzbrojenie Latających Fortec, B-24 i innych samolotów. Coś trzeba było z nimi zrobić i Amerykanie montują je teraz na wszystkim co jeździ, pływa lub lata. M2 można zobaczyć na każdej ciężarówce, HMMWV, na helikopterach, na  okrętach po prostu wszędzie. W Wietnamie amerykanie przeszli od jednej skrajności w drugą. M-113 stał się zionącym ogniem potworem uzbrojonym w trzy karabiny maszynowe. Ogólnie chodziło o to aby podlewać ołowiem każdy krzaczek, który wydawał się wrogo nastawiony. W Wietnamie to się jakoś sprawdziło, ale na innych teatrach działań wojennych nie wprowadzone podobnych modyfikacji. Poniżej najlepszy dowód.

image

 Te zdjęcie wykonano w Izraelu w roku 2014 podczas operacji Protective Edge w strefie Gazy. Jak widać wieżyczek brak, a więc koncepcja Battle Taxi jest dalej aktualna. Należy równocześnie zaznaczyć, że największą zaletą M 113 nie jest jego siła ognia czy opancerzenie, ale taniość i łatwość w produkcji. Wyprodukowano ponad 80 000 sztuk tych pojazdów, a to naprawdę dużo. Jest to więc pojazd pomyślany bardziej według rosyjskiej filozofii budowy pojazdów wojskowych niż amerykańskiej.

Po takim trochę przydługim wstępie przechodzimy do przyjętego na zbrojenie 1966 roku (czyli 6 lat po M 113) BMP 1.

image

Jak widzicie w porównaniu do M 113 BMP 1 to prawdziwy cud wojennej techniki. Tak było w roku 1966. Zabiera tyle samo desantu co M-113, ale jest o wiele lepiej uzbrojony. Po pierwsze przeciwpancerne pociski kierowane 9M14 Malutka zdolne do przebicia 400 mm pancerza. Wtedy wystarczyło to do zniszczenie każdego czołgu, na przykład M48 Patton miał pancerz o grubości 110 mm. Pocisk Malutka miał jedna poważną wadę minimalny zasięg 500-800 m od pojazdu, po prostu przeciwpancerne pociski kierowane nie nadają się do niszczenia celów bliskich. Aby temu zaradzić BMP 1 jest uzbrojony w armatę 2A28 Grom miotającą pociski kumulacyjne zdolne przebić 280 - 350 mm pancerz. Co prawda jest to broń mało celna na dalekie dystanse, ale nie miało to większego znaczenia, ponieważ dalekie dystanse pokrywał pocisk Malutka. Co ciekawe początkowo do armat Grom nie produkowano amunicji burzącej, a tylko i wyłącznie amunicję przeciwpancerną. W wieży zamontowano automat do ładowania armaty, ale szybko się okazało, że to ustrojstwo potrafi urwać rękę ładowniczemu i w jednostkach wojskowych zaczęto je demontować.

Na zachodzie BMP 1 wzbudził przerażenie. Okazało się bowiem, że Sowieci potrafili zbudować pojazd przewyższający swoimi parametrami wszystkie zachodnie transportery opancerzone. Pojawiła się nowa klasa wozów bojowych. Bojowe Wozy Piechoty a w roku 1966 tylko Sowieci mieli coś podobnego.  Przerażony zachód opracował odpowiedź.

W 1971 5 lat po premierze BMP 1 Niemcy wprowadzili na uzbrojenie Marder 1.

Lubię to! Skomentuj10 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo