95 obserwujących
3387 notek
1938k odsłon
  1628   2

Prawie 1000 lat wrogości między Polską a Czechami

   Zaczęła się ona od najazdu na Polskę czeskiego księcia Brzetysława w 1038 roku {TUTAJ(link is external)}. Zajął on Śląsk i Małopolskę oraz obrabował Wielkopolskę. Śląsk przechodził potem z ręki do ręki będąc stałym zarzewiem konfliktow. Po bitwie pod Białą Górą {TUTAJ(link is external)} w 1620 r. Czechy dostały się pod panowanie Habsburgów, stając się następnie częścią monarchii austro-węgierskiej. Odzyskały niepodległość w 1918 roku i zaraz zaczęły się spory z Polską o Zaolzie. W 1920 roku, korzystając z wojny polsko-sowieckiej - Czechy zajęły ten teren. Polska odzyskała go w 1938 roku po konferencji monachijskiej. Obie strony pogodził najpierw Hitler, a potem Sowieci. Spory graniczne rozsądził Stalin, przyznając Zaolzie Czechom, a Kłodzko i Racibórz Polsce.

  Te dwie ostatnie miejscowości były powodem starć zbrojnych, do których doszło w czerwcu 1945 roku miedzy Polską a Czechami. O szczegółach tej mało znanej sprawy można przeczytać {TUTAJ(link is external)}. Potem był rok 1968, kiedy to Polska wzięła udział w sowieckiej agresji na Czechosłowację.. Po upadku Związku Sowieckiego, rozpadzie Czechosłowacji a także po przystąpieniu Polski i Czech do NATO oraz UE - można było przypuszczać, że stosunki między naszymi krajami się poprawią. Powstała nawet Grupa Wyszehradzka zrzeszająca Polskę, Czechy, Słowację i Węgry i zajmująca wspólne stanowisko w różnych kwestiach międzynarodowych. Ostatnio jednak znów coś się popsuło. Wiceprzewodniczaca KE została Czeszka Vera Jourowa {TUTAJ(link is external)} prowadząca konsekwentnie antypolską kampanię. Czechom zaczęła nagle przeszkadzać polska kopalnia Turów i zaskarżyła w lutym 2021 Polskę do TSUE domagająć się jej zamknięcia.

  Wczoraj [21.05..2021] TSUE zobowiązało Polskę do natychmiastowego zatrzymania wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów {TUTAJ(link is external)}. Nikt nie ma zamiaru wykonać tego postanowienia, a już na pewno nie PGE, które jest właścicielem Turowa [to nie jest firma państwowa]. Czesi się jednak cieszą jak głupi. Znowu starają się nie przepuścić żadnej okazji, by podstawić Polscę nogę.

Lubię to! Skomentuj42 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura