Od 1 października droższy gaz od PGNiG. O ile wzrosną ceny?

Podwyżka o 7,4 proc. w PGNiG dotyczy wszystkich grup taryfowych.
Podwyżka o 7,4 proc. w PGNiG dotyczy wszystkich grup taryfowych.
Od 1 października gospodarstwa domowe korzystające z taryfy PGNiG Obrót Detaliczny zapłacą za gaz więcej o 7,4 proc. PGNiG poinformowało w czwartek, że Prezes URE zaakceptował wniosek o podwyżkę cen w taryfie.

Podwyżka dla wszystkich taryf

Jak sprecyzowało PGNiG, podwyżka o 7,4 proc. dotyczy wszystkich grup taryfowych. Stawki opłat abonamentowych pozostały bez zmian. Taryfa PGNiG OD - największego detalicznego sprzedawcy gazu w kraju - obejmuje wyłącznie odbiorców w gospodarstwach domowych, ponieważ jest to jedyna grupa, dla której taryfy za paliwo gazowe zatwierdza regulator.

Polecamy:

Polska nie przedłuży kontraktu na gaz z rosyjskim Gazpromem

W 2022 prąd będzie więcej kosztować. Naimski: Rosną ceny emisji dwutlenku węgla

Jak podkreślił Urząd Regulacji Energetyki, motywem zmiany taryfy jest utrzymujący się od początku roku wzrost cen gazu na Towarowej Giełdzie Energii, która jest głównym źródłem pozyskania paliwa gazowego przez PGNiG OD. URE przypomniał, że od początku 2021 r. notowania gazu wzrosły - w zależności od instrumentu - do nawet 234 proc.

To trzecia tegoroczna zmiana w górę taryfy PGNiG OD. W pierwszej, z kwietnia, gaz podrożał o 5,6 proc. Druga podwyżka, o 12,4 proc., weszła w życie 1 sierpnia.

O ile wzrosną ceny gazu?

Z szacunków URE wynika, że dla statystycznego odbiorcy zużywającego gaz jedynie do przygotowania posiłków, płatność za gaz będzie wyższa o 3,36 proc., co oznacza kwotowy wzrost o 0,72 zł miesięcznie.

Dla odbiorców z grupy taryfowej W-2.1 - zużywających większe ilości gazu, np. do podgrzewania wody - płatność wrośnie o 4,63 proc., tj. o 4,48 zł miesięcznie.

Natomiast odbiorcy zużywający większe ilości gazu - głównie do ogrzewania domów i mieszkań - zapłacą średnio o 13,76 złotych miesięcznie więcej.

KW

Czytaj dalej:

To już koniec. Budowa Nord Stream 2 została sfinalizowana

Elektromobilność w Krajowym Planie Odbudowy. Polska czeka na decyzję Komisji Europejskiej

Andrzej Duda podpisał specustawę. Zyskają inwestycje energetyczne

Fuzja PKN ORLEN i Lotosu coraz bliżej. Obajtek o dotrzymaniu terminu i negocjacjach

Nord Stream 2 zostanie objęty prawem europejskim

Lubię to! Skomentuj41 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka