Blog
Energetyka, chemia, paliwa
Energetyka, chemia, paliwa
5 obserwujących 409 notek 339383 odsłony
Energetyka, chemia, paliwa, 27 kwietnia 2017 r.

Amerykański gaz LNG przypłynie w czerwcu do Świnoujścia

707 35 0 A A A
Zbiorniki na gaz LNG. fot. Roy Luck/Flickr
Zbiorniki na gaz LNG. fot. Roy Luck/Flickr

Niespełna miesiąc po rozmowach wicepremiera Mateusza Morawieckiego w USA PGNiG podpisało umowę na dostawę do Polski amerykańskiego gazu LNG.

O podpisaniu umowy poinformował z Waszyngtonu minister Krzysztof Szczerski, szef Gabinetu Prezydenta RP. - Jest to wielkie osiągnięcie, które miało także wsparcie Pana Prezydenta - podkreślił minister Szczerski.

Kontrakt na jednorazową dostawę gazu z amerykańską spółką Cheniere Energy podpisał prezes spółki PGNiG Piotr Woźniak. Spodziewa się on, że dostawa dotrze do Polski w pierwszej dekadzie czerwca.

Polska będzie pierwszym państwem naszego regionu i jednym z pierwszych w ogóle w Europie, do których zostanie sprzedany amerykański gaz skroplony. Wcześniej pojedyncze dostawy docierały do Hiszpanii, Portugalii i Włoch. W rozmowie z dziennikarzami Piotr Woźniak odmówił, do czasu otrzymania dostawy amerykańskiego LNG, ujawnienia ilości i ceny zakupionego skroplonego amerykańskiego gazu ziemnego. Maciej Woźniak, wiceprezes PGNiG stwierdził, że spółka kupiła gaz po „atrakcyjnej cenie”. Dodał też, że jest to pierwsza transakcja przez londyńskie biuro handlowe PGNiG otwarte w lutym tego roku.

Na początku kwietnia rozmowy w Stanach Zjednoczonych, także na temat importu amerykańskiego gazu, prowadzili w USA wicepremier Mateusz Morawiecki i prezes PGNiG Piotr Woźniak. Wicepremier unikał wówczas deklaracji w sprawie podpisania kontraktu na dostawy amerykańskiego gazu. 

Cheniere Energy jest liderem na amerykańskim rynku paliwowym w dziedzinie LNG. Jest pierwszą amerykańską firmą, która rozpoczęła eksport amerykańskiego gazu skroplonego. Pierwszy ładunek został wysłany w lutym 2016 roku z portu Sabine Pass do Brazylii, a jego odbiorcą była firma Petrobras. Pierwszym europejskim odbiorcą amerykańskiego gazu była portugalska firma Galp Energia. Ładunek dotarł to terminala w Sines w kwietniu ubiegłego roku.

W ubiegłym roku według danych Międzynarodowej Unii Gazu na całym świecie przedmiotem wymianu handlowej była rekordowo duża ilość 258 mln ton skroplonego gazu LNG, o 5 proc. więcej niż rok temu.

AB

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.


Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Blog o tematyce energetycznej. Piszemy o energii, paliwach, chemii i nowoczesnych technologiach w energetyce. Partnerem sekcji jest PKN ORLEN.

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @DODOZAUR W opisie patentu profesora Żakiewicza (nr 8201409) pojawia się informacja, że w...
  • @LAPACZ MUCH pomyłka, już poprawiona
  • @SZTACHX7 poprawione dziękujemy:)

Tematy w dziale Gospodarka