"Celem projektu jest upowszechnienie wiedzy o dziejach miasta i jego mieszkańców wśród młodego pokolenia poprzez zapoznanie młodego odbiorcy z historią najbardziej znanych warszawskich dzielnic i ulic, ale także zainspirowanie młodych uczestników do samodzielnych poszukiwań w zakresie badania i opisywania warszawskich dziejów i tradycji" mówi Anna Drzewicka z fundacji Arte, pomysłodawca "Tajemnic warszawskich ulic".
eKurjerWarszawski : Projekt "Tajemnice warszawskich ulic" miał już trzy odsłony. Zainteresowani mogli poznać ulicę Długą ,Mickiewicza i Świętojańską. Czy może Pani coś powiedzieć o genezie tej inicjatywy?
A.D : Tegoroczna edycja projektu Tajemnice warszawskich ulic, jest jego drugą edycją.W roku ubiegłym, w ramach pierwszej edycji, odbyło się osiem spotkań, w bieżącym do tej pory trzy i czekają nas jeszcze trzy kolejne, ulicami Karową, Filtrową i Emilii Plater (w ostatnią sobotę września oraz dwie pierwsze soboty października).Projekt mojego autorstwa to przedsięwzięcie mające na celu popularyzację tradycji, historii i dziedzictwa kulturowego Warszawy. Jest on przeznaczony dla wszystkich, których interesuje ta właśnie tematyka, ale w szczególności kierujemy go do dzieci i młodzieży. Tematyka projektu związana jest z jednej strony z zakresem statutowej działalności kulturalno-edukacyjnej fundacji Arte, z drugiej zaś, z moimi prywatnymi zainteresowaniami.
W ramach projektu przeprowadzacie Państwo konkurs "Historia mojej ulicy". Czy może Pani coś powiedzieć na ten temat?
Celem projektu jest nie tylko upowszechnienie wiedzy o dziejach miasta i jego mieszkańców wśród młodego pokolenia, poprzez zapoznanie młodego odbiorcy z historią najbardziej znanych warszawskich dzielnic i ulic, ale także zainspirowanie młodych uczestników do samodzielnych poszukiwań w zakresie badania i opisywania warszawskich dziejów i tradycji.Chcemy to osiągnąć również poprzez konkurs z nagrodami, zatytułowany "Historia mojej ulicy". W jego ramach młodzi uczestnicy do 15 listopada 2010 r. będą mieć czas na przygotowanie i dostarczenie nam pracy konkursowej. Nie rozstrzygamy co do jej formy – może to być praca literacka z ilustracjami (fotografiami), album, fotoreportaż, wywiad z mieszkańcami ulicy, przygotowane w formie tradycyjnej lub elektronicznej. Temat będzie można potraktować nieco dowolnie i opisać nie tylko historię własnej ulicy, ale jednej z ulic, przez które prowadziły nasze wędrówki lub jakiejś innej, dowolnie wybranej. Efektem końcowym projektu jest mini-przewodnik po warszawskich placach i ulicach, wydany w formie elektronicznej, którego Współautorami, oprócz osób prowadzących wędrówki, są laureaci wyróżnieni przez jury konkursowe. Przewodnik ten jest co roku uzupełniany o opisy i fotografie kolejnych ulic. W ramach projektu przewidujemy następne edycje w kolejnych latach.
Jak udały się dotychczasowe spotkania, czy może Pani coś powiedzieć o ich przebiegu?
W roku ubiegłym projekt cieszył się bardzo dużą popularnością. Wzięło w nim udział kilkaset osób, A w niektórych wędrówkach uczestniczyło jednorazowo nawet powyżej 80 osób. Mamy nadzieję, że tegoroczna edycja, mimo ze nieco krótsza, będzie się cieszyć podobnym zainteresowaniem. Jak już wspomniałam, zapraszamy przede wszystkim dzieci i młodzież – z opiekunami i rodzicami lub bez nich, ponieważ zapewniamy dodatkową opiekę pedagogiczną, ale także wszystkie osoby, które są zainteresowane naszą propozycją. Każda wycieczka trwa ok. 90 minut do 2 godzin i jest dostosowana do możliwości percepcyjnych młodego odbiorcy.
cd -ekjw
ekurjerwarszawski.pl Wydarzenia, imprezy, nieznana historia miasta, opinie, satyra obrazkowa - wszystko o Warszawie!
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Kultura