5 obserwujących
176 notek
83k odsłony
  313   0

Promocja książki "Debata robotników z Gierkiem"

W Klubie Księgarza odbędzie się promocja książki dr Michała Paziewskiego "Debata robotników z Gierkiem".Publikacja jest jedną z najważniejszych pozycji książkowych wydanych w związku z obchodami 40 rocznicy "wydarzeń Grudniowych". Spotkanie rozpocznie się w piątek (10 grudnia) o godzinie 17.00 w Klubie Księgarze na Rynku Starego Miasta 22/24 w Warszawie.O książce mówił będzie prof. Andrzej Friszke.

Autor jest szczecińskim politologiem badającym kryzys zimowy 1970/1971. Treścią książki jest dokument powstały z magnetofonowego zapisu debaty między Pierwszym Sekretarzem PZPR Edwardem Gierkiem a strajkującymi robotnikami stoczni szczecińskiej imienia Adolfa Warskiego. Słynna debata odbyła się w styczniu 1971 roku czyli miesiąc po tym jak na polskim wybrzeżu zastrzelono kilkadziesiąt osób.

Paziewski za pomocą nowoczesnych technologii na nowo odtworzył przebieg historycznej debaty - tym samym dokonał jej pierwszego pełnego scenograficznego zapisu. Publikacja poprzedzona jest obszernym wstępem autora. Zawiera również szereg niepublikowanych wcześniej dokumentów, które w istotny sposób poszerzają stan wiedzy na temat początków rządów Gierka.

 
W wyniku ustnej deklaracji Gierka po debacie powstała Komisja Robotnicza która była de facto pierwszym niezależnym od władz związkiem zawodowym w obozie socjalistycznym. Dla chcących pogłębić swoją wiedzę na temat mechanizmów politycznych w PRL książka jest lekturą obowiązkową.
Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura