21 obserwujących
968 notek
1331k odsłon
  451   0

Kopalnia Turów z koncesją na dalsze wydobycie

KWB Turów. Fot. Wikimedia/ Anna Uciechowska
KWB Turów. Fot. Wikimedia/ Anna Uciechowska

Kopalnia Turów należąca do Grupy PGE otrzymała sześcioletnią koncesję na kontynuację eksploatacji złoża węgla brunatnego.

Kopalnia Turów będzie prowadziła swoją działalność górniczą na zmniejszonym o ponad połowę obszarze górniczym w stosunku do terenu z poprzedniej koncesji z 1994 r. Istniejące zasoby węgla wystarczą do 2044 r. Wydobycie węgla na skalę przemysłową odbywa się tu od 1904 r.

W trakcie procesu koncesyjnego opracowano szczegółowy raport środowiskowy. Projekt konsultowano z przedstawicielami organów administracji, społeczeństwem, jak z również z krajami sąsiadującymi, czyli Czechami i Niemcami. Przeprowadzono konsultacje społeczne i udzielono odpowiedzi na kilka tysięcy uwag i wniosków.

Jak informuje właściciel kopalni, spółka PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, zorganizowano także dodatkowe, nieobjęte wymogami prawa spotkania z mieszkańcami Czech na temat wpływu turoszowskiej odkrywki na tereny przygraniczne. Poza standardową procedurą odbyły się także spotkania z mieszkańcami Opolna-Zdroju.

Ocenie poddano również oddziaływanie kopalni na zasoby wodne przy granicy czeskiej. Poziom wód podziemnych jest tam od wielu lat monitorowany przez polsko-czeskie i polsko-niemieckie zespoły specjalistów. Sieć pomiarowa to 550 miejsc pomiaru zwierciadła wód podziemnych, z czego ponad 150 należy do polsko-czeskiej i polsko-niemieckiej sieci pomiarowej.

Wyniki badań specjalistów potwierdzają, że kopalnia nie powoduje odwodnienia w ujęciach wody pitnej. W celu ochrony jedynego ujęcia wody pitnej w Uhelnej, na które Kopalnia Turów może mieć oddziaływanie, na głębokości około 60-110 m zostanie zamontowany podziemny ekran, który zabezpieczy potencjalny przepływ wody z terenu Uhelnej w kierunku odkrywki.

Przyznanie przez ministra klimatu sześcioletniej koncesji na kontynuację wydobycia oznacza w praktyce zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego Polski. Kopalnia Turów dostarcza węgiel do Elektrowni Turów, która obecnie produkuje energię elektryczną dla 2,3 mln gospodarstw domowych. Kopalnia jest jedynym dostawcą paliwa do elektrowni.


BG


Lubię to! Skomentuj3 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka