15 obserwujących
701 notek
885k odsłon
804 odsłony

Bezpieczna przyszłość węgla kamiennego i brunatnego

Dobre perspektywy przed polskim węglem i górnictwem.
Dobre perspektywy przed polskim węglem i górnictwem.
Wykop Skomentuj7

Obecnie nikt nie stawia już pytań o to, czy potrzebny jest polski węgiel i polskie kopalnie. Akcent przesunięty został na to, jaka jest wizja działania sektora węglowego i perspektywy przed polskim węglem i górnictwem, aby było stabilne, sprawne, bezpieczne i efektywne - uważa wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.

Podczas niedawnego Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach wiceszef resortu energii zapowiedział, że w najbliższym czasie rząd przyjmie program dla sektora węgla brunatnego. Podobny strategiczny dokument dla węgla kamiennego został przyjęty na początku 2018 roku.

Zobacz też: Scenariusze dla polskiego węgla

image
Perspektywa dla węgla jest już określona na lata.

Niższa cena energii dzięki górnictwu

Minister Tobiszowski zapewnił, że wspierając polskie górnictwo, wspieramy konkurencyjność gospodarki narodowej, bowiem energetyka może kupować tańszy krajowy węgiel, co przekłada się na realne oszczędności i niższą cenę energii.

- Patrząc na ceny węgla widać, że to jest czysty biznes. Polska energetyka zyskuje realne pieniądze dzięki temu, że kupuje tańszy krajowy węgiel; to po prostu nam się biznesowo opłaca – zaznaczył wiceminister, oceniając, że właśnie dzięki polskiemu węglowi prąd w gniazdku może być tańszy, bo niższe są koszty ponoszone przez energetykę. Jak mówił, węgiel nie jest dziś powodem wzrostu cen energii.

Wiceminister podkreślił, że zgodnie z programem rządowym wolumen węgla dla polskiej energetyki pozostanie w tej perspektywie wieloletniej na podobnym poziomie, jak obecnie – ok. 65 mln ton. Ale temu zadaniu muszą sprostać menedżerowie spółek węglowych Polskiej Grupy Górniczej, kopalni Bogdanka, Jastrzębskiej Spółki Węglowej oraz spółek Węglokoks Kraj i Tauron Wydobycie. Łatwiej im będzie projektować zadania, mając wskazane długoterminowe zapotrzebowania na węgiel.

Jak mówił, sektor węgla kamiennego chce być traktowany jako branża biznesowa. Potwierdzeniem takiej roli może być skala płaconych podatków. Pojawiają się też rezerwy finansowe, budujące zabezpieczenia na chude lata dekoniunktury na węgiel.

image
Węgiel jest istotny w rozwoju gospodarki.

Ważna rola węgla brunatnego

Ważną rolę w obecnym i przyszłym miksie energetycznym będzie pełnił węgiel brunatny. - Wkrótce rząd przyjmie wieloletni program sektora brunatnego – podkreślił wiceminister Tobiszowski. - Generalnie, przywróci on ten sektor życia, bo wcześniej nie widziano dla niego perspektyw.  Poinformował, że być może już na tegoroczną Barbórkę albo na początku 2019 roku będzie realna perspektywa sięgania po złoża Złoczew. Trwają też dyskusje o odkrywce Ościsłowo.

Tobiszowski podkreślał też rolę wdrażania innowacji w górnictwie oraz odpowiedniego zarządzania, dającego możliwość zabezpieczenia spółek węglowych także na wypadek przyszłej dekoniunktury. Jako przykład podał Jastrzębską Spółkę Węglową i jej 1,5-miliardowy fundusz stabilizacyjny. Wiceminister przywołał także aktywność polskich firm górniczych za granicą, m.in. w Indiach.

Zobacz też: Tania energia z węgla brunatnego

image
Znicze przed kopalnią Zofiówka, w której w maju 2018 r. doszło do katastrofy i śmierci 5 górników. fot. PAP/Jacek Bednarczyk

źródło: PAP

KJ

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.


Wykop Skomentuj7
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka