95 obserwujących
3439 notek
1967k odsłon
  1669   6

Blogerzy, którzy odeszli... - rok 2021

  Od opublikowania poprzedniej listy zmarłych blogerów {TUTAJ(link is external)} minął rok i przybyło nicków i nazwisk. Najważniejszą stratą, nie tylko dla blogosfery, ale i dla Polski jako takiej była śmierć Jerzego Targalskiego [ps. Józef Darski] wybitnego uczonego, politologa i twórcy portalu Naszeblogi.pl . Z jego twórczością można zapoznać się {TUTAJ(link is external)}. Z Salonu24.pl odszedł bloger Eine, czyli Mieczysław Sawicki, fizyk. Jego nekrolog napisał Arkadiusz Jadczyk {TUTAJ(link is external)}.

  Największe straty poniósł portal Niepoprawni.pl . Zmarło aż czterech jego blogerów: bloger Jechek [Grzegorz Kałuża] {TUTAJ(link is external)}, Roman z USA [Roman Tarnawski] {TUTAJ(link is external)}, tł [Tomasz Łuczak] {TUTAJ(link is external)} oraz bloger Jestem jaki jestem [Marek Sawicki] {TUTAJ}. W Legionie św Ekspedyta pisał Marek Zadrożniak pod nickiem Sarmata {TUTAJ(link is external)}. W portalu Blogmedia24.pl nie zobaczymy już Połowów tygodnia - kroniki bieżących wydarzeń prowadzonej przez Tu rybaka [Marek Kopyt] zmarłego we wrześniu 2021 {TUTAJ(link is external)}.

  Jak zwykle, przypomnę teraz blogerów zmarlych w poprzednich latach.

W grudniu 2019 odeszli: bloger Zbigwie, czyli Zbigniew Wierzbicki oraz Gorylisko, czyli Mariusz Merta. W noc sylwestrową 2019/2020 został zamordowany przez psychicznie chorego współlokatora Krzysztof Leski, autor ponad 3000 notek. Grzegorz Czepułkowski zmarł w piątek 27 marca 2020. Taką informację przekazali najbliżsi aktora znanego widzom serialu "Klan". Mężczyzna był również dziennikarzem i blogerem, autorem strony Mr Mature. Miał 46 lat. W maju 2020 dowiedzieliśmy się, że "W wieku 97 lat zmarł Antoni Huczyński, pseudonim Burza. Żołnierz Armii Krajowej, uczestnik Powstania Warszawskiego i… najstarszy polski bloger. We wrześniu 2020 zmarł natomiast Alfred Kopaczel.

   Przejdę teraz do roku 2019. Blogosfera poniosła poważna stratę, gdyż zmarła blogerka Eska, czyli Ewa Kubica. Była ona wykładowczynią na Politechnice Śląskiej w Gliwicach i autorką książek o architekturze. Przedstawiała się na blogu jako Kassandra. Odszedł także Adam Kadmon, czyli Adam Bidulka, przedsiębiorca z Grzmiącej i poeta. Był autorem kilku tomików poetyckich. Wspomnienie o nim napisał Jan Herman. W październiku 2019 zmarł znany wadowicki bloger Edward Wyroba.

   Wymieniłam tylko dwóch blogerów, którzy zmarli w roku 2018, Waldemara Rajcę i Piotra Steblina-Kamińskiego. Komentatorzy zwrócili mi jednak uwagę, że pominęłam czterech innych. Cieniutki napisał: "w tym roku odszedł również Waldemar Mordkowicz, mieszkał na Ukrainie a pisał jako : waldemar.m". Od siebie dodam, że był on propagatorem niekonwencjonalnego podejścia do fizyki. Pisał w Salonie 24. W październiku 2018 zmarł także Piotr Piętak piszący w tym samym portalu. Napisał o nim Marcin Gugulski. Wspomnieć należy też Juranda z Niepoprawnych.pl i Włóczęgę z naszegoSalonu 24. W poprzednich latach:

  "15 lipca [2017 r.] w wieku 74 lat zmarł w Toronto Emanuel Czyżo – informatyk i matematyk, znany współpracownik prasy polonijnej, społecznik, bloger.".

W marcu 2017 odszedł Stanisław Onion publikujący w Naszeblogi.pl. Rebeliantka przypomniała w Salonie24 o Czarnym Borysie, czyli Kubie Odtruwaczu: (...) Nazywał się Sławomir Oleś. Był poznańskim opozycjonistą z lat 80-tych. Zmarł 16 grudnia 2015.".

   "W ciągu roku jaki upłynął od napisania poprzedniej notki z tego cyklu [w 2016] żałobna lista znów się wydłużyła. W dniu 4 listopada 2016 dotarła do nas wiadomość o śmierci dwóch blogerów: Owanuty, czyli Włodzimierza Woronieckiego oraz 3Zet. Największą jednak stratą dla blogosfery była jednak śmierć Piotra Dwojackiego znanego w Salonie24 jako Panna Wodzianna. W ostatnich latach może nieco mniej się udzielał, ale kilka lat temu był jedną z najważniejszych postaci tego portalu. Przyznawał swoje nagrody Wodzianna Trophy, inteligentnie komentując dokonania innych blogerów.

  Portal Blogmedia24 utracił dwoje blogerów: Annę o nicku Guantanamera i Basketa, czyli Stanisława Ostoja-Domaradzkiego.

Przypomnę teraz tych, co umarli wcześniej i o których pisałam w 2016:

W listopadzie 2015 odszedł Bajbars - Andrzej Karnkowski, ojciec dr Krzysztofa Karnkowskiego, czyli Budynia78. W kwietniu 2016 dowiedzieliśmy się, że Autorytetopożeracz nie żyje. Nie znam nawet jego nazwiska. Wszyscy pisali o nim jako o Tomku z Będzina. Najcięższą stratę blogosfera poniosła we wrześniu 2016. Zmarł bowiem genialny rysownik Niewolnik [właściwie Niewolnik swoich genów] Adam Wycichowski był architektem, mieszkał w Szwecji. Najbardziej znanym jego dziełem, jako architekta, był stadion w Sztokholmie.

W kwietniu 2015 zmarli :Jacek Gottlib, czyli bloger Azrael oraz Stanisław Szurowski - Stanley. W lipcu 2015 odeszła blogerka modowa Maddinka, czyli Martyna Ciechanowska. Miała tylko 27 lat.

Lubię to! Skomentuj25 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura