5 obserwujących
176 notek
83k odsłony
  429   0

Ścierwo w Starej Warszawie

Drzewiej bywało tak iż śmiertelnie bano się zwłok zwierzęcych. Usuwanie truchła zwierzęcego było poważnym problemem w Warszawie. Zajmował się tym wyłącznie KAT, urzędnik Komisji Brukowej.

 
stare-miasto.jpg
 
Warszawa Bernardo Belotto
 
Na ulicach Warszawy przełomu XVII i XVII wieku pełno było zwierzaków i bynajmniej nie chodzi mi tu o psy i koty, tylko konie i bydło. Obowiązywał całkowity zakaz wyrzucania ścierwa zwierzęcego na ulice miasta. Kat miejski zajmował się zbieraniem martwych zwierząt które padły na ulicach oraz odbieraniem ich z prywatnych domów. Następnie truchło zwierzęce wywożone było poza obszar miasta i tam palone lub zakopywane.

Kat - urzędnik Magistratu którego "zakład pracy" czyli Magazyn Karowy znajdował się w Nalewkach otrzymywał od miasta stałą pensję w wysokości około 100 złotych polskich. Dodatkowe pieniądze czerpał on  z "utylizacja zwierzaków". Według Jarosława Rymkiewicza autora "Wieszania", wywożenie martwych zwierząt "było z pewnością bardzo dochodowe" dla Kata.

Każde martwe zwierzę oznaczało dla niego ekstra zarobek w postaci umówionej zapłaty.Jak można się domyśleć martwych zwierzaków było mnóstwo. Kto wie może bardziej dochodowe dla Kata od ścinania głowy złoczyńcom było wywożenie martwych zwierząt.
 
Mistrz Sprawiedliwości bo tak nazywany był Kat zajmował się oczywiści również „zwłokami ludzkimi”. W czasie insurekcji Warszawskiej w połowie kwietnia 1794 roku jak pisze saski oficer Johann Gottfried Seume „trupy poległych zbierano od samego rana i zwożono na kupę w rozmaitych dzielnicach miasta, gdzie je liczono a następnie grzebano albo wrzucano do Wisły”.
 
Ten ostatni proceder można uznać za specyficzną propagandę wojenną. Seume pisze bowiem: „topienie trupów w rzece miało stać się - zgodnie z zamiarami Polaków- odstraszającym widowiskiem dla stojących pod Zakroczymiem Prusaków”. Dodać można do tego tylko relację Karola Wojdy który uważał iż „oprócz tej liczby wielu jeszcze żywych do Wisły wrzucano”.
Lubię to! Skomentuj1 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura